środa, 14 kwietnia 2010

Konferencja „Razem łatwiej”

W dniu 31 marca 2010 r. przedstawiciele organizacji pozarządowych, MOPS, OPS, szkół z terenu powiatu Łęczyńskiego, miejscowego samorządu wzięli udział w konferencji „Razem łatwiej”. Jest ona organizowana przez Koło PSOUU w Łęcznej od 2003 roku.

Konferencja to wyjście do lokalnego środowiska, pokazanie czym zajmuje się Zarząd Koła, pracownicy placówek, z kim pracują, jakimi metodami. W konferencji wzięli udział rodzice – przedstawiciele podopiecznych z obu placówek: Warsztatów Terapii Zajęciowej i Dziennego Centrum Aktywności. Konferencja umożliwia swobodną wypowiedź przedstawicielom różnych środowisk, którzy wypowiadają się na temat tego jak postrzegana jest praca z osobami niepełnosprawnymi w placówkach, co należy zrobić, aby polepszyć efekty, jak sobie wspólnie pomagać.

Jak co roku, organizatorzy pragnęli zaskoczyć czymś zaproszonych gości. Tegoroczne spotkanie rozpoczął Łukasz Lisek, piosenką „Chcemy ludziom pokój dać”. Po krótkim powitaniu i oficjalnym rozpoczęciu spotkania, Kierownik WTZ, mgr Anna Bielak begin_of_the_skype_highlighting     end_of_the_skype_highlighting omówiła pracę obu placówek, wspierając wykład prezentacją multimedialną.

Specjalną atrakcją tegorocznej konferencji była prezentacja pracy uczestników „na żywo”. Podopieczni WTZ, na specjalnie przygotowanych stołach ustawionych na scenie, wykonywali przedmioty rękodzielnicze, ozdoby świąteczne, mówili o tym co robią, omawiali poszczególne techniki, wspominali o codziennych zajęciach, wyjazdach. Przepięknie ubrane hostessy zaprezentowały gotowe prace wykonane w poszczególnych pracowniach warsztatów.

Koordynator Biura Karier w Janowicy omówiła pracę na rzecz Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych ze środowisk w szczególności wiejskich. Działalność Biura Karier realizowana jest dzięki projektowi prowadzonemu przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych. Zebrani stwierdzili, że prowadzenie punktu i realizowanie zadań aktywizacji osób niepełnosprawnych to bardzo dobra i potrzebna inicjatywa.

Część artystyczną spotkania przygotowała z podopiecznymi Instruktor terapeuta mgr Wioleta Jaszuk:

1. Łukasz Lisek i Emil Kliszcz wspólnie zaśpiewali piosenkę „Anna Maria”,
2. Ela Jaszuk i Waldek Bronisz zauroczyli zebranych swoim tańcem,
3. Łukasz Lisek zaśpiewał piosenkę „W mroku jest tyle światła”,
4. Kasia Kozdra wyrecytowała wiersz Ireny Conti di Mauro.
5. Zespół „Figiel” zaprezentował spektakl „Janosik”

Dyskusję otworzyła i prowadziła przewodnicząca Zarządu Koła Maria Lisek - Zięba. W czasie dyskusji porównana została tegoroczna konferencja z poprzednimi. Większość osób biorących udział w konferencji, w tym rodziców stwierdziła, że pokazanie warsztatu pracy „na żywo” bardziej odzwierciedliło pracę jaka jest wykonywana z podopiecznymi i przez podopiecznych. Ta prezentacja to kolejne łamanie stereotypu myślowego, że prace wykonują instruktorzy.

Miło też było usłyszeć głosy rodziców, mówiące o ich oporach przed daniem córki/syna do WTZ i o tym, jak zmienili zdanie widząc postępy w funkcjonowaniu społecznym, nabytych umiejętnościach, nawiązanych kontaktach itp.

Uczestnicy warsztatów obdarowali gości biorących udział w konferencji specjalnie na ten cel wykonanymi pracami.

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez uczestników pracowni gospodarstwo domowe - kulinarna pod okiem instruktora inż. Tomasza Raczkowskiego.

W przygotowanie konferencji zaangażowani byli wszyscy pracownicy.

W imieniu swoim i Zarządu Koła dziękuję wszystkim za zaangażowanie i pomoc.

PS. Wszyscy obecni zadeklarowali swój udział w konferencji za rok.
A więc do miłego spotkania.

Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz