piątek, 19 czerwca 2015

Teatry Wspaniałe w Tczewie

„Obudź się do życia. Żyj ! Tańcz jeśli świeci słońce i raduj się gdy pada deszcz.
A poczujesz, że jesteśmy stworzeni do bratniej miłości”.

Po raz kolejny zespół teatralny „Figiel” z PSOUU Koło w Łęcznej – WTZ Janowica zakwalifikował się do kolejnej edycji Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych.



W tegorocznej XIII edycji Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych, wzięło udział 36 zespołów teatralnych z Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Czarnogóry, Włoch, Rosji. Organizator przeglądu – Stowarzyszenie Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie (prezes - Jacek Wojcieszak, z-ca prezesa, dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych p. Wojciech Rinc).
Podczas trwania projektu od 08-11 czerwca 2015 grupy brały udział w warsztatach artystycznych w przeglądzie prezentacji scenicznych. Jak co roku podczas projektu odbywały się warsztaty.

 Praca wykona przez naszych „artystów”

Warsztaty artystyczne odbywały się w Gołuniu i w Tczewie - w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych. Podczas warsztatów uczestnicy wykonali wiele prac plastycznych, poznali różne techniki tworzenia elementów małej scenografii, brali udział w zajęciach choreoterapii, w zajęciach sportowych. Organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek m.in. Biesiadę kaszubską, dyskoteki, występy zespołów, umożliwili zwiedzanie Kaszubskiego Parku Etnograficznego.

 Biesiada

Przegląd prezentacji scenicznych odbywał się w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Podczas trzech dni mieliśmy możliwość obejrzenia różnorodnych przedstawień.

Zespół Muzyczny Kogel - Mogel z Radomia

Były przedstawienia radosne, bardzo energetyczne, ale też i przedstawienia poważne, zmuszające do refleksji. Jak co roku podziwiać można było świetną grę aktorską, idealnie dobraną muzykę, piękną grę świateł, bogate scenografie.

 Teatrzyk ze Stumilowego Lasu -Tczew

Przegląd rozpoczął się we wtorek i gościem występującym dla uczestników był p. Rafał Brzozowski.
Tczewskie Centrum Kultury odnowione z klimatyzacją sali widowiskowej (po remoncie) zawojowane zostało przez artystów z niepełnosprawnością. Sala widowiskowa grzmiała gromkimi brawami dziękując występującym za prezentowane spektakle.

  „Figiel”

Wolontariusze dbali o każdy zespół i każdą osobę, zawsze uśmiechnięci, radośni gotowi do niesienia pomocy, byli wszędzie: w restauracji podczas posiłków, na dyskotece, podczas warsztatów, w teatrze, w autokarze. Grupy były zakwaterowane w Ośrodku ”Gołuń” w Gołuniu nad jeziorem Gołuń, około 70 km od Tczewa. Dziękujemy Wam wszystkim za pomoc.

 Publiczność podczas finału

Podczas uroczystego finału, jury wręczyło uczestnikom nagrody. Dyrektor goszczącego przegląd Centrum Kultury i Sztuki, p. Krystian Nehrebecki był przewodniczącym jury.
Wszyscy uczestnicy otrzymali koszulki okolicznościowe i plecaki, a zespoły nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego. Nasz zespół otrzymał wyróżnienie, w nagrodę otrzymał aparat fotograficzny (lustrzanka) z kartą pamięci i pokrowcem oraz puchar.
Nagrodę główna XIII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych została wręczona zespółowi Rag Baby Ann z Adakavas na Litwie, za prezentację teatralną – „Dwa nasiona”.

 Gruziński zespół podczas biesiady

Wielki finał trzydniowej imprezy uświetnił swoim występem gruziński zespół tańca i pieśni folklorystycznej „Dzmebi”. Była to kolejna niespodzianka podczas koncertu finałowego.
XIII przegląd należał do wyjątkowych, w dniu zakończenia okazało się, że p. Wojtek Rinc (pomysłodawca przeglądów, człowiek niesamowity) ma swoje urodziny, były życzenia, kwiaty, owacje, łzy radości, wiwaty, podziękowania dla p. Wojtka Rinc a od Niego dla pracowników, wolontariuszy, jury, obsługi technicznej, prowadzących ... Oczywiście były owacje na stojąco i gromkie 100 lat. To wszystko towarzyszyło teatrom wspaniałym.
„ Jak słońce topi lód, tak dobroć usuwa nieporozumienia, nieufność i wrogość”
Wojtku, dobroć Twoja opromienia wszystkich, którzy mają możliwość spotkania Cię na swojej drodze. Dziękujemy Twoim wspaniałym pracownikom a w szczególności kłaniamy się nisko Leszkowi Sykut, Madzi , Ani, Kasi...
Cieszę się, że jesteście, bowiem dzięki Wam zachowuję wiarę w ludzką dobroć. Na zawsze takimi pozostańcie.

*


Jadąc do Tczewa-Gołunia zatrzymaliśmy się w Kole PSOUU w Nidzicy, dzięki uprzejmości Pani Ewy Gałka (przewodnicząca Zarządu Koła w Nidzicy) mogliśmy zwiedzić miasto, zjeść pyszną kolację i odpocząć przed dalszą droga. Dziękujemy Ewuniu tobie i pracownikom.

„ Dobre drzewo dobrym się owocem okrywa
Dobry człowiek z dobrych czynów poznawany bywa”
(Wacław Potocki)

Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz, one przychodzą same. Słuchając i spisując wypowiedzi naszych artystów ciepło robi się na sercu. To bycie z nimi przez te kilka dni, przeżywanie różnych sytuacji zachęca do kolejnego wysiłku i podejmowanie nowych wyzwań.
Takie wyjazdy to najlepsze sprawdziany z odnajdowania się w społeczności, rzeczywistości czasami bardzo brutalnej.
Dziękuję rodzicom osób uczestniczących w wyjeździe za zrozumienie i wsparcie finansowe wyjazdu.
Dzięki Wam wyjazd doszedł do skutku.
Uczestnicy wyjazdu mówią:
Magda P.
Super, ładnie! Super było spanie. Fajny był taniec. Pomagałam synowi (Łukasz L.) Fruwałam w tańcu dzięki Adamowi.
Kasia K.
Mieliśmy nocleg w Nidzicy. Pani Ewa (przewodnicząca PSOUU Koło w Nidzicy) jest świetną kobietą! Dała nam jeść, spać i pokazała nam piękny zamek krzyżacki. Pożegnała nas i potraktowała jak mama.
Na przeglądzie było bardzo dużo ludzi i fajna atmosfera. Można było spotkać starych znajomych. Tylko szkoda, że nie wszyscy kibicują innym zespołom. Podobał mi się występ teatru z Litwy, nie zapominając, że nasz też jest super.
Bardzo fajny był las. Mogłam po nim pospacerować.
Wolontariusze byli super, szczególnie Oliwia.
Daniel L.
Podobała mi się organizacja. Obejrzeliśmy wszystkie przedstawienia i kibicowaliśmy naszym kolegom i koleżankom z innych teatrów. Najbardziej podobał mi się spektakl o Titanicu. Fajnie były zorganizowane dyskoteki, grill/biesiada. Udzielałem wywiadu do gazety i będzie tam nasze wspólne zdjęcie.
Ela J.
Piknik był fajny. Bardzo mi się podobała biała sukienka w przedstawieniu. Wyobrażałam sobie siebie jako pannę młodą. Podobały mi się kotki (spektakl „Kocie tournée”).
Waldek Sz.
Podobały mi się zajęcia (warsztaty artystyczne). Sam wymyśliłem obraz dla mojej grupy. Było dużo jedzenia. Dobrze, że mnie p. Maria chciała zabrać, dziękuję za jej opiekę i pilnowanie wszystkich.
Adam Cz.
Smakowało mi się jedzenie i podobały mi się dyskoteki. Fajnie było na pikniku. Okolica mi się podobała. To był mój pierwszy taki wyjazd. Pojechałbym jeszcze raz.
Rafał K.
Podobała mi się dyskoteka. Podobały mi się przedstawiania, najbardziej nasze, bo dobrze wypadłem. Fajna była wieża widokowa. Bałem się wejść, ale z panią Eliza pokonaliśmy swoje lęki. Miałem też kilka humorów i fochów ale pani kierownik opanowała moje fochy.
Gosia W.
Fajna była wieża widokowa i pływanie na łódce. Było dużo jedzenia. Występy były fajne. Mam zdjęcie z panem Rafałem Brzozowskim (gwiazda na rozpoczęcie festiwalu). Spotkałam koleżanki z lat ubiegłych , mieliśmy o czym rozmawiać. Szkoda, że nie będę jeździć dalej , mam chorą mamę i kłopoty .....
Kasia P.
Wycieczka mi się podobała. Bajkowe przedstawienia były fajne, ale najbardziej podobali mi się chłopaki. Poznałam wielu kolegów i z jednym się zaprzyjaźniłam. Jedzenie było mniam mniam.
Łukasz L.
Super się bawiłem na warsztatach, grałem w siatkówkę i udzielałem wywiadu. Było ognisko i można było sobie wybrać różne potrawy z grilla. Pływałem na łódce po Jeziorze Gołuń. Zespół Figiel otrzymał fajny aparat, a każdy z nas otrzymał koszulkę i śpiwór.
Magda K.
W pokoju gdzie spałam było mi zimno. Dużo rozmawiałam z panią kierownik. Fajne były tańce z Adamem. Fajnie ,że jestem w zespole dzięki temu mogę wiele poznawać.

Eliza C. (instruktor)
Na taki festiwal pojechałam po raz pierwszy. Przedsięwzięcie niezwykłe. Jedna z rzeczy, która mnie zszokowała najbardziej, to liczba wolontariuszy. Było ich tylko dwudziestu na około pięciuset uczestników festiwalu. Widać było, że organizatorzy dokładają wszelkich starań, by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Przez kilka dni obejrzeliśmy bardzo wiele spektakli teatralnych zespołów z Polski, Gruzji, Rosji, Włoszech, Ukrainy, Litwy. W dniu, którym wystawialiśmy swój spektakl, miałam ogromną tremę, chyba nawet większą jak sami aktorzy. Jednak wszystko poszło dobrze, aa stres minął wraz z wejściem naszych artystów na scenę.
Miejsca w których byliśmy – Nidzica, Tczew i Gołuń – są miejscami magicznymi, w których można przeżyć niezwykłe chwile. A wszystko to dzięki ludziom, których tam spotkaliśmy.

Odwaga to nie głośny krzyk. Czasem odwaga to cichutki głos na koniec dnia, który mówi: „Spróbuję znów jutro”

Maria L-Z.
Skład naszego zespołu uległ zmianie ale aktorzy stanęli na wysokości zadania i prezentacja teatralna była OK. Od kilku lat uczestniczę w wyjazdach na Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych. Tegoroczne spektakle były różnorodne a instruktorzy/opiekunowie zespołów wprowadzili wiele różnych elementów aby spektakl zadziwiał. W bardzo wielu spektaklach role artystów grane były przez opiekunów co nie uszło uwadze obserwatorów. Organizatorzy co roku przygotowują przegląd z wielkim kunsztem i profesjonalizmem. Osobiste wręczanie upominków każdemu z osobna przez organizatorów to sprawianie wielkiej radości wykonawcom. Zapewnianie opieki na każdym kroku to nie tylko dbanie o bezpieczeństwo ale i troska o każdego z osobna i wszystkich razem. Osoby reprezentujące zespoły, placówki, stowarzyszenia podpisały porozumienie o wielokierunkowej współpracy w zakresie działań edukacyjnych, kulturalnych. Wiem ile trudu należy włożyć w przygotowanie takiej imprezy. Kłaniam się nisko organizatorom. JESTEŚCIE WIELCY.


Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz