czwartek, 18 lutego 2016

Jest takie miejsce

„Jest takie miejsce, 
jest taki kraj...”

Jest takie miejsce gdzie osoby niepełnosprawne czują się jak u siebie, gdzie ich pełnosprawni „przyjaciele” traktują ich na równi sobie. To miejsce to Zespołu Szkół nr 1 w Milejowie.
Dzięki otwartości dyrektora szkoły p. Dariusza Mielniczuka i pedagog szkoły pani Ani Kapicy uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy zostali zaproszeni ze swoim programem artystycznym. Grupa teatralna „Figiel” zaprezentowała uczniom spektakl „Miłość w czterech żywiołach”, zespół „Bębnoludy” wykonał swój najnowszy repertuar - składanki muzyki świata, solista Łukasz Lisek zaśpiewał znane piosenki z własną aranżacją.
Pan dyrektor witając przybyłych powiedział do uczniów, że to spotkanie, to otwartość na człowieka, nie ważny jest kolor skóry jego inność, ale to kim jest. W każdym starajcie się dostrzegać jego wielkość.


Pani Maria kierownik WTZ w Janowicy powiedziała: „ ... podczas takich spotkań możemy pokazać, że osoby niepełnosprawne potrafią wiele. W każdym należy odnaleźć jego potencjał. A od was młodzi przyjaciele oczekujemy, że będziecie w społeczeństwie starać się zmieniać stereotypy o niepełnosprawnych. Na co dzień wiele osób ma styczność ze stereotypowym spostrzeganiem osób z niepełnosprawnością. Proszę was, buntujcie się słysząc takie stwierdzenia, nie pozwalajcie aby o waszym koledze, znajomym mówiono, że jest „taki”, bo Pan Bóg pokarał jego rodziców. Bóg jest miłosierny i nie karze. Każdy ma swoje miejsce na tym świecie jest tu i teraz ma swoją misję. Cenię sobie to spotkanie z wami w waszej szkole   i dziękuję za otwartość dyrekcji szkoły ... „

Stereotypy
Niepełnosprawność intelektualna jest obarczona największą liczbą mitów i stereotypów, nie mających nic wspólnego z rzeczywistymi cechami indywidualnych osób. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną budzą najsilniejsze negatywne reakcje społeczne. Mówi się, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną „nic nie rozumieją, niczego nie mogą się nauczyć”, że „upośledzenie umysłowe prowadzi do przestępczości i ubóstwa”, że „osoby te są agresywne i zagrażające”. Ponadto, często mylnie utożsamiana jest z chorobą psychiczną. Stereotypy na temat niepełnosprawności intelektualnej a przede wszystkim ten dotyczący braku możliwości rozwoju oraz celowości podejmowania różnorodnych aktywności życiowych, mają destrukcyjny wpływ na postawy społeczne, sposób postrzegania i traktowania osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także na szanse rozwojowe i wyrównujące, jakie się im stwarza. Tymczasem, zgodnie z obowiązującym społecznym modelem niepełnosprawności, to właśnie sprzyjające postawy społeczne, tzn. wiedza, pozytywne nastawienie emocjonalne i konkretne działania, są czynnikami niezbędnymi do tworzenia osobom z niepełnosprawnością intelektualną warunków samodzielnego, niezależnego i aktywnego życia.
To spotkanie z młodzieżą, to bardzo cenne doświadczenie. Uczniowie wprowadzeni zostali w charakter pracy prowadzonej jest w warsztacie która jest aktywnością osób z niepełnosprawnościami. Takie wydarzenie jest także cennym doświadczeniem dla uczestników Warsztatu, gdyż spotykają się tu z zainteresowaniem i akceptacją młodzieży gimnazjalnej.


Spektakl pt. „Miłość w czterech żywiołach”, został przyjęty owacjami na stojąco. Następnie zaprezentował się solista Łukasz Lisek, który zaśpiewał przeboje: „Zaczarowany fortepian” z repertuaru zespołu Wawele, „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty oraz składankę piosenek folkowych „Mój pierścionek ma”.


Zespół Bębnoludy, grający na różnych instrumentach perkusyjnych zagrał składanki skomponowane z różnych utworów muzyki światowej, klasycznej, ludowej.


Były to wiązanki: „Afrykańska”, „Klasyczna” oraz „Kankan”.

Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Milejowie była zachwycona prezentacją artystyczną uczestników Warsztatu, wyraziła to poprzez gromkie brawa, szczere zainteresowanie oraz prośbą o bis solisty i zespołu bębniarskiego. Dodatkową piosenką, jaką zaśpiewał Łukasz była „Ramaya”, Bębnoludy zaś zagrały kolejną składankę, tym razem mieszankę muzyki ludowej pt. „Czardasz”. Z inicjatywą wspólnego zaśpiewania wyszły także trzy uczennice szkoły, specjalne dla uczestników zaczęły śpiewać razem z Łukaszem piosenkę „Dni których nie znamy”. Brawom nie było końca tak jak i zaproszeniom.


Szkoła przygotowała dla występujących niespodziankę, zadbała by artyści, którzy przygotowali strawę dla ducha, nie wyszli z pustymi żołądkami.
Spotkania w szkole w Milejowie, są dla uczestników Warsztatu zawsze miłym wydarzeniem, ponieważ spotykamy się tam z ogromną życzliwością i otwartością zarówno ze strony nauczycieli i co najważniejsze – samej młodzieży. Tu spotkali się z nauczycielami byli uczniowie szkoły którzy teraz są uczestnikami warsztatów.
Dyrektor szkoły na pamiątkę spotkania obdarzył nas pięknym albumem i książką przedstawiająca historię szkoły. Od nas zaś otrzymał publikację wydaną przez Zarząd Główny naszego stowarzyszenia „Osoba z niepełnosprawnością intelektualną w postępowaniach sądowych” - poradnik praktyczny.


Podstawową zasadą praw człowieka jest to, że ustalone normy stosują się do każdej osoby, bez wprowadzania podziałów. Praw tych jednak ciągle odmawia się osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Thomas Hammarberg Komisarz Praw Człowieka Rady Europy w latach 2006 – 2012.
 Eliza Cyfra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz