wtorek, 29 sierpnia 2017

ZAZ - SMAK

Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre – w tym cel rozumnego życia. (Platon)

W dniu 24 sierpnia 2017 r. w Rymanowie odbyła się niesamowita uroczystość - otwarcie lokalu gastronomicznego. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) w Rymanowie poszerzyło działalność Zakładu Aktywności Zawodowej o otwarcie kolejnego lokalu - ZAZ – Smak w Rymanowie. W otwartym lokalu można zakupić niesamowite pyszności, różnego rodzaju ciasta, dania obiadowe, garmażerkę. Podjęte działania przez Zarząd Koła przyczyniły się do zatrudnienia 16 osób niepełnosprawnych z terenu powiatów: brzozowskiego, sanockiego i krośnieńskiego w otwartym lokalu.

Nowo otwarty lokal

Gospodarze - Zarząd Koła, na uroczyste otwarcie zaprosili bardzo wielu znakomitych gości między innymi:
  • przedstawicieli władz samorządowych wszystkich strzebli
  • dyrektora PFRON woj. podkarpackiego
  • dyrektora WUP w Rzeszowie
  • kierowników ZAZ z województwa podkarpackiego
  • pracowników prowadzonych placówek
  • europosłankę p. Elżbietę Łukaciejewską

Rolę gospodarzy pełnili pani Wiesława Rykała – przewodnicząca Zarządu Koła i pan Salvatore Di Pasquale – wiceprzewodniczący Zarządu Koła i kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w jednej osobie. Pan Salvatore Di Pasquale witając zebranych gości powiedział „ ZAZ/SMAK lokal cukierniczo - gastronomiczny Zakładu Aktywności Zawodowej w Rymanowie” zrealizowany został w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020” a współfinansowany był przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z RPO WP na lata 2014-2020, Działanie nr 8. Grupa zatrudnionych osób to 10 kobiet i 6 mężczyzn, posiadających orzeczenie o upośledzeniu w stopniu znacznym lub umiarkowanym ze stwierdzonym autyzmem, upośledzeniem umysłowym lub chorobą psychiczną, zgodnie z przepisami regulującymi funkcjonowanie ZAZ”.

Przewodnicząca Zarządu Koła i wiceprzewodniczący/kierownik ZAZ

Następnie miały miejsca wystąpienia zaproszonych gości w tym byłej przewodniczącej Zarządu Koła p. Barbary Famielec i przewodniczącej Centralnej Komisji Rewizyjnej PSONI – p. Marii Lisek-Zieba.

Wystąpienie euro posłanki

Gospodarze zadbali też aby lokal miał „niebiańską opiekę”, przed przecięciem wstęgi otwierającej lokal miała miejsce modlitwa i poświęcenie lokalu. Ksiądz proboszcz Mieczysław Szostak z Rymanowa wyświęcając lokal życzył opieki Bożej dla wszystkich zatrudnionych i odwiedzających lokal.

"W naszych trudnościach nigdy nie jesteśmy sami. Bóg zawsze jest gotów nam pomóc. Pan podtrzymuje wszystkich, którzy padają, i podnosi wszystkich zgnębionych".


Wszyscy goście zostali ugoszczeni przez gospodarzy pysznymi smakołykami oraz obdarowani zostali „na odchodne” miksem ciast.


Cukiernia ZAZ- SMAK działa w ramach istniejącego już w Rymanowie Zakładu Aktywności Zawodowej. To placówka stworzona z myślą o niepełnosprawnych, którzy przy szukaniu pracy na otwartym rynku zwykle są bez szans a w tej formie zatrudnienia pokazują jak wiele potrafią. Oczywiście kierowani przez swoich sprawnych trenerów, czy asystentów. Pracę osób niepełnosprawnych nadzorują trenerzy. W sumie w otworzonym lokalu zatrudniono 22 osoby. Cukiernia w Rymanowie wpasował się w potrzeby lokalnego rynku, smaczne potrawy sprawiły, że lokal ma sporo klientów i wiele zamówień na domowe ciasta czy obiady. Osoby niepełnosprawne pracujące tu są bardzo zadowolone i dumne z wykonywanej pracy. Rymanowski ZAZ ma ogromne doświadczenie w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, bo prowadzi tez inne lokale.



M.in. lokal „Nasza Chata” w Rymanowie Zdroju, a także Laboratorium Pierogów, hotel oraz produkcję kwiatów. To właśnie dzięki podjętym działaniom przez Zarząd Koła, wielkim zrozumieniu władz miasta osoby niepełnosprawne mają możliwość pokazywania swoich umiejętności.



Kuracjusze z całej Polski mogą oglądać bogato ukwiecone uzdrowisko. Kwiaty wyhodowane w ZAZ i nasadzone na rabatach w Rymanowie i Rymanowie Zdroju zauraczają przyjezdnych.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rymanowie zrzesza 274 członków, zatrudnia aż 190 osób, w tym 75 z niepełnosprawnością, jest jednym z trzech największych pracodawców w okolicy.

Udział w spotkaniu dał wszystkim możliwość  prowadzenia wielu rozmów, dzielenia się sprawdzonymi praktykami, zapraszania się na różne spotkania itp.

Bardzo sobie cenię to spotkanie i dziękuję Zarządowi Koła a w szczególności panu Salvatore Di Pasquale – wiceprzewodniczącemu Zarządu Koła i kierownikowi Zakładu Aktywności Zawodowej w jednej osobie oraz pani Uli Bigos za zaproszenie. Dzięki Wam spotkałam wielu znajomych i przyjaciół, mogłam podzielić się wieloma spostrzeżeniami zauważonymi podczas prawie miesięcznego pobytu na podkarpackiej ziemi.

Maria Lisek-Zięba

wtorek, 8 sierpnia 2017

Łukasz Lisek na Festiwalu Pieśni Bagien

Pieśni Bagien to druga edycja festiwalu muzyki, piosenki Polesia polskiego, ukraińskiego i białoruskiego.

Pieśni Pojezierza to Konkurs wykonania pieśni tradycyjnych z Polesia Lubelskiego. W dniach od 02-05 sierpnia w wiejskiej szkole wśród jezior i mokradeł w Woli Wereszczyńskiej rozbrzmiewały dawne piosenki śpiewane przez wykonawców z Polski, Białorusi i Ukrainy. Organizatorami festiwalu/konkursu było Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Gminy Urszulin.

Prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, organizator wydarzenia pan Krzysztof Gorczyca rozpoczynając spotkanie festiwalowe między innymi powiedział: „Festiwal rozrósł się do wydarzenia niemal tygodniowego, na który przyjeżdżają śpiewacy i muzycy z Polesia białoruskiego, ukraińskiego i polskiego. Proponujemy formę spotkania, bez wyraźnego podziału na scenę i widownię. W ten sposób zachęcamy do praktykowania muzyki i tańca. Mamy ambicję działania w regionie, chcielibyśmy w przyszłości zorganizować w okolicy Włodawy cykl potańcówek przy dawnej muzyce”.

Wykonawcy festiwalu - wiejskie i miejskie śpiewaczki i zespoły śpiewacze z Polesia, Warszawy, Mińska i Kijowa oraz kapele i muzykanci z okolic Kobrynia, Włodawy i Parczewa. W programie znalazły się tradycyjnie warsztaty śpiewu z pieśniami polskimi, ukraińskimi i białoruskimi oraz warsztaty instrumentalne - gra na skrzypcach, harmonii i akordeonie. Podczas wieczornych koncertów i potańcówek wystąpił m.in zespół „Jutrzenka” z Dołhobród, Kapela Edmunda Brożka, Oleg Korobow i Margarita Skażenyk, Zespół śpiewaczy ze wsi Chatynicze, kapela Dudzińskich z Wohynia.

Dzień pierwszy – warsztaty śpiewacze i instrumentalne, koncerty, potańcówki. Koncert konkursowy Pieśni Pojezierza, loteria fantowa, koncert zespołu „Jutrzenka z Dołhobród, występ p. Alicji Janiuk z Załucza.

Konkurs na wykonanie tradycyjnych piosenek/pieśni Polesia Lubelskiego oceniało 3 osobowe jury. Oceniający brali pod uwagę: repertuar, czystość wykonania, źródła pochodzenia - własne - przekaz rodzinny, sąsiedzki, lokalni śpiewacy.

Wśród laureatów konkursu znalazł się uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej z Janowicy – Łukasz Lisek, wykonał on a cappella piosenkę z przekazu rodzinnego „Oj nie nie nie”. Utwór wykonany przez Łukasza bardzo podobał się publiczności jego występ nagrodzony został długotrwałymi brawami.

Nagrodzony utwór:

„ Oj nie nie nie,

Żeby mi Pan Bóg piękne dziewczę dał ,

Ładną zgrabniutko to bym tak kochał.

Oj żeby stale kochała mnie

Więcej nie żądam, oj nie nie nie

Chodź nie mam majątku oj ani grosza

Może być młoda, może być starsza

Oj, żeby stale kochała mnie

więcej nie żądam, oj nie nie nie ....”


5 sierpnia, w sobotę, w kościele w Woli Wereszczyńskiej odbył się koncert pt. „Pieśni religijne Polesia”.

Pięknie wybrane miejsce - niedaleko torfowisk i jezior Poleskiego Parku Narodowego, sprzyjająca aura, przesympatyczni gospodarzy spotkania i organizatorzy to wszystko dodawało uroku spotkaniom. Festiwal to też możliwość spotkania wielu znajomych, nawiązania kontaktów i wielkiej integracji.

Pani Ela Różycka dyrektor szkoły jak przystało na gospodynię miejsca doglądała wszystkiego swoim kobiecym okiem.

Dziękuję Państwu Gorczycom za trud podjęcia się tak niezwykłego wydarzenia.

Maria Lisek-Zięba