piątek, 19 listopada 2010

Wybory Samorządowe 2010

W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi, które odbędą się w najbliższą niedzielę – 21 listopada br. przypominamy o tym, że wszystkie osoby niepełnosprawne intelektualnie, czyli także
uczestnicy WTZ mogą głosować!

Wyjątkiem są jedynie te osoby, które są sądownie ubezwłasnowolnione. W ostatnich dniach w  naszej placówce przeprowadzono pogadanki, które miały na celu przybliżenie podopiecznym znaczenia słów, terminów związanych z wyborami, głosowaniem, poruszaliśmy także kwestię zachowania w lokalu wyborczym, wymagane dokumenty tożsamości oraz sposób zaznaczania wybranego kandydata na kartach.

Osobom głębiej niepełnosprawnym trzeba (można) pomóc w znalezieniu lokalu i wypełnianiu karty do głosowania.

Poniżej przedstawiamy omówione przepisy prawne na wypadek wątpliwości:

Zgodnie z artykułami ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. – Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.
  • w głosowaniu ma prawo wziąć udział każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat i nie został pozbawiony praw publicznych lub ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu, ani pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
  • w każdej gminie wyznaczone są lokale wyborcze dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obowiązek zapewnienia takich lokali Ordynacja wyborcza nakłada na wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast).
  • dopuszczalne jest wyłącznie głosowanie osobiste z jednoczesnym zapewnieniem możliwości skorzystania przez osoby niepełnosprawne z pomocy wybranej osoby, z wyłączeniem członków komisji wyborczych i mężów zaufania.
  • głosowanie odbywa się wyłącznie w lokalu wyborczym. Niedopuszczalne jest wynoszenie urny, a także głosowanie poza lokalem wyborczym poprzez osobę trzecią.
  • w związku z powyższym brak jest podstaw do uniemożliwienia samodzielnego udziału w głosowaniu osobie, która spełnia powyższe wymagania. Wyborca głosuje w obwodzie głosowania, w którym jest wpisany do spisu wyborców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz