czwartek, 26 maja 2022

Dzień Godności osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną – Świdnik maj 2022

 „Mówili, że nie będę mogła tańczyć, ponieważ nie słyszę muzyki, ale nie pozwoliłam się ograniczać. Słucham muzyki swojej duszy.” Libba Bary


W dniu 22.05.2022 r. w Świdniku odbył się Przegląd Piosenki, Tańca i Teatru – Świdnik 2022 w ramach XXIII Festynu Integracyjnego z Okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, którego organizatorem było Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku. Na tą uroczystość zaproszenie dostały grupy artystyczne działające w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówki polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej – Bębnoludy, Figiel oraz solista Łukasz Lisek. Zgromadzonych gości powitała przewodnicząca Koła Iwona Ratajczak.


Program spotkania:

11: 30 – otwarcie Festynu,
12:00-15:00 Przegląd Piosenki, Tańca i Teatru Świdnik 2022:

Ach to my – grupa wokalna WTZ PSONI Koło w Świdniku,
Pasjonaci –grupa teatralna ŚDS PSONI Koło w Świdniku,
Perły Życia – Grupa artystyczna ŚDS w Kodniu,
Tymoteusz Misiura – Solista DCA PSONI w Świdniku,
Piaskowe Ludki – grupa artystyczna SOSW w Kozicach Dolnych,
Grupa Wokalna DPS im. Roba Inja w Świdniku,
Grupa artystyczna SOSW w Świdniku,
Bębnoludy – grupa muzyczna WTZ w Janowicy PSONI Koło w Łęcznej,
Figiel – grupa taneczno-teatralna WTZ w Janowicy PSONI Koło w Łęcznej,
Łukasz Lisek – solista WTZ w Janowicy PSONI Koło w Łęcznej,
Pod Parasolem – Grupa wokalna WTZ SIS w Mełgwi,
Motyle – grupa taneczna WTZ PSONI Koło w Świdniku

15:00 Leszczyniacy – Zespół Tańca Ludowego
15:50 – Koncert Dariusza Tokarzewskiego i Mariusza Matery
16:30 – Ambras Dziecięcy Zespół Tańca SDK Świdnik, Umbrela Dance – zespół tańca nowoczesnego SDK Świdnik
16:50 Inna Bokhenska – wokalistka z Łucka
17:15 Mania śpiewania – dziecięcy zespół wokalny MOK w Świdniku
17:30 Spokojna Przystań – zespół wokalny klubu Seniora w Świdniku
17:50 – YUDO REI Świdnik
18:00 Seniority – Zespół taneczny Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świdniku

Oprócz prezentacji artystycznych poszczególnych zespołów można było obejrzeć wystawę prac, kupić los na loterii fantowej, a także zasmakować w pysznych ciastach.

Świętowanie dnia Godności to była także idealna okazja dla odznaczenia Medalami Zasłużonych dla Kultury Polskiej Mariusza Jaworskiego i Annę Skrzetuską z grupy „Pasjonaci” ŚDS PSONI Koło w Świdniku, Sebastiana Golika z grupy „Motyle” WTZ PSONI Koło w Świdniku oraz instruktor Renatę Emerlych – nagrody wręczył Andrzej Mańka, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Świdniku oraz Radosław Brzózka, pełnomocnik min. Przemysława Czarnka.


Artyści z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy PSONI Łęczna zaprezentowali się podczas trzech występów. Jako pierwszy wystąpił zespół Bębnoludy. Zaprezentował dwa utwory: „Bucovina” i „E vivva Espania”. Zespół gra na instrumentach perkusyjnych tj.: bębny conga, djembe, marakasy, tamburyny, klawesy, guiro, shakery i inne.


Następnie grupa Figiel zatańczyła do tradycyjnej melodii indiańskiej LOS HUARACHE. Tancerze w 2021 roku za ten taniec zdobyli I miejsce podczas X Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART „Dwa serca, jedna miłość Ojczyzna” w Bydgoszczy.


Solista Łukasz Lisek, laureat wielu nagród, zaśpiewał dwie piosenki: „Ty się boisz myszy” z repertuaru Czerwonych Gitar oraz „Tobie Mamo” z repertuaru Krzysztofa Krawczyka. Łukasz do śpiewanych przez siebie utworów sam wykonuje aranżacje muzyczne.


Każda występująca grupa otrzymała pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek m.in. statuetkę, obraz, książkę i kilka innych drobnych gadżetów.


Występy artystyczne są jedną z form rehabilitacji społecznej prowadzonej w placówkach. Dzięki prezentacjom scenicznym osoby z niepełnosprawnością zyskują pewność siebie oraz wzrasta ich poczucie własnej wartości. Dzięki wyjściom „na zewnątrz” mogą pokazać, że osoby niepełnosprawnością są wartościowymi obywatelami i potrafią wiele zrobić i przekazać.


„Sztuka jest zaiste nie chlebem, lecz winem życia” Jean Paul Sartre

Eliza Cyfra-Bojko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz