„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.„
To słowa naszego wielkiego Polaka Jana Pawła II który min. patronuje placówkom Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU) w Nidzicy.
Nasze Koło zostało zaproszone do Nidzicy na XX lecie działalności Koła , XV Koncert „Radości i Nadziei”.
Nasi reprezentanci to 8 uczestników WTZ: Darek Dworak, Łukasz Lisek, Andrzej Kudelski, Waldek Bronisz, Madzia Kotowska, Kasia Giszczak, Basia Piskorska, Jola Forysiuk i 2 opiekunów.
Pierwszy dzień przyjazd , kolacja, zakwaterowanie w ŚDS, spotkanie z organizatorami.
Do udziału w koncercie „Radości i Nadziei” w dniu 17.05.2012 zaproszone zostały zespoły:
- ŚDS – Nidzica
- SOSzW – Nidzica
- Zespół Muzyczni Czarodzieje – Warszawa
- Studio Teatr „Kwiaty” – Kaliningrad
- „Korzenie” – Olsztyn - PSOUU
- „Wesołe nutki” – Olsztynek
- „Da Capo al. Fine” – Ostruda PSOUU
- „Enigma” – Olsztyn
- „Sami swoi” – DPS – Uzdów
- DPS – Zakrzewo
- „Bandadana” – Dobre Miasto
- „Figiel” – Łęczna
O godzinie 12.00 w Sali Rycerskiej na Zamku w Nidzicy rozpoczął się Koncert Radości i Nadziei połączony z wystawą prac artystycznych osób niepełnosprawnych.
Rozpoczęcie koncertu – prezenterzy, przewodnicząca ZK p.Ewa Gałka
Tym razem zespół nasz był reprezentowany przez Łukasza a koledzy i koleżanki urozmaicili występ tańcem. Łukasz jest stałym bywalcem nidzickich spotkań , jest osobą rozpoznawaną przez inne grupy. Łukasz zaprezentował 3 utwory: „Jesteśmy Boży cyganie”- dedykacja specjalna dla p.Ewy „Taka miłość” i „Labamba”.
występ Łukasza Liska
Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani upominkami wykonanymi w nidzickich warsztatach terapii zajęciowej, dla grup był prezent – elektryczna frytkownica
Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji: pokaz walk rycerskich, zabawę, poczęstunek,
Drugi dzień spotkania rozpoczęliśmy zwiedzaniem placówek potem udział w koncercie, obiad, uroczysta kolacja a dzień zakończyła dyskoteka.
Trzeci dzień to:
1. Wypoczynek nad jeziorem Omulew - atrakcją tego dnia było pływanie łodziami po jeziorze, grilowanie, zabawa z udziałem grupy osób niepełnosprawnych z Lwowa, łowienie ryb, prezentacja psów Nowofundland.
nasza grupa nad jeziorem
Darek, Magda, Basia w otoczeniu psów
(Nowofundland znany jest ze swojej życzliwości, delikatności i łagodności - zwłaszcza w stosunku do ludzi. Jest to pies ratowniczy pracujący w wodzie, jak również pies zaprzęgowy używany do transportu ciężkich ładunków (obecnie wyłącznie sportowo))
2. Zwiedzanie miasta. W zwiedzaniu Nidzicy towarzyszył nam Mariusz Sz były podopieczny naszej placówki DCA (wyjechał z rodzicami 6 lat temu z Łęcznej zamieszkuje w pobliżu Nidzicy).
3. Zwiedzanie placówek koła.
Gospodarze pozwolili nam gościć u siebie od 16-19.05.2012.
Kierownik wtz, Pan Wiktor Gałka podarował nam wazon wykonany w pracowni garncarskiej, prezent przekazaliśmy naszej pracowni gospodarstwo domowe ogrodnictwo.
„Dziś człowiek tak często nie wie, co nosi w sobie, w głębi swej duszy, swego serca. Jak często jest niepewny sensu swego życia na tej ziemi. Ogarnia go zwątpienie, które przeradza się w rozpacz.”
Ten cytat Ojca świętego nie pasuje do Nidzicy , tam nie ma zwątpienia, natomiast jest wielka wiara Tę wiarę i siłę czerpią od swojego patrona. Każda inicjatywa, działanie jest omodlone, powierzone wstawiennictwu Matki Bożej.
Rozmawiając z pracownikami czuje się wielkie oddanie i serdeczne podejście do człowieka. Zabierają do Hostelu swoich podopiecznych ze szpitali po to aby im towarzyszyć w chwilach odejścia do Pana.
Dziękujemy Pani Ewie Gałce – przewodniczącej a zarazem dyrektorowi OREW w jednej osobie, Zarządowi Koła za mile spędzone chwile za umożliwienie poznania pracy placówek i przede wszystkim za zaproszenie nas na „świętowanie”.
Dziękujemy wszystkim pracownikom i wolontariuszom za troskę i opiekę.
„Gdy będzie wam trudno, gdy będziecie w życiu przeżywać jakieś niepowodzenie czy zawód, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi, który was miłuje, który jest wiernym towarzyszem i który pomaga przetrwać każdą trudność ”.
Do zobaczenia za rok.
Maria Lisek-Zięba
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz