poniedziałek, 22 stycznia 2018

Przegląd kolęd w Kodniu

Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu w dniu 14 stycznia 2018 r. po raz 17 było organizatorem przeglądu kolędniczego „Kolędujmy wszyscy wraz”. Rola prowadzącego przypadła dyrektorowi GCKSiT w Kodniu panu Piotrowi Skolimowskiemu.



W przeglądzie brali udział soliści, akompaniatorzy, schole, chóry oraz zespoły wokalne i instrumentalne.


W tym roku oprócz lokalnych gości przegląd zaszczycił swoją osobą pan Robert Gmitruczuk Wicewojewoda Lubelski.

W przeglądzie wzięli udział między innymi - chór szkolny z Kodnia, Magda Sacharczuk z Kodnia, zespół śpiewaczy Jarzębina z Zabłocia, Herody z Kodnia, Chór Dziecięcy Parafii Prawosławnej z Zabłocia, Chór z Parafii Kodeń, WTZ Janowica, Łukasz Lisek... .


Chór szkolny z Kodnia

Bogaty repertuar kolęd, pastorałek i widowisk słowno-muzycznych zaprezentowały grupy kolędnicze, skolitów oraz instrumentalistów - podziwiała ich zebrana publiczność.



Celem przeglądu „Kolędujmy wszyscy wraz” jest kultywowanie polskich tradycji.


Jakże istotne jest aby kultywować zwyczaje, obrzędy, widowiska, pastorałki, kolędy związane z okresem narodzenia Jezusa. Odchodzi od nas z dnia na dzień wiele osób, którzy znają stare zwyczaje. Zróbmy wszystko aby zapisać je w naszej pamięci.


Grupa teatralna „Figiel” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy - placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, zaprezentowała jasełka związane z narodzeniem Jezusa, w formie pantomimy.


Grupa od wielu lat uczestniczy w przeglądach kolędniczych w Kodniu. Występ grupy bardzo podobał się widowni.



Śpiew solisty z WTZ i jego zdolności wokalne zostały zauważone przez specjalistów w zakresie muzyki,wokalu.


Tradycyjnie grupa odwiedziła Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia Matki Jedności w Kodniu.

Każdy wykonawca otrzymał z rąk Pana wicewojewody i wójta Gminy Kodeń pamiątkową statuetkę oraz dyplom.


Uczestnicząc w różnych spotkaniach organizowanych w Kodniu zauważam coś niezwykłego, nie wszędzie ma to miejsce. Otóż goście są na prezentacjach od początku do końca. Niby nic a jednak wiele. Osoby, które pracują z grupami, przygotowując prezentację widzą zainteresowanie tym co zrobili, przygotowali oraz sami wykonawcy czują się docenieni… Obecność innych podczas prezentacji dodaje sił do pracy.

„ Ten kto nie zrozumie twojego trudu, naprawdę nie zrozumie słów”

Po występach, wszyscy jak zwykle zostali zaproszeni, na skosztowanie potraw przygotowanych przez pracowników kodeńskiego Domu Kultury.

Dziękujemy za wspólne kolędowanie.

Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz