piątek, 31 grudnia 2010
wtorek, 28 grudnia 2010
W oczekiwaniu na Narodzenie Pana
21 grudnia podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy, pracownicy placówek Koła, rodzice oraz przedstawiciele władzy samorządowej uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym.
by wszystko nam się rozplątało
węzły, konflikty, powikłania.
Oby się wszystkie trudne sprawy,
porozkręcały jak supełki.
Własne ambicje i urazy
zaczęły śmieszyć jak kukiełki.
I oby w nas złośliwe jędze,
pozamieniały się w owieczki.
A w oczach mądre łzy stanęły,
jak na choince barwnej świeczki.
By anioł podarł każdy dramat,
aż do rozdziału ostatniego
kładąc na serce pogmatwane
jak na osiołka kompres śniegu.
Aby się wszystko uprościło,
było zwyczajne, proste sobie.
By szpak pstrokaty, zagrypiony
fikał koziołki nam na grobie.
I aby wątpiący się rozpłakał,
na cud czekający w swej kolejce.
A Matka Boska, cichych ufnych
jak ciepły chleb wzięła na ręce."
Po tych słowach przewodnicząca Zarządu Koła powitała przybyłych gości, złożyła wszystkim świąteczne życzenia nawiązując do słów cytowanego wiersza. W spotkaniu wzięli udział m.in.: Pan Kazimierz Budka – wice Starosta Powiatu, Pan Jan Baczyński vel Mróz – wójt Gminy Cyców, ks. proboszcz Michał Surowiec - parafia w Nadrybiu, Pani Renata Mrugała - Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Pani Magdalena Dołęga – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej, Pani Anna Zarczuk – Agencja Reklamowa WIP Lublin, Pan Janusz Rudziński – Dom – Top.
Goście zostali zaproszeni do obejrzenia prezentacji muzycznej „Jasełkowe kolędowanie” - opracowanej przez instruktora pracowni muzycznej p. Wioletę Jaszuk. W prezentacji wystąpiło 22 uczestników warsztatu ze wszystkich pracowni. Uczestnicy wspomagali swoim chóralnym śpiewem solistów – Marcina Kuszyka, Emila Kliszcza i Łukasza Liska. O oprawę muzyczną całego spotkania, według własnej aranżacji zadbał także Łukasz Lisek. Wspólne kolędowanie wprowadziło wszystkich w wielką zadumę i świąteczny nastrój, co potwierdzili zaproszeni goście w swoich słowach podziękowania za zaproszenie i możliwość przeżywania radości z Narodzenia Pana wspólnie z podopiecznymi WTZ. Ksiądz Michał zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy słowami:
”Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc, kiedy wspominamy pamiątkę Wcielenia Twojego Syna dla naszego zbawienia, zajaśniała blaskiem Twej światłości. Spraw, abyśmy, opromienieni tym blaskiem, z otwartym sercem przyjęli Jezusa jako naszego Odkupiciela. Pobłogosław nas i te opłatki, którymi się podzielimy na znak miłości i przebaczenia. Naucz nas, Panie Boże, dzielić się chlebem, miłością i życzliwością ze wszystkimi ludźmi, a zwłaszcza z tymi, wśród których żyjemy. Obdarz miłością, zgodą i jednością naszą rodzinę. Wlej nadzieję w serca ubogich, samotnych, osieroconych i przeżywających jakiekolwiek cierpienia..”
Po modlitwie przyszedł czas na łamanie się opłatkiem, życzenia i tradycyjny wigilijny poczęstunek, przygotowany przez pracownię kulinarną, wspieraną przez pracowników i uczestników z innych pracowni.
Dziękuję pracownikom, uczestnikom warsztatu za zaangażowanie w przygotowanie spotkania, gościom i darczyńcom za przybycie .
niedziela, 19 grudnia 2010
poniedziałek, 13 grudnia 2010
Pierwsze kiermasze za nami
W tym samym czasie w kościele w Nadrybiu również można było obejrzeć i kupić stroiki i ozdoby wykonane przez podopiecznych naszych WTZ. Wielu parafian nie było przygotowanych na zakupy, ale mieli okazję dowiedzieć się o planowanym kolejnym kiermaszu, który już w tę niedzielę, 19.12, także w Nadrybiu. Serdecznie zapraszamy wszystkich!
Na zdjęciu nasz nowy szyld, wykonany w pracowni stolarskiej, pod okiem instruktora H. Kołodziejczyka. Wszystkich tych z Państwa, którzy nie zdążyli jeszcze zakupić świątecznych ozdób i stroików, serdecznie zapraszamy już jutro, na targ w Cycowie, od około godziny 7:30 będzie czynne stoisko naszych warsztatów.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Kiermaszu - Tutaj. |
środa, 1 grudnia 2010
Wycieczka do stolicy

Andrzejki 2010
- Anioł - oznacza prowadzenie przez los i odgórną opiekę.
- Chmura - czas przestać bujać w obłokach i wyjść na spotkanie życiu
- Dom - oznacza jego zmianę, możliwość założenia własnej rodziny, przeprowadzkę lub konieczność uporządkowania spraw domowych.
- Gwiazda - symbol światła przenikającego ciemności i szczytnych ideałów. Cień w kształcie gwiazdy oznacza także bogactwo i pomyślność.
- Kot - we wróżbach andrzejkowych (podobnie jak pies) przestrzega przed pospiesznym i nieprzemyślanym związkiem. W innych może symbolizować nieszczęście i być utożsamiany z postacią diabła.
- Kwiat - symbol nietrwałości i przemijania, biernego życia i godzenia się z losem. Może też wróżyć pomyślne zakończenie rozpoczętych spraw i miłą niespodziankę losu.
- Motyl - symbol transformacji i zmian. Wróży diametralną zmianę w stosunku do ludzi i życia.
- Obrączka - symbol trwałego związku i małżeństwa.
- Orzeł - oznacza realizację i osiągnięcie najwyższych celów, wybicie się ponad przeciętność, wysoki lot i wyniesienie na szczyty.
- Serce - symbol umysłu, woli i miłości, z którego kształtu określić można przebieg związku. Regularny i pełny wróży odwzajemnione uczucie i szczęście w miłości. Postrzępiony lub niepełny zapowiada uczucie nieodwzajemnione, bolesne lub szybko przemijające.
Na niewielkich jednej wielkości karteczkach należy wypisać imiona, dla dziewcząt imiona chłopców, dla chłopców imiona żeńskie. Karteczki powinno się ciasno złożyć lub zwinąć i w noc andrzejkową włożyć pod poduszkę, a po przebudzeniu nie patrząc, wylosować spod niej jedną karteczkę. W ten
sposób podobno można poznać imię wybranki lub wybranka serca.
3. Rzucanie bucikiem
Bucik, zdjęty (koniecznie!) z lewej nogi, należy nie patrząc rzucić za siebie przez ramię. Jeśli upada noskiem w stronę drzwi, wróży właścicielce szybkie zamążpójście.
4. Przestawianie bucików
Panny chcące wywróżyć sobie czas zamążpójścia, zdejmowały po jednym buciku, koniecznie z lewej nogi i w najodleglejszym od progu miejscu ustawiały je w szeregu tak, aby nosek kolejnego dotykał pięty poprzednika. Najlepiej, gdy pierwszego ustawienia bucików losowo dokona postronna osoba. Następnie ostatni bucik przesuwany był na pierwszą pozycję, przed niego wędrował bucik przedostatni, później poprzedzający, aż do pierwszego, z zachowaniem kolejności. Bucik, który pierwszy dotknął progu wróżył swej właścicielce przekroczenie stanu panieńskiego i zamążpójście.
5. Łódeczki na wodzie
Do połówek łupinek orzechów włoskich trzeba wstawić dwie krótkie i lekkie świeczki, zapalić je i puścić na wodę myśląc o sobie i swoim ukochanym. Jeśli zbliżą się do siebie, uczucie połączy z osobą ukochaną, jeśli nie... no, to może z kimś innym i kiedy indziej.
6. Obierka jabłka
Chcąc poznać pierwszą literę imienia ukochanego przeznaczonego przez los, należy starannie obrać jabłko, bacząc, by nie przerwać w czasie obierania skórki i by powstała jedna obierka. Należy rzucić nią za siebie przez lewe ramię i z obierzyny odczytać literę jaką utworzy upadłszy na podłogę.
Przysłowia związane z nocą św. Andrzeja
Spotkania na szlaku
- PSOUU Koło w Łęcznej, WTZ Janowica – solista Łukasz Lisek
- Szkoła Podstawowa nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie - duet Jakub i Mateusz Sagan
- Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Olbięcinie – solistka Katarzyna Góra
- Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Karczmiskach grupa Bawitko
- Szkoła Podstawowa nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie – solista Piotr Gralec
- Dom Pomocy Społecznej w Popkowicach – duet Bogumiła Stanikowska i Jan Charczuk
- Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Puławach – duet Ilona Koral i Edyta Więsztal
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Milejowie – solistka Iwona Serwin
- Centrum ARTEterpii i Szkoła Podstawowa nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie – teatr Marchewkowy
- PSOUU Koło w Świdniku, WTZ - grupa Ach to my
- Szkoła Podstawowa w Głusku - grupa Magnesik
- Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Puławach – solistka Izabela Chmielewska
- dr Krzysztof Stachyra – muzykoterapeuta, nauczyciel wychowania muzycznego,
- Michał Stanowski – założyciel, koordynator Nieprzetartego Szlaku, instruktor teatralny
- Monika Mielko-Remiszewska – muzyk, pedadog muzyczny
- Alina Stanowska – pedagog nauczyciel akademicki Instytutu Pedagogiki KUL, animator ruchu lalkarskiego i wychowawca instruktorów teatru lalek w Polsce.
niedziela, 21 listopada 2010
Dzień Pracownika Socjalnego
Uroczystość, która składała się z dwóch części, rozpoczęła kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Puchaczowie Pani Ewa Kaźmierczak. Wójt Gminy pan Adam Grzesiuk wręczył listy gratulacyjne pracownikom OPS z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Podczas spotkania obecni byli włodarze Gminy, dyrektorzy szkół, przedszkoli z Gminy Puchaczów oraz osoby zaproszone m.in. sekretarz Powiatu Łęczyńskiego - Pan Kazimierz Radko, z-ca Wójta Gminy Puchaczów - Pan Marian Stadnik, Sekretarz Gminy Puchaczów – Pan Jerzy Dębski, Przewodniczący V kadencji Rady Gminy - Pan Szczepan Kanoniuk, skarbnik Gminy Puchaczów - Pani Barbara Marcinek, Pani Elżbieta Brodzik – PCPR Łęczna, Pani Anna Płoszaj – ŚDS Łęczna, Pani Małgorzata Paprota i Pani Bożena Kędra – ZAZ Łęczna, Pani Maria Lisek-Zięba – PSOUU Łęczna, ksiądz Piotr Szymanek – wikary parafii p.w Wniebowzięcia NMP w Puchaczowie.
W dalszej części spotkania, już w sali GOK, pracownicy OPS przedstawili krótką prezentację multimedialną w celu przybliżenia działalności Ośrodka. Zebrani goście, przedstawiciele instytucji oraz organizacji gminnych i powiatowych złożyli serdeczne życzenia wszystkim pracownikom Ośrodka Pomocy Spo łecznej, przede wszystkim życząc dużo wytrwałości, satysfakcji z pracy zawodowej, ludzkiej wdzięczności oraz pomyślności w życiu osobistym.
Radosny i zarazem podniosły klimat spotkania uzupełnił występ Zespołu Bębnoludy wraz z wokalistą Panem Łukaszem Liskiem –uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy.
Organizatorzy serdecznie dziękują dyrektor GOK –Pani Beacie Sagan za udostępnienie sali i oprawę muzyczną, Pani Annie Walczuk – kierownik Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej w Bogdance za pomoc w przygotowaniu dekoracji.
piątek, 19 listopada 2010
Wybory Samorządowe 2010
Zgodnie z artykułami ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. – Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.
- w głosowaniu ma prawo wziąć udział każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat i nie został pozbawiony praw publicznych lub ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu, ani pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
- w każdej gminie wyznaczone są lokale wyborcze dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obowiązek zapewnienia takich lokali Ordynacja wyborcza nakłada na wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast).
- dopuszczalne jest wyłącznie głosowanie osobiste z jednoczesnym zapewnieniem możliwości skorzystania przez osoby niepełnosprawne z pomocy wybranej osoby, z wyłączeniem członków komisji wyborczych i mężów zaufania.
- głosowanie odbywa się wyłącznie w lokalu wyborczym. Niedopuszczalne jest wynoszenie urny, a także głosowanie poza lokalem wyborczym poprzez osobę trzecią.
- w związku z powyższym brak jest podstaw do uniemożliwienia samodzielnego udziału w głosowaniu osobie, która spełnia powyższe wymagania. Wyborca głosuje w obwodzie głosowania, w którym jest wpisany do spisu wyborców.
sobota, 6 listopada 2010
Mamy osobowość!
Od 2011 roku przekazywany 1% darowizny wpływał będzie bezpośrednio na nasze konto w Łęcznej, a nie jak dotychczas za pośrednictwem Zarządu Głównego PSOUU.
Otrzymaliśmy nowy numer KRS 0000357542.
Informujemy, że zmianie uległ także nr Regon - 060691612.
Zarząd Koła informuje ponadto o przystąpieniu do Sieci Współpracy Organizacji Pozarządowych Polski Wschodniej Fundacji "OIC Poland".
czwartek, 4 listopada 2010
Pierwsza Aukcja z Finałem!

Aukcja Bez Barier to charytatywny portal aukcyjny. Licytowane na nim przedmioty wykonywane są przez osoby niepełnosprawne w ramach zajęć terapeutycznych w Warsztatach Terapii Zajęciowej oraz Zakładach Aktywizacji Zawodowej. Środki pochodzące ze sprzedaży produktów nie są obarczone prowizjami i trafiają bezpośrednio na konto ośrodka przystępującego do aukcji. Projekt jest współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej.
wtorek, 19 października 2010
Dzień różnorodności - relacja
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w naszej Fotogalerii

W obchodach wzięło udział prawie 20 instytucji, w tym przedstawiciele ministerstw i organizacji pozarządowych, m.in. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Łęcznej wraz z osobami niepełnosprawnymi, podopiecznymi prowadzonych placówek i ich rodzicami / opiekunami. W programie pierwszego, polskiego Dnia Różnorodności, który świętowany był w centrum handlowym Złote Tarasy, znalazły się m.in. dyskusje na temat równouprawnienia, lekcje języka migowego i esperanto, pokazy tańca na wózkach inwalidzkich, występy zespołów i kabaretów, wystawy fotograficzne. Na scenie zaprezentowały się m.in. zespoły afrykański, romski, tatarski, karaimski oraz ormiański. Wśród prezentujących się na scenie artystów nie zabrakło Łukasza Liska – niepełnosprawnego wokalisty, aranżera i kompozytora z Łęcznej. Jego występ spotkał się z bardzo żywiołowym przyjęciem przez zgromadzonych w hallu centrum widzów.

poniedziałek, 18 października 2010
Biszcza - relacja
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Biszczy i Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy „Otwórzmy Swoje Serca” w Zamościu zorganizowały już po raz czwarty Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych, pod hasłem: „O Księżyc Twardowskiego”. Przegląd odbył się w Samorządowym Zespole Szkół w Biszczy. Został poprzedzony Mszą św. w miejscowym kościele.
Uczestnicy przeglądu z przejęciem i z chęcią występowali na scenie. Naszą placówkę reprezentowali: Łukasz Lisek – zaśpiewał W mroku jest tyle światła (słowa Karola Wojtyły) oraz Katarzyna Kozdra – wyrecytowała wiersz Spieszmy się Jana Twardowskiego.
Po przesłuchaniach konkursowych chętni uczestnicy mogli wystąpić raz jeszcze. Nasz podopieczny Łukasz Lisek, którego pasją jest śpiew i gra na keyboardzie, wzbudził entuzjazm publiczności, prezentując piosenki: Będziesz moją damą, Wspomnienie i Dziwny jest ten świat.
Organizatorzy przeglądu przyczyniają się do popularyzacji poezji m.in. Jana Twardowskiego i Karola Wojtyły. Przegląd uświetnili swoim występem Krzysztof i Wojciech Cugowscy. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Sekretarz Stanu Pełnomocnik Rządu d.s. Osób Niepełnosprawnych Pan Jarosław Duda, Ekscelencja ks. dr Wacław Depo Biskup Zamojsko-Lubaczowski, Wojewoda Lubelski Pani Genowefa Tokarska, Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Krzysztof Grabczuk i Starosta Biłgorajski Pan Marek Onyszkiewicz.
Zapraszamy do fotogalerii z wyjazdu do Biszczy >>> Wejście
środa, 6 października 2010
Bezpieczny dom - warsztaty zakończone
Wywiad z uczestnikami warsztatów:
"Było bardzo miło, fajnie, nauczyłem się, że rodzina jest najważniejsza, trzeba ją chronić, nie wolno stosować agresji. Szkolenia na przyszłość: jak radzić sobie z pijaństwem / alkoholizmem rodziców?"
Kasia
"W przyszłości chciałabym nauczyć się pokonywać nieśmiałość."
Paweł
"Mam dobre wrażenia, wszystko było zrozumiałe dla mnie. Chciałbym aby było szkolenie o asertywności, autoprezentacji. Takie szkolenia są potrzebne."
Marek
"Treść za długa, najwięcej o przemocy domowej zapamiętałem."
Daniel
"Potrzebne szkolenie, bo można dowiedzieć jak się zachować, lepiej o przemocy domowej. Chciałbym aby było szkolenie z pierwszej pomocy, samoobrony, jak radzić sobie w sytuacji przemocy."
Andrzej
"Potrzebne takie szkolenie, bo jak są kłótnie z rodzicami (każdy ma doświadczenie takie) wiem jak mam sobie poradzić, gdzie zadzwonić i co mówić."
Ania Sz.
"Podobało mi się szkolenie, to co Pan policjant mówił do nas..."
Małgorzata
"Ciekawy był film pokazywany na szkoleniu, wiem, że nie wolno dać się maltretować, poniewierać i poniżać, wiem że mogę bronić się w sytuacji przemocy domowej."

"Bezpieczny dom z ekonomią społeczną" - pod takim tytułem odbyło się szkolenie dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, a także dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy - beneficjentów projektu. Szkolenie miało miejsce w siedzibie WTZ w dniach 27.09.2010 oraz 29.09.2010.
Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Łęcznej we współpracy ze Stowarzyszeniem "Polska Dolina Miłosierdzia" w Weręczynie w ramach konkursu grantowego "LOWES - Lubelskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej".
Szkolenie miało formę wykładowo - warsztatową i obejmowało poniższe tematy:
- ekonomia społeczna w życiu osoby niepełnosprawnej
- przemoc domowa
- rola policji w zwalczaniu przemocy domowej
- mediacja jako przeciwdziałanie przemocy domowej
Na zakończenie spotkania uczestnicy wypełnili krótkie ankiety ewaluacyjne i dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami z odbytego szkolenia. Beneficjenci projektu byli zainteresowani tematyką, licznie stawili się w siedzibie warsztatów i bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Tak pozytywny odbiór treści, których przekazanie było celem warsztatów potwierdza, że tego typu spotkania są potrzebne i mają sens.
Organizatorzy z dużą satysfakcją i nadzieją myślą już o kolejnych projektach i opracowaniu tych tematów, które najbardziej interesują odbiorców i będą im najbardziej przydatne w codziennym życiu.
wtorek, 5 października 2010
Przegląd w Ostrowie Lubelskim
Zespół teatralny Figiel z WTZ w Janowicy zdobył wyróżnienie na V Integracyjnym Przeglądzie Aktywności Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
„Moja sztuka-moje życie”,
który odbył się 22.09.2010 w Ostrowie Lubelskim. Tegoroczny przegląd nawiązywał do tematyki ludowej i odbył się pod hasłem „Wspólnie ochronimy i jak trzeba odtworzymy”.
W spotkaniu wzięli udział uczestnicy i ich opiekunowie z 15 placówek, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nałęczowie, Międzyrzecu Podlaskim, Lublinie, Parczewie, Krasnymstawie, Jadwinowie, Mełgwi, Stoczku Łukowskim, Ostrowie Lubelskim, Kocku, Świdniku, Janowicy oraz Środowiskowych Domów Samopomocy z Lubartowa i Lasek, a także Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim.
Publiczność żywo zareagowała na nasze występy i nagrodziła gromkimi brawami zarówno Janosika, jak i piosenki wykonane przez solistę - Łukasza Liska.
Szczególne uznanie należy się Magdzie Porębskiej, która pierwszy raz wystąpiła na scenie jako aktorka Figla. Nasza uczestniczka świetnie poradziła sobie z rolą Zbója. Gratulujemy tak udanego debiutu i życzymy sukcesów w przyszłości!
Każdy z podopiecznych dostał dyplom i maskotkę. Po uroczystym wręczeniu nagród wszyscy udaliśmy się na wspólny posiłek. Organizatorzy zaprosili nas do uczestnictwa w turnieju tenisowym w październiku.
Dziękujemy za mile spędzony czas i kolejną propozycję spotkania!
piątek, 24 września 2010
Dzień różnorodności w Warszawie
Złote Tarasy Dzień Różnorodności, 17 października 2010 r.
Program wydarzenia
11.00-12.00 – Występ zespołu “Africa Show”
Barwne , energetyczne i egzotyczne widowisko prezentujące prawdziwą afrykańską kulturę! Zespół składa się Afrykańczyków mieszkających w Polsce a pochodzących z : Senegalu, Konga i Kamerunu. Grają porywającą do tańca i zabawy muzykę perkusyjną opartą na etnicznej tradycji muzyki Afryki. Śpiewają i tańczą, występują w oryginalnych, tradycyjnych strojach afrykańskich. Słowem etno i folk. Każda piosenka ma swoją historię która przed wykonaniem - opowiada lider grupy. Występ to barwny i dynamiczny show:
pokaz tańca i warsztaty dla chętnych,
pokaz gry na bębnach i warsztaty dla chętnych,
konkursy wiedzy o Afryce
12.00-12.20 – Oficjalne otwarcie Dnia Różnorodności przez Przedstawiciela Komisji Europejskiej i Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania
12.20 -12.30 – Występ dzieci z Centrum Kultury Islamu w Warszawie. Występ artystyczny dzieci w wieku 6-10
12.30-12.45 – Lekcje tańca ormiańskiego
12.45-13.45 - Spektakl “Teatr Forum”
Teatr Forum to metoda pracy z grupą z pogranicza teatru i edukacji dla życia stworzona przez brazylijskiego praktyka dramy Augusto Boala. Podstawowym elementem TF i tym, co odróżnia go od teatru w rozumieniu tradycyjnym, jest zezwolenie widowni (spekt-aktorom) na wejście na scenę. Widownia obejrzy krótkie przedstawienie, którego bohater (protagonista) doświadcza opresji ze strony innych osób (antagonistów), zapętla się koło opresji, co w ostatniejscenie doprowadza do punktu krytycznego. W tym momencie kończy się przedstawienie i zaczyna Forum. Widownia obejrzy przedstawienie ponownie. Tym razem będzie mogła przerwać/zatrzymać bieg wydarzeń klaszcząc w dłonie i proponować, co może zrobić protagonista, żeby polepszyć własną sytuację. Joker - osoba prowadząca zaprosi publiczność do wejścia na scenę. Widzowie dzięki wejściu w rolę bohatera mogą bliżej jej doświadczyć.
13.45-14.15 – Występ Łukasza Liska
Wokalista, muzyk, kompozytor. Urodził się 13 września 1982r w Świdniku. W wieku 2,5 lat stwierdzono 4 kończynowe mózgowe porażenie dziecięce. Łukasz gra na pianinie i pięknie. Wg oceny jury na poszczególnych festiwalach, przeglądach Łukasz „...jest osobą o wybitnym słuchu, pięknej barwie głosu i wielką zagadką dla zdrowych ludzi".
14.15 -14.35 – Quiz dotyczący dyskryminacji
14.35-14.45 – Pokaz tańca na wózkach inwalidzkich
14.45-15.00 – Warsztat “Drzewo dyskryminacji”
Celem warsztatu jest wypracowanie wspólnej definicji dyskryminacji; ukazanie „błędnego koła dyskryminacji”. Zadanie do wykonania podczas warsztatu: Narysuj na flipcharcie drzewo, a na jego pniu napisz słowo „dyskryminacja”. Zaproponuj uczestnikom burzę mózgów na temat przyczyn i skutków dyskryminacji. Uczestnicy muszą sprecyzować, czy podawana przez nich propozycja jest przyczyną czy skutkiem. Jeden z trenerów zapisuje propozycje uczestników na rysunku drzewa: przyczyny jako korzenie, a skutki jako gałęzie. Po zakończonej burzy mózgów odwróć kartkę z rysunkiem drzewa do góry nogami. Uczestnicy mogą się teraz przekonać, że działa to także w odwrotną stronę: skutki dyskryminacji stają się często źródłem nowych przejawów dyskryminacji. Oznacza to także, że dyskryminacja stanowi swego rodzaju błędne koło, ponieważ osobie, która stała się ofiarą dyskryminacji, coraz trudniej się z tego wydostać.
15.00 – 15.20 – Występ zespołu “Buńczuk”
Zespół “Buńczuk” to grupa 8 młodych ludzi w wieku od 6 do 20 lat. Prezentują taniec tatarski, recytują poezję oraz śpiewają.
15.20-15.40 – Występ zespołu “Dostłar”
Karaimski Zespół Folklorystyczny Dostłar (Przyjaciele) z Warszawy działa od roku 2003. Zespół kultywuje tradycje folkloru karaimskiego, tańcem, śpiewem oraz ruchem scenicznym prezentując kulturę i język przodków.
15.40 – 16.00 – Przedstawienie poruszające tematykę życia Afrykańczyków w Polsce
W przedstawieniu wezmą udział przedstawiciele Somalii związani z Fundacji dla Somalii
16.00-16.20 – Nauka tańca Romskiego
16.20 – 16.40 – Konkurs wiedzy o Esperanto
16.40 – 16.50 – Pokaz tańca na wózkach inwalidzkich
16.50-17.10 – Konkurs wiedzy o historii Islamu
17.10-17.25 – Nauka języka migowego
17.25-17.45 – Występ kabaretu “Barbie Girls”
Kabaret Barbie Girls to jedyny i prawdopodobnie najlepszy w Polsce kabaret queerowy. Występuje od 2005 roku.
17.45-18.00 – Oficjalne zamknięcie Dnia Różnorodności
Ponadto w programie -
Spotkania z organizacjami walczącymi z dyskryminacją – informacje i warsztaty, żywa biblioteka – porozmawiaj z "żywymi" księgami – osobami z grup obarczonych stereotypami, które muszą stawiacz czoła dyskryminacji każdego dnia.
Pokaz sprzętu i druku Braille'm.
Quizy i gry zorganizowane przez organizacje poza rządowe – z nagrodami!
Park sprawności - zobacz jak ciężko żyje się z niepełnosprawnością.
Wystawa zdjęć – obejrzyj kolekcję zdjęć różnych osób.
Ścianka Graffiti i foto – wyraź swoje wsparcie dla różnorodności i przyłącz się do nas w walce z dyskryminacją.
Skrzynka na pomysły – podziel się z nami swoimi radami i przemyśleniami związanymi z dyskryminacją.
Czytanie bajek dzieciom – aby najmłodsi także mogli się czegoś nauczyć i dobrze bawić.
Lekcje Esperanto i kaligrafii ormiańskiej.
środa, 22 września 2010
Bezpieczny Dom z ekonomią społeczną
Szkolenia odbędą się:
II termin 29.09.2010 r (środa) w godzinach: 8.30- 15.30- szkolenie dla rodziców/ opiekunów w siedzibie PSOUU Koła w Łęcznej ul. Świętoduska 2.
prowadzących, rozdanie materiałów szkoleniowych, lista obecności.
8.45-9.45- Ekonomia społeczna w życiu osoby niepełnosprawnej i społeczności, ekonomia w przykładzie (prowadzący: mgr Maria Lisek- Zięba),
9.45- 10.00 Przerwa
10.00-11.30 Przemoc domowa Część I- (prowadzące: mgr Edyta
Aleksandrowicz, mgr Agnieszka Tomaszewska),
11.30-11.45 Przerwa
11.45-13.15 Przemoc domowa Część II- (prowadzące: mgr Edyta
Aleksandrowicz, mgr Agnieszka Tomaszewska),
13.15-13.45 Przerwa obiadowa
13.45-14.15 Rola policji w zwalczaniu przemocy domowej
(prowadzący: Policja)
14.15-14.45 Mediacje jako przeciwdziałanie przemocy domowej
(prowadząca: mgr Danuta Kubiś)
14.45- 15.15 Lekarz medycyny- (prowadzący: lekarz medycyny)
15.15-15.30 Ankieta ewaluacyjna- podsumowanie, zakończenie szkolenia.
Uwaga: 8.30-15.15-Konsultacje/porady prowadzone przez kadrę prowadzącą szkolenie.
ZAPROSZENIE
Zarząd Koła oraz pracownicy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Łęcznej oraz partner - Stowarzyszenie „Poleska Dolina Miłosierdzia” z Wereszczyna zapraszają do udziału w projekcie:
„Bezpieczny Dom z ekonomią społeczną”
Projekt współ finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Projekt realizowanym przez PSOUU Koło w Łęcznej w ramach konkursu grantowego projektu „LOWES- Lubelski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej”.
Szkolenia odbędą się:
I termin: 27.09.2010 r (poniedziałek) w godzinach: 8.30- 15.30- szkolenie dla osób niepełnosprawnych w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy 21-070 Cyców.
II termin 29.09.2010 r (środa) w godzinach: 8.30- 15.30- szkolenie dla rodziców/ opiekunów w siedzibie PSOUU Koła w Łęcznej
ul. Świętoduska2, 21-010 Łęczna.

wtorek, 14 września 2010
Zawody sportowe w Łańcuchowie

Reguły gry
Zawody zostały zorganizowane na płycie boiska Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Łańcuchowie. Uczestnicy brali udział w pięciu dyscyplinach:
- Bieg na 100 metrów
- Sztafeta
- Rzut do celu
- Rzut do kosza
- Rzuty lotkami do tarczy.
- Katarzyna Piasecka
- Katarzyna Giszczak
- Paweł Kowalski
- Magdalena Porębska
- Daniel Leus

P. Krasuski
piątek, 10 września 2010
Video Tata
Zapraszam także do galerii zdjęć Stowarzyszenia z Egeru - GALERIA
poniedziałek, 6 września 2010
Pożegnaliśmy Wakacje!

W ostatni weekend sierpnia w siedzibie PCPR w Łęcznej odbył się festyn "Pożegnanie Wakacji". Warsztaty zostały zaproszone do udziału w części artystycznej festynu. Prace wykonane przez podopiecznych naszej placówki można było podziwiać (i zakupić ...) na przygotowanym stoisku.
Z powodu deszczu występy teatralne i prezentacje muzyczne odbyły się na pierwszym piętrze budynku zajmowanego przez Centrum. Zainteresowanie imprezą było duże. Kilkadziesiąt osób przyszło obejrzeć prezentacje artystyczne niepełnosprawnych artystów.
Dziękujemy Pani Dyrektor Centrum za umożliwienie wzięcia udziału w festynie!
Zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzenia!