środa, 23 listopada 2011

Święto Rodzin

Debata społeczna - „Choroba psychiczna jest wśród nas „

Zaburzenia psychiczne stanowią 14 % chorób najbardziej obciążających światową populację (wg WHO). W Polsce około 1,4 mln. osób (dane z 2007r.) w ciągu roku trafia do szpitali psychiatrycznych, liczba ta sukcesywnie rośnie. Dla porównania w 1990 r. opieką ambulatoryjną zostało objętych 62 091 ludzi. Z czego to wynika? Na jakie choroby szczególnie jesteśmy narażeni?

Łęczyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych i Środowiskowy Dom Samopomocy w Łęcznej w dniu 18 listopada 2011 zaprosiło mieszkańców Łęcznej, przedstawicieli wielu organizacji ngos, instytucji, ludzi nauki, władz samorządowych, uczestników ŚDS z rodzinami  na debatę społeczną z okazji Światowego Dnia Ochrony Zdrowia Psychicznego „Choroba psychiczna jest wśród nas”.

Debatę społeczną rozpoczęto liturgią mszy świętej sprawowanej przez ks. Andrzeja Lupę z Parafii św. Barbary w intencji Rodzin, ludzi pracujących z nimi, wolontariuszy...

składnie darów w czasie liturgii mszy św.






Debata rozpoczęła się o godzinie 12:00 w Centrum Kultury w Łęcznej, przy ulicy Obr. Pokoju 1 i podzielona była na III panele.

I panel

Miał odpowiedzieć na pytanie -  „Czy grozi nam choroba psychiczna, czy choroba psychiczna dotyczy nas wszystkich? ”
Panel prowadzili min:
prof. dr hab. K. Lupa-Zatwarnicka,
dr n. med. M. Domański,
dr n. med. T. Młynarczyk,
ks. A. Lupa,
A. Linca-Ćwikła,
lekarz medycyny M. Skórska.
Podczas spotkania „paneliści” mówili na temat zdrowia psychicznego, cywilizacyjnych chorób psychicznych.  Zastanawiano się, dlaczego w Polsce rośnie liczba osób chorych psychicznie.
Podsumowanie - ..... wszyscy nie chorujemy i nie mamy zaburzeń psychicznych ale te choroby nas dotyczą, mamy z nimi kontakt bezpośredni i pośredni.

II panel

Rola poza szpitalnej opieki zdrowotnej i rehabilitacji
Panel prowadzili min: dr n. med. T. Młynarczyk, wice starosta K. Budka, kk. MOPS – J. Cyfra, dyr. PUP-T. Brońska, kk. OPS Ludwin-W. Podczas, aspirant G. Mazur, OIK – M. Dołęga, ŚDS Puławy – dr K. Bernas....
Paneliści  odpowiadali na pytania: gdzie osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne oraz ich rodziny mogą szukać pomocy, z jakich form leczenia mogą korzystać w powiecie łęczyńskim i województwie lubelskim. Dyskusja była kierowana, prowadzona przez dyrektor ŚDS w Łęcznej Panią mgr Annę Płoszaj.
Dyskusja była okazją do przedstawienia nowych form wsparcia dla pacjenta, jak i rodzin.


II panel prowadząca - pani Anna Płoszaj 


 Uczestnicy debaty

„Podstawową decyzją emocjonalną w stosunku do drugiego człowieka jest decyzja zbliżenia się do niego lub oddalenia „


„Każdemu zdarza się decydować o losie drugiego człowieka”.

Przytoczone cytaty autorstwa Antoniego Kępińskiego  ciągle są na czasie i aktualne (był jednym z najbardziej znanych polskich psychiatrów, brał udział w programie leczenia osób więzionych w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu). Antoni Kępiński pozostawił po sobie dzieło, które wciąż cieszy się popularnością. Pozostawił także pamięć o wyjątkowości w podejściu do chorujących psychicznie, o życzliwości do współpracowników, oryginalności w myśleniu. Kępiński polski psychiatra, był lekarzem, naukowcem, ale także humanistą i filozofem.

III panel

Rozpoczęła prezentacja gości z Warszawy z Domu pod Fontanną.
Warszawski Dom pod Fontanną jest prowadzony przez stowarzyszenie Zespół Regionalny Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego. Warszawski Dom Pod Fontanną jest miejscem otwartym dla osób doświadczających choroby psychicznej. Jego działania opierają się na współpracy członków i nielicznego personelu. Dla uczestników najważniejsze jest przebywanie ze sobą i rozwiązywanie wspólnych problemów. Nie tylko tych dotyczących ich samych, ale też związanych z utrzymaniem Domu, w którym się spotykają.



Przedstawiciele Domu pod Fontanną


Paneliści- między innymi : B. Kulikowski, E. Kaźmierczak, B. Ponurek mówili o zatrudnieniu i doświadczeniu z nim związanym o różnicy bycia w ŚDS a Klubie Pacjenta o tym co dają grupy wsparcia.
Każdy panel miał wprowadzenie multimedialne, który pokazywał sytuację dotyczącą danego tematu w kraju i na świecie.
Dalsza część – przejście wszystkich uczestników  „Debaty społecznej” w tym zaproszonych gości do siedziby ŚDS na ulicę Akacjową  na obiad, spotkanie z rodzinami, poczęstunek, występ grupy teatralnej, pokaz fotografii z minionego roku działalności ŚDS w formie wystawy fotograficznej oraz wystawy multimedialnej.

„Święto Rodzin” to kolejna oddolna inicjatywa .

„Sens życia polega na tym, aby cieszyć się z niego
i czynić go piękniejszym dla każdej ludzkiej istoty” David Ben – Gurion

Pomagając każdy dzień jest radośniejszy, to zasługa wszystkich pracowników ŚDS, wolontariuszy , ludzi dobrej woli.

Łączymy się z Wami .

Zarząd Koła PSOUU w Łęcznej





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz