W dniu 24 sierpnia 2017 r. w Rymanowie odbyła się niesamowita uroczystość - otwarcie lokalu gastronomicznego. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) w Rymanowie poszerzyło działalność Zakładu Aktywności Zawodowej o otwarcie kolejnego lokalu - ZAZ – Smak w Rymanowie. W otwartym lokalu można zakupić niesamowite pyszności, różnego rodzaju ciasta, dania obiadowe, garmażerkę. Podjęte działania przez Zarząd Koła przyczyniły się do zatrudnienia 16 osób niepełnosprawnych z terenu powiatów: brzozowskiego, sanockiego i krośnieńskiego w otwartym lokalu.
Nowo otwarty lokal
Gospodarze - Zarząd Koła, na uroczyste otwarcie zaprosili bardzo wielu znakomitych gości między innymi:
- przedstawicieli władz samorządowych wszystkich strzebli
- dyrektora PFRON woj. podkarpackiego
- dyrektora WUP w Rzeszowie
- kierowników ZAZ z województwa podkarpackiego
- pracowników prowadzonych placówek
- europosłankę p. Elżbietę Łukaciejewską
Rolę gospodarzy pełnili pani Wiesława Rykała – przewodnicząca Zarządu Koła i pan Salvatore Di Pasquale – wiceprzewodniczący Zarządu Koła i kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w jednej osobie. Pan Salvatore Di Pasquale witając zebranych gości powiedział „ ZAZ/SMAK lokal cukierniczo - gastronomiczny Zakładu Aktywności Zawodowej w Rymanowie” zrealizowany został w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020” a współfinansowany był przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z RPO WP na lata 2014-2020, Działanie nr 8. Grupa zatrudnionych osób to 10 kobiet i 6 mężczyzn, posiadających orzeczenie o upośledzeniu w stopniu znacznym lub umiarkowanym ze stwierdzonym autyzmem, upośledzeniem umysłowym lub chorobą psychiczną, zgodnie z przepisami regulującymi funkcjonowanie ZAZ”.
Przewodnicząca Zarządu Koła i wiceprzewodniczący/kierownik ZAZ
Następnie miały miejsca wystąpienia zaproszonych gości w tym byłej przewodniczącej Zarządu Koła p. Barbary Famielec i przewodniczącej Centralnej Komisji Rewizyjnej PSONI – p. Marii Lisek-Zieba.
Wystąpienie euro posłanki
Gospodarze zadbali też aby lokal miał „niebiańską opiekę”, przed przecięciem wstęgi otwierającej lokal miała miejsce modlitwa i poświęcenie lokalu. Ksiądz proboszcz Mieczysław Szostak z Rymanowa wyświęcając lokal życzył opieki Bożej dla wszystkich zatrudnionych i odwiedzających lokal.
"W naszych trudnościach nigdy nie jesteśmy sami. Bóg zawsze jest gotów nam pomóc. Pan podtrzymuje wszystkich, którzy padają, i podnosi wszystkich zgnębionych".
Wszyscy goście zostali ugoszczeni przez gospodarzy pysznymi smakołykami oraz obdarowani zostali „na odchodne” miksem ciast.
Cukiernia ZAZ- SMAK działa w ramach istniejącego już w Rymanowie Zakładu Aktywności Zawodowej. To placówka stworzona z myślą o niepełnosprawnych, którzy przy szukaniu pracy na otwartym rynku zwykle są bez szans a w tej formie zatrudnienia pokazują jak wiele potrafią. Oczywiście kierowani przez swoich sprawnych trenerów, czy asystentów. Pracę osób niepełnosprawnych nadzorują trenerzy. W sumie w otworzonym lokalu zatrudniono 22 osoby. Cukiernia w Rymanowie wpasował się w potrzeby lokalnego rynku, smaczne potrawy sprawiły, że lokal ma sporo klientów i wiele zamówień na domowe ciasta czy obiady. Osoby niepełnosprawne pracujące tu są bardzo zadowolone i dumne z wykonywanej pracy. Rymanowski ZAZ ma ogromne doświadczenie w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, bo prowadzi tez inne lokale.
M.in. lokal „Nasza Chata” w Rymanowie Zdroju, a także Laboratorium Pierogów, hotel oraz produkcję kwiatów. To właśnie dzięki podjętym działaniom przez Zarząd Koła, wielkim zrozumieniu władz miasta osoby niepełnosprawne mają możliwość pokazywania swoich umiejętności.
Kuracjusze z całej Polski mogą oglądać bogato ukwiecone uzdrowisko. Kwiaty wyhodowane w ZAZ i nasadzone na rabatach w Rymanowie i Rymanowie Zdroju zauraczają przyjezdnych.
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rymanowie zrzesza 274 członków, zatrudnia aż 190 osób, w tym 75 z niepełnosprawnością, jest jednym z trzech największych pracodawców w okolicy.
Udział w spotkaniu dał wszystkim możliwość prowadzenia wielu rozmów, dzielenia się sprawdzonymi praktykami, zapraszania się na różne spotkania itp.
Bardzo sobie cenię to spotkanie i dziękuję Zarządowi Koła a w szczególności panu Salvatore Di Pasquale – wiceprzewodniczącemu Zarządu Koła i kierownikowi Zakładu Aktywności Zawodowej w jednej osobie oraz pani Uli Bigos za zaproszenie. Dzięki Wam spotkałam wielu znajomych i przyjaciół, mogłam podzielić się wieloma spostrzeżeniami zauważonymi podczas prawie miesięcznego pobytu na podkarpackiej ziemi.
Maria Lisek-Zięba