piątek, 11 stycznia 2019

Trzej królowie w Łańcuchowie

„Ten, kto nie zrozumie twojego trudu, naprawdę nie zrozumie słów”

W dniu 06.01.2019 zespół teatralny Figiel z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, gościł podczas liturgii mszy świętych w Łańcuchowie w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela oraz kaplicy w Ostrówku.

Świętowanie w uroczystość Trzech Króli było możliwe dzięki otwartości i życzliwości księdza proboszcza Tomasza Konstanciuka.


Uczestnicy Warsztatu zaprezentowali parafianom swoją interpretację Narodzenia Pańskiego, jasełka pt. „Kolędować Małemu...” w formie pantomimy. Poprzez prezentację pokazana została odwieczna walka dobra ze złem, słabości, jakim mogą ulec ludzie, ich obojętność i nieczułość. Pocieszenie daje człowiekowi tylko Bóg – to właśnie w nowonarodzonym Jezusie można odnaleźć ukojenie i spokój serca. Mimo, że minęło tyle lat od Narodzenia Chrystusa, to współczesny człowiek ciągle jest zaganiany, łatwo ulega pokusom, szuka sensu życia, sensacji, odrzucając przy tym to, co najważniejsze – miłość i troskę Boga. Oprócz spektaklu parafianie mogli także usłyszeć śpiew solisty Łukasza Liska, który zaśpiewał pieśń wprowadzającą do jasełek oraz kolędę, „Kiedy dzieckiem był Bóg” w czasie Komunii Świętej.


Uczestnicy WTZ złożyli podziękowania księdzu proboszczowi za jego otwartość i wspieranie działań podejmowanych w Warsztacie. Podziękowanie złożyła księdzu proboszczowi i parafianom przewodnicząca Zarządu Koła i kierownik Warsztatu w jednej osobie. Pani Maria powiedziała między innymi „ ... tu w Parafii księże proboszczu czujemy się jak u siebie, jak byśmy byli w rodzinie, dziękujemy Ci za to. Parafianom chylę się nisko i składam wielkie Bóg zapłać za wspieranie nas w każdej postaci. Przekazana na ręce księdza proboszcz praca wykonana w Warsztacie – Anioł – „Anioł Dobroci”, niech będzie drogowskazem dla księdza, parafian, niech strzeże i sprawuj opiekę. Po zakończeniu mszy świętych, parafianie gratulowali uczestnikom pięknego występu, byli bardzo wzruszeni i poruszeni tym, co zobaczyli i usłyszeli.


Serdecznie dziękujemy za dobroć i ofiarność parafian z Łańcuchowa i Ostrówka. Dzięki waszej otwartości i dobru zebraliśmy kwotę 1004,00 zł, która zostanie przekazana na rozbudowę naszego ośrodka o mieszkania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Serdeczne Bóg zapłać.


„Nim świt obudzi noc dotykiem ciepłych mgieł, nim dzień ożywi świat, Panie przyjdź…”

To był piękny dzień, uczestnictwo w liturgii trzech mszy świętych, pozwoliło nam na wzmocnienie i nabranie sił do dalszej pracy.

Święto Trzech Króli to nazwa Objawienia Pańskiego, święta które ma uczcić objawienie się Boga swoim wyznawcom. Dlatego w początkach chrześcijaństwa to właśnie 6 stycznia był świętem Bożego Narodzenia.

Królowie wiozą Narodzonemu ze sobą dary: mirrę, kadzidło i złoto. To właśnie tego dnia w kościołach święcone są mirra, kadzidło i złoto. W Łańcuchowie złoto zostało zamienione na czarne złoto (węgiel). Każdy uczestniczący w liturgii mógł zabrać po mszy świętej symboliczne dary monarchów by wykorzystać w domach.

Do dziś nie została rozstrzygnięta kwestia symboliki poszczególnych podarków. Mirra była znana jako środek uzdrawiający, kadzidło może nawiązywać do czasu głębokiej modlitwy, która wędruje do Boga, a złoto – jak wiadomo – powszechnie przynależało bóstwu. Od XVIII wieku w kościele katolickim obecny jest zwyczaj święcenia kredy, którą następnie na drzwiach wejściowych do domostw zapisuje się litery „K + M + B” oraz bieżący rok. Zapis ten jest często błędnie odczytywany jako pierwsze litery imion mędrców: Kacper, Melchior, Baltazar. W istocie jednak jest niepoprawną wersją łacińskiego Christus Mansionem Benedicat („Niech Chrystus błogosławi temu domowi”).

Niech Jezus Chrystus ma nas w swej opiece i błogosławi każdemu domowi i mieszkającej w nim Rodzinie.

E. Cyfra, M. Lisek-Zięba