poniedziałek, 3 grudnia 2012

Filmowa adaptacja powieści Kraszewskiego


Jubileusz w Kodniu


PSOUU w Łęcznej, uczestnicy WTZ w Janowicy zostali zaproszeni przez ŚDS, wójta Gminy Kodeń na jubileusz V-lecia powstania ŚDS oraz Filmową adaptację powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego "Hrabina Cosel"

"Historia życia każdego człowieka jest bajką napisaną ręką Boga." Hans Christian Andersen

PSOUU Koło w Łęcznej reprezentowało 2uczestnikow , 2 instruktorów, kierownik WTZ.

Grupa teatralna „Perły Życia” utworzona z uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu uczestniczy w realizacji zadania publicznego: Filmowa Adaptacja Powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego „Hrabina Cosel”
Projekt jest realizowany przy współpracy Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Jedność” w Kodniu i współfinansowany ze środków Województwa Lubelskiego.
Celem przedsięwzięcia było - przybliżenie Twórczości J.I Kraszewskiego w związku z jego 200setną rocznicą urodzin.
Przy realizacji projektu współpracowano z bardzo wieloma profesjonalistami min. z zakresu reżyserii, emisji głosu, gry aktorskiej, konsultantami kostiumów aktorskich i dekoracji .
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, duża ilość gości w tym sponsorzy, przyjaciele placówek, rodzice, sympatycy .
Spotkanie poprowadziły panie – Beata Kupryś (instruktor WTZ), Marta Pomorską (kierownik ŚDS).
Grupa teatralna „Perły Życia” rozpoczęła uroczystość tańcem( menuet) następnie była recytacja wybranych utworów poety i prezentacja filmowa powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego „Hrabina Cosel”.

„Perły Życia” w tańcu menuet

Grupa teatralna „Perły Życia” jest dumą nie tylko placówek ale i samorządu o czym mówili podczas spotkania - wójt i sekretarz Gminy pan - Ryszard Zań (wójt) i pani Halina Szkodzińska.                              Wójt podziękował za zaangażowanie, zasługi w rozwoju placówek, sukcesy w pacy z zespołem teatralnym - pracownikom WTZ, ŚDŚ. Szczególne podziękowanie i upominki z rąk pana wójta i pani sekretarz otrzymały :Beata Kupryś, Marta Pomorska twórczynie  grupy teatralnej „Perły Życia”.

„ Jeżeli marzy tylko jeden człowiek, pozostanie to tylko marzeniem.
Jeżeli zaś będziemy marzyć wszyscy razem,
będzie to już początek nowej rzeczywistości”. Helder Cama,

To marzenie, to założenie grupy teatralnej. Marzenia się spełniają trzeba tylko chcieć i marzyć.
Bardzo podobała nam się wypowiedź pana wójta -  „wspieranie osób niepełnosprawnych, placówek to szansa na rozwój, spotkania z niepełnosprawnymi to lekcja życia, nauka pokory – tego uczę się od Was, niepełnosprawność to nie tylko bycie w WTZ, ŚDŚ ...”
Z placówkami ( WTZ,ŚDŚ) ich kierownikami, panem wójtem, panią sekretarz poznaliśmy się w lipcu na Kodeńskiej Kalwarii gdzie odbywał się VI Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny. Od tego czasu podziwiamy wspaniały i godny do naśladowania przykład współpracy władzy samorządowej z ngos i niepełnosprawnymi. W pozytywnym sensie nie jedna organizacja drogie koleżanki, zazdrości Wam takie podejścia „władzy” jakie jest u Was. Można by pisać wiele na ten temat,  szkoda, że nie wszędzie tak jest.
 „ Tracę mowę z podziwu dla odwagi, jaką okazują zwyczajni ludzie w obliczu bólu i cierpienia ”. – (Pbil Bosmans)
Tych zwyczajnych ludzi w Kodniu jest bardzo wielu o czym świadczyły wręczane podziękowania.



Organizatorzy spotkania – świętowania, przygotowali wspaniałe uczty: dla ducha – prezentację dorobku placówki, prezentację artystyczną, dla ciała – przepyszny poczęstunek.


coś dla ciała
Grupa teatralna „Perły Życia”, pracownicy, sponsorzy, wolontariusze, zaproszeni goście zostali obdarowani – dyplomami, upominkami.

Twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego to 586 dzieł zawartych w 600 tomach.
Pisarz był wielkim nauczycielem historii - 100 dzieł historycznych, był niepoślednim znawcą spraw archeologii, której poświecił "Sztukę u Słowian". Zajmował się też etnografią i był zamiłowanym kolekcjonerem. Odbywał liczne podróże - najpierw po Kresach, później po krajach Europy i pisał dzieła podróżnicze,  uprawiał także muzykę i malarstwo. Komponował utwory fortepianowe, wypowiadał się z wielkim znawstwem na muzyczne tematy. Malarzem był bardzo utalentowanym i wszechstronnym - tworzył obrazy olejne, akwarele, rysował ołówkiem, mistrzostwo osiągnął w trudnej sztuce akwaforty.Dziś twórczość J. I. Kraszewskiego na nowo odkrywana jest przez badaczy literatury, a czytelnicy nadal wierni są dziełom "ojca powieści polskiej
Rok Kraszewskiego 28 lipca 1812 – 28 lipca 2012 to dwusetna rocznica urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego, pięćdziesiąta rocznica otwarcia Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Pisarz wychował się w Romanowie u dziadków Anny i Błażeja Malskich z tego domu wyniósł fascynacje literaturą, historią, sztuką. W latach 1822-1827 chodził do szkoły w Białej i w Lublinie, zmarł w Genewie 19 marca 1887r , 18 kwietnia pochowany został w Krakowie – spoczywa w podziemiach kościoła na Skałce.
O jego muzeum, dzieciństwie twórczości opowiadała podczas spotkania dyrektor muzeum, pani Anna Czobodzińska-Przybysławska.
W muzeum można obejrzeć liczne pamiątki po pisarzu i rodzinie, zadumać się nad ilością dzieł, które stworzył, podziwiać renesansową wszechstronność jego uzdolnień.
Romanów to dawna posiadłość Sapiehów.

Drodzy PRZYJACIELE z Kodnia,
z okazji Jubileuszu V-lecia powstania ŚDS oraz Filmowej adaptacji powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego "Hrabina Cosel",  życzymy Wam wielu, wielu  sukcesów, spełnienia marzeń i spotykania na Waszej drodze w dalszym ciągu samych  wspaniałych ludzi.

"Pomagać komu możemy - to nasza odpowiedzialność,
 korzystać z pomocy wszystkich - to nasza nadzieja." George Vann

Dziękuję, dziękujemy za zaproszenie na jubileusz -  kierownikom WTZ,  ŚDS, Panu Wójtowi. Spędzony z Wami czas będziemy bardzo mile wspominać.


Maria Lisek-Zięba 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz