piątek, 8 grudnia 2017

XX Jubileuszowe Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku

„Śpiewajcie głosem, śpiewajcie sercem, śpiewajcie ustami, śpiewajcie swoim życiem”. Święty Augustyn

Nieprzetarty Szlak w Lublinie ma już za sobą XX Jubileuszowe Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku. Coroczny międzynarodowy przegląd piosenki Artystów niepełnosprawnych, odbywał się w dniach 1-2 grudnia 2017 r. Główny organizator spotkania p. Karolina Czajka.



Tematem przewodnim XX Spotkań z Piosenką był „Rock and Roll”. Występy i wykonywane piosenki nawiązywały słowem, strojem do tematu. Na scenie zaprezentowały się grup i soliści z Polski i Ukrainy oraz wolontariusze z Białorusi. Całemu wydarzeniu towarzyszyła grupa konsultantów, której przewodniczył p. Krzysztof Stachyra.


Dr Krzysztof Stachyra – muzykoterapeuta, nauczyciel wychowania muzycznego, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie pedagogiki. Pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Muzykoterapii i Edukacji Muzycznej UMCS w Lublinie. Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Terapii Przez Sztukę. Współredaktor międzynarodowego journalu muzykoterapeutów “VOICES” wydawanego przez Uniwersytet Bergen w Norwegii. Członek Komisji ds. Edukacji i Szkolenia Muzykoterapeutów Światowej Federacji Muzykoterapii (Commission on Education and Training, WFMT). Współpracuje z Amerykańskim Stowarzyszeniem Muzykoterapeutów (AMTA), The Nordoff-Robbins Music Therapy Center w Londynie i Nowym Jorku, ośrodkiem terapii dzieci autystycznych Giant Steps w USA oraz muzykoterapeutami z Anglii, Irlandii, Francji, Niemiec i Litwy.

Pierwszego grudnia w Centrum Arteterapii, siedzibie Fundacji Nieprzetartego Szlaku i Środowiskowego Domu Samopomocy na ulicy Nowy Świat odbyły się Warsztaty artystyczne.

Warsztaty obejmowały :
– Choreoterapię – prowadzący - Renata Elmerych (dla uczestników)
– Emisję głosu – Agnieszka Stunio (dla uczestników)
– Muzykoterapię – Krzysztof Stachyra (dla instruktorów)
– Wyraz artystyczny występu scenicznego – Michał Stanowski (dla instruktorów)

Drugi dzień spotkań z piosenką odbywał się w Domu Kultury LSM, na ulicy Konrada Wallenroda. Oficjalnego otwarcia dokonał p. Michał Stanowski, witając przybyłych gości, miedzy innymi Joannę Olszewską - Dyrektora Biura ds. Osób Niepełnosprawnych w Lublinie. Dwudziestolecie to okazja do podsumowania i podziękowań. Podziękowania od Wojewody, Prezydenta Miasta, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyjaciół, składane były Fundacji Nieprzetartego Szlaku, panu Michałowi Stanowskiemu oraz zasłużonym działaczom w dziedzinie kultury, propagującym piękno artystyczne. Podziękowania w imieniu Wojewody i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczali min. dyrektor Wydział Polityki Społecznej p. Albin Mazurek.

Dyrektor wręcza podziękowanie

Jesteśmy dumni ponieważ nasz solista Łukasz Lisek, jako jedyny z solistów i grup uczestniczących w Spotkaniach z Piosenką Nieprzetartego Szlaku, otrzymał dyplom od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji XX-lecia Międzynarodowych Spotkań z Piosenką Nieprzetartego Szlaku - „ za wieloletnią pasję i zaangażowanie w upowszechnianie kultury muzycznej”. Dyplom podpisany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego.

Pani Maria Lisek Zięba zaś otrzymała dyplom uznania od Wojewody Lubelskiego „ za wymierny wkład w tworzenie kultury polskiej, aktywny udział w Międzynarodowych Spotkaniach z Piosenką Nieprzetartego Szlaku promujących twórczość artystyczną osób niepełnosprawnych na terenie województwa lubelskiego, Polski i poza jej granicami, a także trud i zaangażowanie w prace terapeutyczną z uczestnikami grup artystycznych, różnorodną i godną naśladowania działalność na rzecz rozwoju umiejętności artystycznych osób niepełnosprawnych oraz integrację ze społeczeństwem”. Takie dyplomy otrzymali jeszcze inni instruktorzy.

Jesteśmy mile zaskoczeni tym uhonorowaniem. Dziękujemy.

W spotkaniu z piosenką wzięli udział:



Akademia Artystyczna ŚDS

Rozśpiewki grupowe prowadzone przez grupę wolontariuszy w tym Anetę Stanowską, Karolinę Czajkę, to cudowna zabawa, to łączenie i aktywizowanie widowni.



"Muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu, można stwierdzić, że żadna dziedzina sztuki nie porusza ani nie wpływa na podświadomość tak, jak muzyka."
 Dawid Crossby

Nasz solista Łukasz zaprezentował piosenki: Rock, rock; Czarny Alibaba i Kocham wolność.


Zespół Bębnoludy zaprezentował utwory: Skrzypek na dachu, Rock and Rollsa oraz specjalnie przygotowany utwór – nazwany Stanowski ( Country Hit mix). Utwór ten został wykonany z wieloma osobami z Sali. Przed Finałem Spotkań z Piosenką wystąpił zespół muzyczny UMCS a zaraz po nim nastąpiło uroczyste zakończenie. Każda osoba, grupa prezentująca się podczas XX lecia Spotkań z Piosenką otrzymała upominek, okolicznościową statuetkę i dyplom.

Zwieńczeniem całości był przepyszny Tort XX-lecia Spotkań z Piosenką.

Patronat XX Spotkań z Piosenką:

– Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek
– Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski
– Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
– Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk

Muzyka to najlepszy język do poruszenia serc ludzi na całym świecie. Muzyka ma w sobie magię, która koi dzikie bestie. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, wspaniałą zabawę i przeżycia.

Z okazji Jubileuszu życzymy wszystkim pracownikom, liderom Fundacji, wolontariuszom wielu sił twórczych, ważnych dokonań, pomyślności w realizacji zawodowych, edukacyjnych planów oraz realizacji osobistych marzeń i planów.



Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Koło w Łęcznej



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz