piątek, 20 września 2013

Warsztaty aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych



„Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie”. Paulo Coelho

 


Uczenie się poprzez działanie, stało się możliwe - Uchwałą Zarządu Województwa Lubelskiego, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Łęcznej otrzymało dotację na realizację zadania złożonego w ramach konkursu nr 2/2013, na realizację zadań z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych ogłoszonego przez ROPS Lublin. „Warsztaty aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych” - zadanie nr 1 konkursu.

 Tytuł zadania :

„Omnis ars naturae imitatio est – wszelka sztuka jest naśladowaniem natury”

 


Warsztaty odbędą się w okresie od 14-18.10.2013 r

  
Projekt skierowany jest do 25 Beneficjentów Ostatecznych - 25 dorosłych osób niepełnosprawnych z terenu powiatu łęczyńskiego i świdnickiego,  wywodzący się z WTZ w Janowicy (15 osób) i placówek prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym ze Świdnika  (10 osób).

Cel główny: Rozwój umiejętności i kompetencji społecznych oraz wzrost aktywności 25 osób niepełnosprawnych z powiatu łęczyńskiego i świdnickiego w wieku 16-50 lat .

Cele szczegółowe:

1.pogłębienie i usystematyzowanie umiejętności psychospołecznych
2.uświadomienie umiejętności społecznych w zakresie relacji interpersonalnych
3.podtrzymanie najwyżej jak się da poziomu jakości życia osób niepełnosprawnych
4.utrwalenie i wzmocnienie umiejętności komunikacyjnych

5.zwiększenie umiejętności współpracy

6.podtrzymanie zdolności respektowania zasad wzajemnego porozumienia i akceptacji przez osoby niepełnosprawne
7.wprowadzenie innowacji prowadzonej w oparciu o możliwości osób niepełnosprawnych (stworzenie grupy samopomocowej podczas warsztatów, jedni będą pomagać drugim)

  
Cele realizowane będą poprzez 5-dniowe warsztaty artystyczne -plastyczne i bębniarskie, oraz dwa spotkania integracyjno- aktywizujące. 

 Podjęcie działania integrującego środowisko osób niepełnosprawnych, to kolejna szansa otrzymana przez osoby niepełnosprawne z obu powiatów. Innowacyjność w działaniu, możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości, rozwój szeroko rozumiany. Istniejące stereotyp osoby niepełnosprawnej jako niezaradnej życiowo nie wynikają wyłącznie z nastawienia społecznego, ale również z bierności samych osób niepełnosprawnych, wysokiego poziomu lęku przed kontaktami społecznymi oraz wyuczoną bezradnością. Realizowane zadanie to łamanie stereotypów, pokazanie osób niepełnosprawnych w nowych rolach, podniesienie poziomu aktywności osób niepełnosprawnych, wzrost poziomu wiary we własne możliwości i umiejętności.

Osoby niepełnosprawne po raz kolejny będą mogły wykorzystać otrzymaną szansę na własny rozwój.

"Znajdź czas na pracę - jest to cena sukcesu.  
Znajdź czas na zadumę - jest to źródłem siły.  
Znajdź czas na zabawę - jest to tajemnica wiecznej młodości.  
Znajdź czas na czytanie - jest to studnia wiedzy.  
Znajdź czas, aby być wesołym - jest to droga szczęścia.  
Znajdź czas, aby marzyć - jest to dotknięciem gwiazd. 
Znajdź czas, aby kochać i być kochanym - jest to przywilejem bogów.  
Znajdź czas, aby się śmiać - jest to muzyka duszy".

Cytowane Przysłowie Irlandzkie jest odpowiedzią dla wszystkich, którzy bardzo chcieli, marzyli aby odbyły się warsztaty plastyczne i bębniarskie. Marzenia - „dotknięcie gwiazd”, marzenia się spełniają , ale aby się spełniły, należy je mieć.
  
M.Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz