wtorek, 31 stycznia 2017

Aktywni wśród swoich

„Uwierz w dobroć, która drzemie w twym sercu i przyjmij codziennie z ręki Boga promyk słońca”  Pbil Bosmans


Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy (placówka Polskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej) aktywnie wykorzystują czas kończący okres kolędowania. Za nimi dwie pracowite niedziele 22 i 29 stycznia 2017 r.
Podczas liturgii mszy świętych w kościele Matki Bożej Królowej Świata w Nadrybiu 22 stycznia prezentowali Jasełka opowiadające o Historii Narodzenia.

Nadrybie

Wezwanie Chrystusa: „Nawracajcie się!” stanowi doskonałą okazję do głębszej refleksji nad najważniejszą misją Kościoła, jaką jest wzywanie ludzkości do nawrócenia. A ponieważ każdy człowiek potrzebuje nawrócenia, jest to również okazja do refleksji nad swoim życiem. Zbawienie człowieka jest zawarte w jego nawróceniu. Człowiek przez nie staje się w pełni sobą, odnajduje siebie wobec Boga, bliźnich, świata i sam zostaje wypełniony prawdziwym pokojem.


Ksiądz Michał Surowiec  powiedział o sąsiedztwie Warsztatu ( WTZ funkcjonuje na terenie Parafii w Nadrybiu), zachęcał parafian do przekazywania 1% podatku podczas rozliczania się z fiskusem za 2016 r. Powiedział wiele bardzo ciepłych słów pod adresem placówki. Bardzo miłym gestem ze strony uczestniczących w mszy świętej było oglądanie wystawionych  przy tej okazji prac, pytanie o potrzeby i plany na przyszłość zakup wyrobów oraz przekazanie ofiary – specjalna taca. U księdza Michała czujemy się jak u siebie dzieli nas niewielka droga. Ksiądz bardzo często odwiedza nas w placówce. Dziękujemy mu za otwartość i łamanie stereotypów.

29 stycznia na zaproszenie księdza proboszcza Zbigniewa Szczęśniaka z Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Św. Józefa w Cycowie  uczestnicy Warsztatu  prezentowali Jasełka opowiadające o Historii Narodzenia, przed rozpoczęciem liturgii mszy świętej. Proboszcz oglądał już wcześniej Jasełka, dokonał pięknego wprowadzenia i oddał głos kierowniczce Warsztatu, która w skrócie przedstawiła podejmowane działania i życzyła wszystkim aby prezentacja pozostawiła w każdym sercu coś osobistego.


Łukasz Lisek wprowadził wszystkich w nastrój jedną z najbardziej znanych kolęd na świecie jaką jest „Cicha noc”.


Liturgia tego dnia koncelebrowana była przez księdza proboszcza i księdza Mirosława Misiurę – obecnie przebywającego w parafii w Londynie. Rozważań nad czytaniami dokonał ksiądz Dawid. Rozważania księdza nad siedmioma błogosławieństwami każą nam się zastanowić nad naszą doczesnością. Błogosławieństwa zapowiadają nagrodę dla tych, którzy na ziemi umieją przegrywać. W doczesności szczęście jest ściśle złączone z sukcesami. Im więcej zwycięstw tym więcej szczęścia. W Królestwie Jezusa szczęście jest związane z umiejętnością ponoszenia klęski. 
Na zakończenie mszy świętej, Zespół „Bębnoludy„ zagrał utwór „Cisza” na instrumentach perkusyjnych zadedykowany wszystkim co odeszli do Pana w 2016 i 2017 r.


Parafianie podziękowali za występ gromkimi brawami i jakież było nasze zdziwienie kiedy wszyscy stali w zadumie. Dopiero podziękowanie skierowane do obecnych przez p. Marię było impulsem do puszczenia kościoła. Wychodzący z kościoła dokonywali zakupów prezentowanych prac i przekazywali drobne datki. Proboszcz ks. Zbigniew Szczęśniak obdarowany został przez występujących pracą wykonaną w Warsztacie i zaprosił do kolejnych spotkań. Podczas  rozmów i dokonywanych zakupów wszyscy okazali nam wiele życzliwości, pytali o realizowane zadania, pytali o plan budowy domu rodzinnego.

Najpiękniejszy komentarz jaki mogłam usłyszeć to:
„ Nigdy nie myślałam, że niepełnosprawni mogą tak pięknie zagrać, przedstawić Historię nie używając słów, nie spotkałam się, aby którykolwiek zespół goszczący w naszej parafii pamiętał o tych co odeszli. To było niesamowite, pokajałam się i jestem pełna podziwu dla wszystkich pracujących nie tylko z tą grupą ale z niepełnosprawnymi. Rozumiecie się bez słów ...”.

Tej życzliwości było wiele, cieszymy się, że mamy przychylność kolejnej parafii.

 „Gdy praca, którą wykonujesz, nie daje ci radości, tylko pieniądze, to jesteś śmiertelnie ubogi”. 

Pieniądze są w dzisiejszym świecie potrzebne aby żyć, rozwijać się, ale praca którą wykonujemy chociaż za małe pieniądze przynosi nam wiele radości, satysfakcji, stawia przed nami kolejne wyzwania. Kocham to co robię i nie zamienię tej pracy na inną za żadne wielkie pieniądze.


Kolędy śpiewa się do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego). Jest to pozostałość dawniejszej organizacji roku liturgicznego, zgodnie z którą cykl obchodów misterium Narodzenia Pańskiego zamykał się 2 lutego.
Dziękujemy za spotkanie, rozmowy. Dziękuję rodzicom za zgodę na wyjazd.
Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz