niedziela, 18 stycznia 2015

Spotkanie kierowników Warsztatów Terapii Zajęciowej



Bo nigdy tak naprawdę nie będziemy w stanie zrozumieć drugiego człowieka. ....

Czasem trzeba obejrzeć się za siebie, by zrozumieć ...”



W 15 stycznia 2015 r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Umysłowo ich Rodzin i Przyjaciół „Źródło” przy ul. Radzyńskiej 3 w Lublinie, odbyło się spotkanie kierowników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lubelszczyzny.

Powód spotkania to sprawy nie cierpiące zwłoki od których zależy funkcjonowanie warsztatów, w tym: „Raport  sytuacji WTZ za 2014 r.”, oraz nie uwzględnianie inflacji w przekazywanej dotacji na ich działalność.

W spotkaniu uczestniczyło 20 kierowników warsztatów z woj. lubelskiego (nie wszyscy zostali powiadomieni), którzy zdecydowali o konieczności  kolejnego takiego spotkania z udziałem przedstawicieli wszystkich  WTZ z Lubelszczyzny.

Spotkanie będzie miało miejsce w: Warsztacie Terapii Zajęciowej "Misericordia" w Lublinie przy ul. Głuskiej 138, w dniu 22 stycznia 2015 r. (czwartek), o godz. 11.30.

Obecni na zebraniu zdecydowali o stworzeniu „skrzynki” kontaktowej e-mailowej celem szybkiej komunikacji pomiędzy kierownikami warsztatów.

Dziękujemy pani Jadwidze Leśniewskiej za podjęcie się realizacji tego wyzwania i wystąpienia w roli gospodyni kolejnego spotkania.

Podczas spotkania omówione zostaną min. tematy poruszone w "Raporcie z badania sytuacji warsztatów terapii zajęciowej - 2014", „walka o pieniądze”.
Środki finansowe - dotacja, na prowadzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej nie są waloryzowane od lat o inflację. W tym samy czasie zwiększają się stałe koszty utrzymania placówki, brak środków finansowych na wypłaty należytych wynagrodzeń dla pracowników warsztatów. Obecne pensje są na poziomie, lub niewiele wyższe, niż najniższe obowiązujące wynagrodzenie w kraju. Jest to bardzo przykre, aby osoby wykształcone, niejednokrotnie posiadające kilka fakultetów, pracujące 8, czasem dużo więcej godzin dziennie z osobami niepełnosprawnymi otrzymywały tak niskie wynagrodzenie.
Kwota rocznego dofinansowania  w 2009 roku wzrosła  z 13 414 zł. na 14 796 zł. wzrost 1382 na rok co stanowi 115,16 na jednego uczestnika. Przez te sześć lat wszystko co roku wzrasta poczynając od stawki najniższego wynagrodzenia zatrudnianego pracownika, usługi, materiały...
Poseł p. Tadeusz Tomaszewski zwrócił się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o podniesienie kwoty finansowania Warsztatów Terapii Zajęciowej. Niestety jego prośba została odrzucona.  Minister uznał, że obowiązek finansowania uczestników WTZ-ów ciąży nie tylko na PFRON-ie, ale również na samorządzie powiatowym, w związku z ustawą do 90% tego algorytmu finansuje PFRON a 10% samorząd, co nie oznacza, że nie może finansować więcej. (Może, ale nie musi, i to jest problem.)

"Kupą, mości Panowie, Kupą - a zwycięstwo będzie nasze". (jak mawiał Pan Zagłoba)


Nie mamy skrzydeł by przenieść się ponad problemy dnia codziennego.

Mamy zaś wielkie serce do tego co robimy,

To pozwoli pokonać, przezwyciężyć wszelkie trudności.

M.L-Z

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz