środa, 1 sierpnia 2012

Na świętokrzyskiej Ziemi – jeden wyjazd a tyle…


„Teatru Życia” im. biskupa Jana Chrapka – Centrum Rehabilitacji Grudziądz zaprosił uczestników WTZ w Janowicy na X Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne Niepełnosprawnych. Warsztaty zorganizowane zostały na świętokrzyskiej ziemi skąd pochodził patron „Teatru Życia” śp. biskup Jan Chrapek. Naszą placówkę reprezentowali między innymi:

  1. Łukasz Lisek - piosenka
  2. Jolanta Forysiuk, Małgorzata Wnętrzak – plastyka
  3. Katarzyna Kozdra – poezja
Niepełnosprawni twórcy przyjechali do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie – Godowie między innymi z Lublina, Łęcznej, Przemyśla, Łodzi, Bydgoszczy, Warszawy - podopieczni warsztatów terapii zajęciowej i domów pomocy społecznej, osoby indywidualne.
Pod okiem fachowców uczestniczyli w plenerach i warsztatach artystycznych w ramach spotkań „Teatru Życia” im. biskupa Jana Chrapka.
Stowarzyszenie nasze (koło w Łęcznej) od lat współpracuje z Teatrem Życia im. biskupa J. Chrapka i Centrum Rehabilitacji.  Inicjatorami spotkań na Ziemi Świętokrzyskiej są Krystyna Grabowska, prezes Centrum Rehabilitacji w Grudziądzu oraz rodzina tragicznie zmarłego biskupa Jana Chrapka. Rzeźba, malarstwo, poezja, muzyka… pod okiem fachowców osoby niepełnosprawne

Sanktuarium w Kałkowie

I. Msza św. w intencji patrona „Teatru Życia” śp. biskupa Jana Chrapka
i solenizanta - wielkiego przyjaciela osób niepełnosprawnych - ks. infułata Czesława Wali.
„Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię." Te słowa stanowiły dewizę ks. Biskupa Jana Chrapka, to nimi kierował się w swej działalności społecznej. Biskup Jan odszedł, ślady jego stóp zostały.
Niepełnosprawni przyjaciele biskupa w sprawowanej mszy w jego intencji chwalili „dzieła Pana”, na zakończenie mszy świętej zaśpiewali -„Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię"
W mszy św. uczestniczyła Rodzina biskupa. W Muzeum Regionalnym na terenie sanktuarium została otwarta i poświęcona Izba Pamięci biskupa Jana Chrapka. Przy pomniku przedstawiającym postać biskupa pochylającą się nad niepełnosprawnym człowiekiem siedzącym na wózku inwalidzkim złożone zostały kwiaty, odbył się też krótki recital dedykowany zmarłemu.

Liturgia mszy św. wspólny śpiew „ślady na piasku”

Wspomnienie o śp. biskupie Janie przy pomniku -Pani Krystyna Grabowska

Biskup Jan Chrapek - zginął tragicznie w wypadku drogowym 18 października 2001 roku w Sieklukach pod Białobrzegami. Był odpowiedzialny za kontakty z mediami w Episkopacie Polski, organizował pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
  
Łukasz przy pomniku

II. Koncert „Artyści Teatru Życia – Ks. Infułatowi"
Wielki przyjaciel osób niepełnosprawnych - ks. infułat Czesława Wala.
Placówka artystycznej opieki nad niepełnosprawnymi w Grudziądzu istnieje 10 lat, w Kałkowie organizuje Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne też od 10 lat. Pani Krystyna Grabowska, szefowa Teatru, od X lat, w wakacje, przyjeżdża z podopiecznymi do Kałkowa, jest zaprzyjaźniona z tym miejscem i księdzem infułatem Czesławem Walą - kustoszem sanktuarium. „Artyści Teatru Życia dedykowali księdzu infułatowi - Czesławowi Wali koncert pt. „Artyści Teatru Życia – Ks. Infułatowi „w przededniu jego imienin.

życzenia składane solenizantowi

Sanktuarium w Kałkowie „żyje” jest miejscem odzyskania tożsamości religijnej i narodowej, znakiem otwartości na człowieka i jego potrzeby. Ksiądz Czesław – „każdy człowiek jest piękny i ważny, jedyny należy na niego patrzeć integralnie, w wymiarze duchowym i fizycznym, od poczęcia po starość”.

ks. Infułat Czesław Wala

III. V Świętokrzyski Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
W ramach warsztatów odbył się „V Świętokrzyski Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych”, gdzie artyści prezentowali swoje umiejętności wokalne. W tym roku przegląd prowadził Marek Majewski.

rozpoczęcie przeglądu – Marek Majewski

Najpierw zaprezentowali się artyści „Teatru Życia”

artyści „Teatru Życia”

a następnie zespoły, soliści z terenu województwa świętokrzyskiego. Ogłoszone zostały też wyniki konkursu plastycznego.
IV. Koncert „Artyści Teatru Życia – Matce Patrona
W dniu 21 lipca 2012 r. w Woli Skolankowskiej (rodzinna wioska ks. bp. Jana Chrapka) odbył się plener malarski oraz koncert artystów uczestniczących w X Ogólnopolskich Warsztatach Artystycznych, koncert dedykowany był matce biskupa Pani Genowefie Chrapek. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Bogusław Włodarczyk – Starosta Opatowski. Pierwsze kroki po powitaniu przez rodzinę było zwiedzanie Izby Pamięci – biskupa, rolę przewodni pełniła siostra Agnieszka (siostra biskupa- zakonnica). W czasie koncertu podopieczni Warsztatów Artystycznych „Teatru Życia” wystąpili ze swoimi krótkimi recitalami. Do rodzinnego domu śp. biskupa gdzie z mamą Panią Genowefą Chrapek zamieszkuje syn Marek zjechało się rodzeństwo: siostry Agnieszka i Basia (zakonnice), brat Kazimierz nie zabrakło - krewnych, sąsiadów.

Łukasz w czasie występu

Kasia – recytuje poezję

Gospodarze przygotowali dla wszystkich uczestników koncertu poczęstunek owoce, ciasto, obiad było też grilowanie, wspomnienie o biskupie Janie - przez mamę i rodzeństwo. X rocznicę pleneru w Woli Skolankowskiej upamiętniona została poprzez wspólne posadzenie drzewka - miłorzębu japońskiego i wpis do pamiątkowej księgi. (Miłorząb japoński jest najstarszym drzewem na ziemi. Jest długowieczny, może żyć nawet 1000 lat. Już w starożytnych czasach w Chinach stosowano jego liście i nasiona do leczenia astmy, chorób oskrzeli i płuc, a także dla polepszenia krążenia obwodowego oraz zaopatrzenia mózgu w krew).

rodzeństwo biskupa od prawej brat Marek z drzewkiem i siostra Agnieszka

pamiątkowe zdjęcie

V. Warsztaty artystyczne.
Rzeźba, malarstwo, poezja, muzyka… pod okiem fachowców osoby niepełnosprawne doskonaliły swoje umiejętności.

warsztaty plastyczne Małgosia i Jola


Artyści goszczący w Kałkowie swoje umiejętności artystyczne zaprezentowali też mieszkańcom Domu dla Osób Starszych im Sue Ryder. Budowę Domu dla 80 osób w Kałkowie ufundowała Lady Sue Ryder.

pamiątkowe zdjęcie po występie w Domu

W Kałkowie zwiedziliśmy Warsztaty Terapii Zajęciowej, Powiatowy Zakład Aktywizacji Zawodowej, nawiązaliśmy kontakt z WTZ.

zwiedzanie WTZ

Nasza grupa wracając z Kałkowa do domu, odwiedziła najstarsze polskie sanktuarium -Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, przeszła szlakiem królewskim - Droga Królewska z Nowej Słupi na Św. Krzyż.
W Klasztorze zwiedziliśmy Muzeum Misyjne Zakonu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, z pamiątkami przywiezionymi z wypraw misyjnych, oraz uczestniczyliśmy w błogosławieństwie relikwiami Krzyża.
Pomimo upału, droga była warta wysiłku na górze widok był przepiękny.

odpoczynek

Wyjazd do Kałkowa to niesamowita lekcja dla naszej młodzieży i ogrom doświadczeń. Dziękuję p. Krystynie za umożliwienie nam udziału w warsztatach artystycznych, wszystkim prowadzącym za wielkie serce i zrozumienie, księdzu kustoszowi za gościnę, ciepło słów i serdeczność, Rodzinie Państwa Chrapków za przyjaźń, wspieranie i rozumienie drugiego człowieka.

„Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”.
”Kochaj, żeby żyć i żyj, żeby kochać”.

Dziękuję wszystkim za wspólnie spędzony czas - czas refleksji i zadumy. Dziękuję Bogu za postawionych ludzi na przemierzanej drodze.

Nie ma zbyt wiele czasu, by być szczęśliwym.
Dni przemijają szybko. Życie jest krótkie.
W księdze naszej przyszłości wpisujemy marzenia,
a jakaś niewidzialna ręka nam je przekreśla.
Nie mamy wtedy żadnego wyboru.
Jeżeli nie jesteśmy szczęśliwi dziś, jak potrafimy być nimi jutro?
Wykorzystaj ten dzień dzisiejszy.
Obiema rękoma obejmij go.
Przyjmij ochoczo, co niesie ze sobą:
światło, powietrze i życie, jego uśmiech, płacz, i cały cud tego dnia.
Wyjdź mu naprzeciw. Phil Bosman

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz