środa, 21 grudnia 2016

Ludzie XXI wieku – spotkanie opłatkowe



Tak wiele - a tak mało
Tak ciepło - tak zwyczajnie
Tak świątecznie –a tak prozaicznie
Tak kolorowo - tak szaro
Tak czule - tak prosto
Tak rzadko - a tak często
Tak gwarno - tak milcząco
Tak radośnie - a tak smutno
Tak razem - tak osobno
My - ludzie XXI wieku
Jesteśmy ze sobą - w ten niezwykły czas
(Ewa Wierzbinska – Kloska) 

20 grudnia w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Janowicy odbyło się bardzo uroczyste spotkanie opłatkowe.
Spotkanie zgromadziło członków Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, zaproszonych gości, przyjaciół, sympatyków. Wśród gości między innymi  byli: 
Starosta powiatu – p. Roman Cholewa
przewodniczący Rady Powiatu – p. Jan Baczyński vel Mróz
przedstawiciele Zarządu Kopalni LW „Bogdanka”
pracownice PCPR
Wójtowie Gmin -  Cyców i Puchaczów
przewodnicząca PZOON
kierownik MOPS Łęczna
kierownik OPS Puchaczów
dyrektorzy szkół w Ludwinie, Nadrybiu i Cycowie
dyrektor Agencji Reklamowej VIP
p. Lucyna Zimnicka ; Janusz Rudziński, Stanisław Jaminski
przedstawiciel ZZ Górników w Polsce Oddział w Bogdance
przedstawicielki marketu Tesco z ul. Chełmskiej z Łęcznej
proboszcz z Parafii z Łańcuchowa i Nadrybia

Rozpoczęcie spotkania to wniesienie przez uczestnika warsztatu Marka Raćkiewicza  światła pokoju, światło zostało przekazane przez Szkołę Podstawową w Nadrybiu. Następnie Łukasz Lisek zaśpiewał utwór nawołujący do przyjścia Pana „Nim świt obudzi noc” .

"Nim świt, obudzi noc, dotykiem ciepłych mgieł.
Nim dzień, ożywi świat
Panie przyjdź, wołam przyjdź
Uciesz mój wzrok, spokojem jasnych barw
Nim mnie  zachwyci kwiat
 ty przyjdź ... "


Po tym wprowadzeniu, kierownik warsztatu i przewodnicząca Zarządu Koła w jednej osobie powitała wszystkich  przybyłych, powiedziała też min:
Święta Bożego Narodzenia obchodzone są od IV w n.e. Dokładna data narodzin Chrystusa do dziś nie jest znana. Nie podają jej ewangeliści ani żadne źródła historyczne. Pierwsza wzmianka o wyróżnieniu przez chrześcijan dnia Narodzenia Pańskiego w roku liturgicznym znalazła się w kalendarzu z roku 354. Oczekiwanie na Noc Narodzenia Pana niech będzie czasem pojednania, przebaczania. Przyjmijmy Boże Dziecię z ufnością w lepsze jutro z dziecięcą ufnością. Ogień który został nam przekazany to znak siły życiowej i energii bez niego nie byłoby życia a światło jakie wydziela, symbolizuje objawienie duchowe. Ogień stanowi też symbol oczyszczenia.
 
Następnie zespół teatralny „Figiel” zaprezentował Jasełka przypominające historię Narodzenia. Łukasz Lisek zaśpiewał „Kolędę dla nieobecnych, a wszyscy zaśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy”.


Podczas spotkania pamiętano o tych co odeszli do Pana, o uczestnikach warsztatu, członkach Koła, ludzi związanych z Łęczyńskim Kołem PSONI oraz poległych niedawno górnikach. Wszyscy oddali cześć ich pamięci poprzez wysłuchanie na stojąco specjalnie przygotowanego  utworu pt. „Cisza” a wykonanego  przez Zespół „Bębnoludy”.



Uczestnicy warsztatu z pomocą instruktorów przygotowali upominki dla zaproszonych gości oraz wigilijnych solenizantów. Adamowie otrzymali  filiżanki wykonane z materiałów krawieckich a  Ewy białe choinki.
Pan Starosta obejrzał  pracownie gdzie podczas zajęć powstaje podpałka ekologiczna, wprowadzony został w plany Zarządu Koła ( budowa domu rodzinnego) w plany działań warsztatu. Podziękował za wspólne przeżywanie oczekiwania na Narodzenie Pana.

Pan Starosta

Było też podziękowanie od przedstawicieli Samorządu, Uczestników, skierowane do władz i pracowników, za możliwość rozwoju i edukacji dzięki  pobytowi w warsztacie.

Nie zabrakło tez głosu rodziców skierowanego do władz aby „zrobić wszystko” by zapewnić miejsce dla „dzieci” kiedy oni odejdą do Pana. W imieniu rodziców z wielkim wzruszeniem mówiła p. Krystyna M. Ta wypowiedz poruszyła wszystkich.


Nim przystąpiono do wieczerzy - agape, która w tradycji chrześcijańskiej upamiętnia ucztę pierwszych chrześcijan na pamiątkę wieczerzy Pańskiej. Pani Maria poprosiła aby w roli ojców wystąpili obecni duszpasterze. Ks. Michał odczytał opis narodzenia Pańskiego, zmówiona została modlitwa i odbyło się dzielenie opłatkiem. Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia dobra wszelakiego, zarówno materialnego, jak też duchowego. 


Dobro materialne symbolizuje materia opłatka - chleb. Oby go nam i naszym bliźnim nigdy nie zabrakło, obyśmy umieli dzielić go z potrzebującymi! Święty Brat Albert, wielki jałmużnik, heroiczny opiekun bezdomnych, mówił, że należy być "dobrym jak chleb" i podzielnym jak chleb.

Według tradycji do wieczerzy powinna zasiąść parzysta liczba osób ponieważ nieparzysta wróżyła rychłą śmierć jednego z biesiadników. Wiązało się to z obawami dotyczącymi liczby 13 i ostatniej wieczerzy, do której Jezus zasiadł wraz z 12 apostołami. 


W przygotowaniach agape brali udział uczestnicy warsztatu, pracownicy i rodzice.Miłą niespodzianką było dołączenie do agape z gotowymi produktami  przedstawicieli Zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka”.

Zespół „Figiel”

Wszyscy przybyli obdarowali nas przeróżnymi słodyczami i nie tylko.... a ksiądz Tomasz z Łańcuchowa zaprosił zespół do prezentacji Jasełek u siebie w kościele 6 stycznia 2017 r. Zaproszenie oczywiście przyjmujemy i dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim za przyjęcie zaproszenia, bycie razem, za wspólnie spędzony czas, za miłe słowa, życzenia (za wpisy w kronice).

Wszystkim życzymy wielu łask Bożych, spokojnego i radosnego świętowania Narodzenia Pańskiego i dobrego 2017 Roku.


Maria Lisek-Zięba




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz