poniedziałek, 27 czerwca 2022

Standardy mieszkalnictwa wspomaganego – konferencja podsumowująca projekt

 

W dniu 24.06.2022 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja podsumowująca projekt Standardy mieszkalnictwa wspomaganego dla osób chorujących psychicznie po wielokrotnych pobytach w szpitalu – jest to projekt konkursowy realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Liderem projektu było Województwo Lubelskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie, zaś partnerami byli: Województwo Podkarpackie, Województwo Świętokrzyskie, Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie, Caritas Diecezji Kieleckiej, Stowarzyszenie „Radość” w Dębicy.


W tym wydarzeniu wzięły udział Iwona Anna Jędruszak i Eliza Bojko z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej. Temat mieszkalnictwa jest szczególnie bliski, gdyż Stowarzyszenie od dłuższego czasu zbiera pieniądze na wkład własny, między innymi poprzez uczestnictwo w Kilometrach Dobra, ogólnopolskiej kampanii fundraisingowej, w budowę mieszkań dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.


Podobne projekty dla innych grup docelowych prowadzone były przez podmioty. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku wypracowywał standard mieszkalnictwa wspomaganego dla osób niepełnosprawnością intelektualną, w tym z zespołem Downa.

Dr hab. Marek Rymsza

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonali Małgorzata Romanko – dyrektor ROPS w Lublinie oraz Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego. Wśród prelegentów znaleźli się: dr hab. Marek Rymsza z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersyteckiego Obserwatorium Deinstytucjonalizacji Profesjonalnych Pomocowych, który wygłosił wykład pt. „Deinstytucjonalizacja usług społecznych, jako wyzwanie polityk publicznych”. Prezentacji założeń i działań wdrożonych w ramach projektu „Standardy…” dokonała Anna Bekier, kierownik projektu ROPS Lublin; prelekcję „Koncepcja środowiskowej opieki psychiatrycznej. Mieszkania wspomagane, jako niezbędny element wsparcia środowiskowego osób chorujących psychicznie” wygłosił dr n. med. Artur Kochański - Prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego; Najważniejsze założenia dokumentu „ Standard mieszkalnictwa wspomaganego dla osób chorujących psychicznie” przedstawiła Marta Młynarczyk – specjalista ds. opracowania i wdrożenia projektu, ROPS Lublin, zaś proces wdrażania standardu przedstawiła Małgorzata Filipowicz – Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”. Kolejnym prelegentem konferencji był dr hab. Hubert Kaszyński prof. UJ z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który mówił o „Deinstytucjonalizacji w obszarze zdrowia psychicznego – znaczenie edukacji społecznej oraz współpracy wielosektorowej na rzecz wsparcia osób chorujących psychicznie”. Kolejnym punktem było zaprezentowanie filmu zrealizowanego przez TVP Lublin o mieszkaniach wspomaganych dla osób chorujących psychicznie, prowadzanych w ramach projekty „Standardy mieszkalnictwa wspomaganego…”, następnie odbyła się dyskusja i zakończenie konferencji.

Mieszkalnictwo wspomagane jest formą usługi społecznej skierowanej do osób wymagających wsparcia, aby mogli prowadzić niezależne życie w społeczności lokalnej. Ideą mieszkań wspomaganych jest „wtopienie się” jego mieszkańców w naturalne środowisko. Ta forma wsparcia pomaga osobom z niej korzystających (osoby niepełnosprawne, chore psychicznie, os. bezdomne, itp.), wzmocnić swoją sprawczość i odpowiedzialność za własne życie. Dość często zdarza się, że dopiero tutaj mogą sami decydować o swoim życiu, procesie leczenia i rehabilitacji, czy formie spędzenia czasu wolnego.


Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej, jest zainteresowane tą formą wsparcia dla swoich członków, gdyż rozumie, że rodzice osób z niepełnosprawnością stają się co raz starsi i niedołężni, sami wymagający wsparcia, dlatego też pragnie na swojej działce w miejscowości Janowica (gm. Cyców) wybudować takie mieszkania. Śmierć rodziców/opiekunów może być równoznaczna z umieszczeniem osoby z niepełnosprawnością w DPS, miejscu całkowicie obcym, oderwanym od społeczności lokalnej. Znamy przykłady takich sytuacji, gdzie, uczestnik Warsztatu (placówka PSONI Koło w Łęcznej), jako osoba dobrze funkcjonująca w społeczności lokalnej, po staniu się pensjonariuszem DPS, zatraca wszelkie wypracowane umiejętności i zdolności poznawcze.

Prosimy, przyłącz się do nas i wesprzyj nas finansowo. Pieniądze można wpłacić na konto bankowe: BS Łęczna 41 8693 0006 2001 0000 3812 0001 .

Eliza Cyfra-Bojko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz