czwartek, 4 grudnia 2014

XVI Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku

W dniu 28.11.2014 odbyły się zajęcia warsztatowe i konferencja z okazji XVII Spotkań z Piosenką Nieprzetartego Szlaku „W starym kinie”.


Od godziny 10.00 rano trwała konferencja poświęcona sztuce jako wsparciu. Odbyła się ona na Wydziale Artystycznym UMCS. Wzięli w niej udział międzynarodowej sławy muzykoterapeuci (Barbara Wheeler) i wybitni polscy terapeuci (m.in. Krzysztof Stachyra, Ludwika Konieczna). Prezentowali oni swoje dokonania terapeutyczne z zakresu muzykoterapii i terapii poprzez sztuki plastyczne, w odniesieniu do różnych teorii naukowych.
Swoje referaty wygłosiło wiele osób. Jeden z najbardziej ciekawych poświęcony był rzeźbie osób głuchoniewidomych, ich odniesieniu do siebie i do innych osób, sposobie komunikowania się z innymi czy wytworzeniu swojego własnego „języka”, gdy nikt nie przekazał im innych sposobów komunikacji. Innym dość ciekawy wykład dotyczył muzykoterapii w szpitalu neurologicznym na oddziale dziecięcym, na który trafiały dzieci z chorobami nieuleczalnymi. Przedstawiona została m.in. dziewczynka, której mięśnie górnej wargi nie pracowały. Uczyła się ona grać na flecie, tak była zdeterminowana, że po jakimś czasie mięśnie te zaczęły pracować. Na początku instrument przytrzymywała zębami.

003

Po konferencji odbyły się warsztaty w Centrum Arteterapii w Lublinie. W sumie było ich cztery, zostały podzielona na dwie grupy – dla uczestników Spotkań z Piosenką oraz dla ich instruktorów.
Uczestniczy wzięli udział w warsztacie z emisji głosu, prowadzonego przez Anastazję Vojtiuk. Na nim uczestnicy uczyli się poprawnie oddychać, by podczas śpiewu nie brakło tchu. Kolejnym warsztatem, w którym brali udział uczestniczy to choreoterapia. Prowadząca była Beata Matejczuk, która takie warsztaty prowadziła m.in. dla kobiet dotkniętych przemocą domową. Uczestniczy mogli się tu rozluźnić i pobawić, jednocześnie wspomagając swoją rehabilitację.

W tym samym czasie instruktorzy byli na warsztatach dotyczących muzykoterapii z Krzysztofem Stachyrą. Po improwizacji muzycznej, wspólnie śpiewali piosenkę ułożona przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Akademia Artystyczna” (gospodarzy warsztatów). Następnie odbyła się „Improwizacja słowem” z Przemysławem Buksińskim. Instruktorzy mogli sprawdzić się sytuacji nowej nieznanej, jak również sami kreować zdarzenia, mające miejsce w tamtej chwili.

002

005

007

Osoby biorące udział z PSOUU Koło w Łęcznej, WTZ w Janowicy:
Łukasz Lisek – uczestnik
Eliza Cyfra – instruktor
29 listopada to kolejny etap Spotkań z Piosenką. Tego dnia odbył się przegląd piosenki. Jego tematem przewodnim było: „W starym kinie”. Całość rozpoczęła się ok. godziny 13. Swoją pracę i możliwości sceniczne zaprezentowali soliści oraz zespoły. Lisek jako pierwszy wystąpił z piosenkami: „Nie jest źle” oraz „Kochaj ile sił”. Do tych utworów wykonał swoją własną aranżację.

001

Na scenie utwory zaprezentowali również: uczestnicy WTZ w Świdniku, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Puławach, czy zespół z Ukrainy Kartynka.

004

Nad atmosferą panowała jak zwykle niezawodna grupa animacyjna, która przeniosła nas wszystkich na plan filmowy filmu o miłości. Były klapsy, kamera, aktorzy, producent oraz reżyser. Nie obyło się także bez niespodziewanych zdarzeń, np. zaginął klaps filmowy. Jednak pomimo tylu problemów wszyscy się bawili doskonale. Nad każdą grupą swoją opiekę roztaczał PILOT – czyli wolontariusz odpowiedzialny za swoją grupę. Naszą wolontariuszką była Ola Wójcik. Każdy z wolontariuszy miał obowiązek przebrać się zgodnie z tematem i animować publiczność.

006

Po zaprezentowaniu umiejętności przez każdego z uczestników, nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dla wszystkich zespołów i solistów. Każdy otrzymał słodki upominek, dyplom uczestnictwa oraz instrument (organki).
Eliza Cyfra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz