poniedziałek, 25 czerwca 2012

Wspomnienia z Tczewa


Grupa w Nidzicy

Uczestnicy X Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych – z WTZ Janowica relacjonują wydarzenie:
Kasia P. – mogłam dużo tańczyć, grali muzykanci a nie płyta. Widziałam zamek w Nidzicy, Malborku a nasza pani robiła nam zdjęcia. Nasze przedstawienie wszystkim się podobało, długo po występie naszego zespołu były brawa. Mieszkaliśmy w domkach a pani Maria pilnowała nas, śpiewałam piosenki jak było spotkanie wszystkich grup.
Ela J. – bardzo mi się podobał występ grupy czarnego zespołu ich taniec („35. St. Martin Group" Port Shepstone RPA). Pani która grała na bębnie, wszystko kontrolowała. Fajny był występ grupy dzieciaków z programem sportowym  przedszkolaki na Euro („Teatrzyk ze Stumilowego Lasu"). Cieszę się, że byłam w Tczewie, dostaliśmy fajne nagrody.
Magda P. – ładnie było, zwiedziłam Nidzicę, Tczew. W Nidzicy mój kolega Łukasz fajnie grał i śpiewał dla dzieci i dorosłych ze stowarzyszenia. Dziękuję pani Ewie za to co dla nas zrobiła (zapewnienie bezpłatnego noclegu, kolacja, śniadanie) i nam pokazała (placówki koła). W Nidzicy jest tak dużo dzieci i dorosłych w placówkach. W Tczewie byłam pierwszy raz podobało mi się.
Darek D. – w Nidzicy w warsztatach najdłużej byłem w pracowni stolarskiej był też ze mną kolega z warsztatu Daniel i Magda (Darek, Daniel i Magda w WTZ Janowica są uczestnikami pracowni stolarskiej). U nich (w WTZ PSOUU Nidzica) jest dużo różnych maszyn w pracowni. Pan instruktor pokazał nam jak się robi ramki na obrazy zaokrąglone i dostaliśmy narożniki (prowizorka do wykonania zaokrągleń). Ośrodek w Nidzicy jest bardzo duży, jakbyśmy nie jechali do Tczewa to zobaczył bym dużo więcej. Nasza p. Maria przyjaźni się z p. Ewą (przewodnicząca koła w Nidzicy) dużo ze sobą rozmawiały. W Tczewie podobały mi się występy wszystkich, nasz zespół też ładnie wystąpił, było dużo grup z zagranicy. Na biesiadzie byli wszyscy, super zabawa na dworze a niedaleko jezioro (biesiada kaszubska w miejscu noclegów nad jeziorem Gołuń).

Magda, Darek, Kasia, Daniel nad jeziorem Gołuń

Małgosia W. – bardzo mi się podobało w Nidzicy, mój kolega Łukasz tak świetnie zaprezentował swoje piosenki, grał i śpiewał i wszyscy się bawili. W Tczewie podobał mi się występ Urszuli i jej zespołu na rozpoczęcie festiwalu, szkoda, że nie pozwolono robić zdjęć (zakaz fotografowania, filmowania piosenkarki od drugiej piosenki do końca, zakaz dotyczył bez wyjątku wszystkich obecnych). W Tczewie w tym roku było dużo grup, oczywiście była też  super zabawa, bardzo dobre jedzenie. Spacerowałam nad jeziorem, podziwiałam z naszą grupą duże łabędzie i malutkie. Zakończenie przeglądu było inne niż te na których już byłam teraz występowały zespoły uczestniczce i trwało to dłużej. Była to świetna zabawa.
Magda K – podobały mi się tańce grup z zagranicy i miejsca które zobaczyłam w tym najstarszy zabytek w mieście - kościół farny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Wszyscy otrzymaliśmy prezenty i nagrodę. Jedzenie było dobre i było go bardzo dużo można było wybierać co się chce (szwedzki stół).

Kościół farny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to trzynawowa świątynia zbudowana w stylu nadwiślańskiego gotyku z barokowym wystrojem wnętrz. W 1993 r., podczas remontu, odkryte zostały trzy zamurowane wnęki, a w niszach ujawniły się kolejne warstwy malowideł. Najstarsza z nich, pochodząca z XV w. to fresk świętych niewiast: Katarzyny, Elżbiety, Heleny, Ireny, Jadwigi Śląskiej, Genowefy i Doroty. Każda ze świętych trzyma w dłoniach swoje atrybuty – wrzeciono, koszyk, kościół, krzyż itp. Rzadko w średniowiecznej sztuce sakralnej przedstawiano wyłącznie postacie kobiet. 
Farę kilkakrotnie niszczyły pożary. W 1982 r. spłonęła najwyższa część wieży - drewniana dzwonnica. Po odbudowie szczyt wieży jest murowany. Znajdują się tam, umieszczone w 1985 r., cztery dzwony: Odkupiciel człowieka, Maryja, Jan Paweł II oraz Wacław.

Magda K. – bardzo chciałam pojechać do Tczewa lubię wyjeżdżać z panią Marią bo za każdym razem zawozi nas w inne miejsce i traktuje nas jak własne dzieci, zawsze jest uśmiechnięta i nawet jak zrobimy coś źle  to tłumaczy tak zrozumiale. W czasie zakończenia przeglądu ze sceny jako jedyna tak  ładnie podziękowała organizatorom za organizację przeglądu. Bardzo wzruszyli się wszyscy kiedy nasz Łukasz zaśpiewał dla pana Wojtka 100 lat, wszyscy wstali i śpiewali (mowa o panu Wojtku Rinc – dyrektor SOSW, z-ca prezesa Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego). W domku w którym, mieszkałam jeszcze z dwoma Kasiami ciągle brakowało nam prądu, wybijało korki – baliśmy się ale nasza pani załatwiła że wszystko zostało naprawione. Noclego były daleko od Tczewa (80km). Dostaliśmy nagrodę , cieszę się z wyjazdu.

biesiada

Łukasz L. – jestem zadowolony z wyjazdu i z tego, że zobaczyłem występ Urszuli, śpiewałem jej piosenki które znam. Mieszkałem w domku razem z Danielem i Darkiem, fajnie było. Na posiłkach spotykaliśmy się ze wszystkimi stoliki były podpisane gdzie ma siedzieć grupa. Posiłki były w 2 turach. W Tczewie, Nidzicy poznałem wielu kolegów, zrobiłem dużo zdjęć. W naszym przedstawieniu jestem fotografem, podoba mi się ta rola. Moja mama pilnowała żeby wszystko było dobrze, udało się… Już uczymy się nowego przedstawienia… Niedługo znowu pojedziemy na występy, pojedzie nas więcej osób…
Daniel L.- wyjeżdżając z Janowicy do Tczewa w Łęcznej zrobiliśmy zakupy na kolacje i śniadanie bo zatrzymać mieliśmy się w Nidzicy żeby zobaczyć placówki i odpocząć przed dalszą drogą. W Nidzicy pani Ewa zrobiła nam wielką niespodziankę dostaliśmy pyszną kolację i śniadanie bardzo gościnnie zostaliśmy przyjęci. Po kolacji z panią Marią poszliśmy całą grupa na długi spacer a rano nasz Łukasz dał koncert dla uczestników placówek Koła. Wszyscy świetnie bawiliśmy się. W drodze do Tczewa zobaczyliśmy zamek w Malborku. Nasz zespół miał występ 2 dnia, wszystko poszło dobrze był inny, pani Maria czuwała nad całością i dołączona została gra świateł do poszczególnych scen. Cieszę się że jestem w zespole, że dużo wyjeżdżamy.
Kasia K. – Wjazd do Tczewa to bardzo duże wyzwanie, tyle grup, piękne spektakle, naprawdę do Tczewa trzeba być super przygotowanym.. nie tylko, decydując się na udział w konkursie trzeba się dobrze przygotować. Zaszliśmy daleko, występ wysoko oceniony i nagrodzony. Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa to coś byliśmy wśród laureatów, niewiele grup dostało nagrody(dużo było wyróżnień). Dzięki temu, że jestem w zespole dużo wyjeżdżam, wiele ciekawych miejsc poznałam. Jak dobrze, że mamy panią Marysię (naszą mamuśką) tyle z nami wytrzymuje nasze fochy, humory jadąc z nią wiem, wiemy, że będzie super. Dziękujemy jej za wszystko.

Niewiele zostało mi do dodania, to prawda lubię naszą młodzież i z nimi wyjeżdżać. Podróże kształcą… to co zobaczą, czego doświadczą tego IM nikt nie zabierze.


Wyjazd do Tczewa na X Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych to wielki sukces naszej grupy. Zakwalifikowanie się do udziału to już wyzwanie, kwalifikacja na podstawie wysłanego materiału na CD.


„Nie patrz ze smutkiem w przeszłość ona nie powróci.
Poprawiaj w mądry sposób przyszłość, oto właściwe wartościowanie.”

I trzymajmy się tego
Maria Lisek-Zięba 

piątek, 22 czerwca 2012

Dzień godności


Dnia 14.06.2012 w Lublinie odbyły się obchody „Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie”, w których udział wzięli podopieczni WTZ w Janowicy, uczestnicząc we Mszy św. w intencji osób niepełnosprawnych, następnie w imprezie integracyjnej wiwatując i oklaskując artystów występujących na estradzie oraz tańcząc w rytm muzyki, jak również eksponując swoje prace plastyczno – rękodzielnicze.
Pomimo nie rozpieszczającej aury, która to straszyła wiszącymi złowróżbnie ciemnoniebieskimi chmurami od czasu do czasu prósząc deszczem, owa ekspozycja spotkała się z miłym przyjęciem i pochlebnymi opiniami widzów – mieszkańców Lublina, spacerowiczów, uczestników i instruktorów innych ośrodków. Uczestników naszych Warsztatów cieszyło zainteresowanie wytworem ich własnej pracy, objętej programem terapeutycznym - na własne oczy obserwowali jak przechodnie zatrzymywali się nagle przy naszej ekspozycji z zaciekawieniem, jak i w wielu przypadkach z niedowierzaniem obracali w dłoniach wytwory naszych uczestników, a następnie chwalili ich kunszt, cierpliwość, wytrwałość i zaangażowanie.

Paweł Wawer













wtorek, 19 czerwca 2012

Szlachetne zdrowie...


Uroczyste zakończenie realizacji zadania

Niedziela 17 czerwiec to wyjątkowy dzień dla członków PSOUU Koło w Łęcznej, uczestników - WTZ w Janowicy, pracowników, wszyscy uczestniczyli w Pikniku Rodzinnym organizowanym przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej w Nadrybiu, zakończyliśmy realizację zadania publicznego – szkolenie - działalność edukacyjna i promocyjna zachowań prozdrowotnych i prospołecznych pod nazwą „Szlachetne zdrowie - żyję zdrowo”. Zadanie realizowane było w formie wsparcia przez Gminę Puchaczów i obejmowało:
Rodzaje działań objęte projektem:
- przeprowadzenie pięciu warsztatów z zakresu: zdrowia psychicznego (stres, przemoc), aktywności fizycznej, higieny osobistej, zasad zdrowego odżywiania, sposobu spędzania wolnego czasu, zmiany nawyków
- indywidualne konsultacje z psychologiem, rehabilitantem (wady postawy),
- przeprowadzenie pięciu warsztatów plastycznych z zakresu  w/w wiedzy,
- zorganizowanie konkursu plastycznego zakresu  wiedzy o zdrowym stylu życia,
- przygotowanie poradnika jak dbać o zdrowie - „ABC - dbam o zdrowie”,
- wyjazd 16 uczestników  projektu na 1 dniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie wycieczka jako aktywność fizyczna,
- rozstrzygnięcie konkursu plastycznego,
- przygotowanie poczęstunku - degustacja zdrowej żywności,
- uroczyste spotkanie podsumowujące dla wszystkich uczestników projektu w czasie „Pikniku Rodzinnego”- degustacja zdrowej żywności,
- wręczenie nagród i upominków w czasie Pikniku Rodzinnego organizowanego przez szkołę, przez Pana Adama Grzesiuka Wójta Gminy Puchaczów, Panią Marię Paryła – dyrektora szkoły
W przedsięwzięciu wzięło udział 120 uczniów nadrybskiej szkoły, pochodzących z terenu Gminy Puchaczów.
Zajęcia prowadzone w formie interaktywnych warsztatów to wiele emocji dla uczniów i nowe spojrzenie na aktywność fizyczną, zdrowy styl życia.



warsztat interaktywny - zajęcia w grupach

Zajęcia plastyczne prowadzone w formie warsztatowej związane były tematycznie z zajęciami 
edukacyjnymi, uczyły kunsztu pracy malarskiej (plastycznej).


uczniowie w czasie warsztatu plastycznego

Wycieczka dla 16 uczniów ( 3 opiekunów) była sprawdzianem wytrwałości, najpierw grupa odwiedziła Kałków -Godów (Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski) następnie idąc drogą golgoty - budynek wysoki na 33 metry, w którym usytuowane są kaplice upamiętniające martyrologię narodu polskiego. Uczniowie poznawali karty historii tej odległej i „naszych czasów”, obejrzeli ruchomą Panoramę Dziejów.


w Kałkowie

Następny etap to
wejście na Święty Krzyż szlakiem królewskim z Nowej Słupi ,zwiedzanie muzeum Misjonarzy Oblatów, Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, udział w błogosławieństwie Relikwiami Krzyża (według legendy opactwo benedyktyńskie założył Bolesław Chrobry w 1006 r. Od XIV w. nazywane Świętym Krzyżem, jako że przechowywane są tu relikwie drzewa krzyża świętego, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus, podarowane w XI w. przez św. Emeryka, syna Stefana I, króla węgierskiego), podziwianie Puszczy Jodłowej z miejsca widokowego na gołoborzu i zejście na obiad do Jodłowego Dworu a tam po obiedzie kolejna niespodzianka – wizyta w wiosce "BabyJagowo". Świętokrzyskie czarownice poprowadziły grupę do jaskini zbója Madeja, chatki Jasia i Małgosi, chaty Baby Jagi i tunelu strachów.


"BabyJagowo"

Łysa Góra (Święty Krzyż, Łysiec, 594 m n.p.m.) – szczyt w Górach Świętokrzyskich, objęty ochroną w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego, drugi szczyt (po Łysicy).Na szczycie znajdują się: skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, tzw. gołoborze, ścisły rezerwat przyrody obejmujący las jodłowo-bukowy, pozostałości pogańskiego wału kultowego, opactwo pobenedyktyńskie Święty Krzyż oraz Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż o wysokości 157 m.

zejście do huty szklanej

widok klasztoru
 
Uczniowie poznali wiele legend związanych z Ziemią świętokrzyską min. – o Pielgrzymie Emeryku, Legendę o gołoborzu, O sabatach czarownic i powstaniu gołoborza, O zbóju Madeju, O dwóch siostrach z łysickiego pałacu i źródle św. Franciszka.
Wycieczka w góry świętokrzyskie celowo została zaplanowana. Specyficzny mikroklimat - duża odległość od dróg , urzekające walory krajobrazu, piesza wędrówka, idealnie wpasowały się w realizowane zadanie. W drodze powrotnej uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

pamiątkowe zdjęcie ze świętokrzyskimi Baba Jagami

W konkursie plastycznym wzięło udział 60 uczniów. Komisja oceniająca prace plastyczne przyznała
nagrody i wyróżnienia w 2 kategoriach – grupa młodsza – klasy I-III i grupa starsza klasy IV-V.
Przyznane zostały dwa - I miejsca, dwa - II miejsca, dwa - III miejsca oraz 14 wyróżnień. Wszyscy uczniowie uczestniczący w szkoleniu otrzymali upominki. Nagrody, upominki i dyplomy wręczone zostały podczas występów artystycznych. Pani dyrektor szkoły wręczyła podziękowania za współpracę min wójtowi Gminy Puchaczów, naszym warsztatom...


prace konkursowe

Piknik Rodzinny to nie tylko zabawa, wszyscy uczestnicy rozpoczęli świętowanie udziałem w liturgii mszy świętej, następnie na placu szkolnym były prezentacje zaproszonych solistów i grup artystycznych. Program tegorocznego święta Rodzin był bardzo bogaty. Podczas pikniku uczestnicy podziwiali: przedszkolaki z tańcami, grupy „Euro” i „Duet” - Cyców,” Podwodne życie”, „Martyna”, „Contry”, Łukasza Liska, Bębniarzy z WTZ Janowica, grupę gimnastyczną, tańce cygańskie, pokazy strażackie, mecz o Puchar Starosty Łęczyńskiego, konkurs dla rodzin. Było też stoisko przygotowane w ramach realizowanego zadania „Szlachetne zdrowie - żyję zdrowo” - degustacja zdrowej żywności (stoisko bardzo oblegane), prezentacja różnych prac plastycznych w tym naszych warsztatów.


stoisko degustacja

Każdy uczestniczący w Święcie Rodzin  mógł znaleźć coś dla siebie – coś dla ciała, coś dla duszy.


Występ Łukasza i zespołu „Bębniarzy”

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy strażackie łącznie z deszczem z „sikawek” strażackich, przydało się bo pogoda była bardzo upalna.

Piknik Rodzinny w Nadrybiu jest imprezą cykliczną organizowaną co roku. Tegoroczne spotkanie to VII edycja organizowana pod honorowym patronatem Starosty Łęczyńskiego i Wójta Gminy Puchaczów pod hasłem „Żyjmy Zdrowo i Bezpiecznie”.

Dziękuję dyrekcji szkoły, nauczycielom, uczniom, rodzicom za umożliwienie realizacji zadania, panu wójtowi Gminy Puchaczów za powierzenie i finansowanie zadania, pracownikom PSOUU Koło w Łęcznej za jego realizację. Dziękuję naszym członkom koła, uczestnikom warsztatu za niezawodne uczestnictwo w Pikniku i liturgii mszy św. a Łukaszowi i „Bębniarzom” za bardzo ciekawy występ.


uczestnicy pikniku

„Wszystko, co nas spotyka - zdrowie czy cierpienie,
dobro czy zło, chleb czy głód,
przyjaźń ludzka czy niechęć,
dobrobyt czy niedostatek - wszystko to w ręku Boga może działać ku dobremu.”

Wierzę w to dobro, przyjaźń ludzką, szczególnie po tym spotkaniu… 
Niezbadane są wyroki boskie  to On kieruje naszymi drogami… 

Miej czas na to, aby pomyśleć - to źródło mocy.
Miej czas na modlitwę - to największa siła na ziemi.
Miej czas na uśmiech - to muzyka duszy.

Ten uśmiech, ta muzyka duszy niech ogarnie nas wszystkich
M.Lisek-Zięba

niedziela, 17 czerwca 2012

"Figiel" na jubileuszu


„Figiel” na jubileuszu

W dniach 11 - 15 czerwca 2012r zespół „Figiel” - 10 osobowa grupa z WTZ Janowica uczestniczyła w X Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych w Tczewie.

W drodze na przegląd do Tczewa grupa nasza zatrzymała się (11 czerwca), dzięki uprzejmości pani Ewy Gałka (przewodniczącej PSOUU w Nidzicy) w Nidzicy.
Młodzież nasza obejrzała Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjne (nowoczesny obiekt) - jest to chyba największy pomnik Jana Pawła II w całej Europie (placówkom koła patronuje Jan Pawła II) i zwiedziła miasto.
zdjęcie pamiątkowe w Nidzicy

Podziękowaniem za pobyt w PSOUU był recital Łukasza dla podopiecznych placówek Koła w Nidzicy.


wspólna zabawa podczas recitalu Łukasza

12 czerwca ruszyliśmy dalej aby dojechać na godzinę 17tą na inaugurację przeglądu.

Organizatorem X Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych było Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie, brało w nim udział 33 grupy teatralne. Uczestnicy pochodzili m.in. z Gdańska, Krakowa, Bytowa, Skiewierzyny, Koła, Łodzi, Warszawy, Rybnika, Łęcznej, Litwy, Rosji, Ukrainy i RPA. Prezentacje sceniczne odbywały się w Centrum Kultury i Sztuki na ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, natomiast grupy zakwaterowane były nad Jeziorem Gołuń w Gołuniu (koło 80 km od Tczewa)

Przegląd to możliwość prezentacji artystycznych osób niepełnosprawnych, wyjście do świata, przemawianie  własnym głosem - cicho, bezszelestnie, ale bardzo wyraziście to łamanie  barier... na płaszczyźnie sztuki. „Teatr jest sztuką szalenie pojemną, w nim swoje miejsce znajdują wielcy i mali artyści, to dzięki niemu buduje się delikatną nić wiodącą do serc ludzkich, do wyobraźni, do myśli nad sensem istnienia człowieka”.
PROGRAM X Przeglądu Teatrów Wspaniałych

12 czerwca 2012
Godz. 17.00 KONCERT INAUGURACYJNY
Prezentacje sceniczne: PŁOMYKI - "Okruszek szczęścia" Malbork, UL- "Podróż" SOSW  Starogard Gd, występ gwiazdy wieczoru: Urszula – występ dedykowany  wszystkim uczestnikom przeglądu, opiekunom, instruktorom, sponsorom, wolontariuszom,  ludziom dobrej woli, pracownikom.

13 czerwca 2012
Prezentacje sceniczne zespołów:
1. The little theatre of mimodrama "Love in the market" Kowno – Litwa;
2. Teatr Na Kółkach - "Nie-My Krzyk" Kowalki – Polska;
3. Figiel "Psychomachia" PSOUU Koło w Łęcznej - Polska;
4. Narcyz "Drzewa marzeń" WTZ przy Stowarzyszeniu Uśmiech Dziecka Trzebnica;
5. Amatorzy "Samotność" Tczew – Polska;
6. Parada "Krótkie historie o miłości" SOSW nr 2 Gdańsk;
7. Mimi Riczi "Przebudzenie" Tczew, Polska;
8. Teatr We Mgle "Wyprawa na ryby" WZT przy TPG Gdańsk;
9. Theatre of plastic drama - Kaunas Disabled Youth Day Centre, "Birth", Kowno, Litwa;
10. Miglance "Tortapapir" WTZ SNRSS Tczew, Polska;
11. Na ostatnią chwilę "Marionetki" - DPS Skwierzyna, Polska;
12. Theatrical Studio Dyvosad, Chernigiv region Charity "Arrata", "The Lion, the Witch and the Wardrobe" Czernichów, Ukraina;
13. JiM "Kwiat paproci" Fundacja Pomocy Dzieciom „Jaś i Małgosia" Łódź;
14. Wagabunda "Historia pewnej znajomości" SOSW Bartoszyce, Polska;
15. Group from Birzai Social Care Centre - "We are" Birżai, Litwa;
16. Teatr Studio Maska i grupa choreograficzna Gwiazdy Polesia- Żytomierska Obwodowa Organizacja Ukraińskiego Towarzystwa Głuchych, Żytomierz, Ukraina;
17. Teatr muzyczny Arlekin "Hamlet" SOSW nr 3 Bydgoszcz;

14 czerwca 2012
Prezentacje sceniczne zespołów:
1. Adakavas Theatre Rag baby Ann "Ziemia - nasz dom" Taurogi, Litwa;
2. Rabarbar "Ciaptak czyli rzecz o tolerancji" Powiatowy ŚDS Mińsk Mazowiecki Polska;
3. Social Rehabilitatin Centre for Disabled Kaliningrad Oblast, Kaliningrad, Rosja;
4. Youth Day Care Centre, Svajokliai- Jaunuoliu Dienos Centras - "Dreamers" Poniewież, Litwa;
5. „35. St. Martin Group" Port Shepstone (RPA);
6. Sarabanda "Ile znaczy prawdziwy przyjaciel" Grupy Wychowawcze SOSW Tczew;
7. Kaliningrad Regional Children’s and Youth Non Governmental Organisation Disabled „Maria-Studio Danko" Kaliningrad (Rosja);
8. Dramatim "Szepty" ŚDS nr 1 Warszawa;
9. Raz- Dwa - Trzy "Brzydkie kaczątko w czterech porach roku" SOSW Bytów – Polska;
10. Pracownia "Rodzina" SOSW Koło, Polska;
11. Teatrusie "Zły sen" Caritas Diecezji Ełckiej WTZ Gołdap, Polska;
12. Wjazdowa "Żywioły wiosny" SDŚ Caritas Archidiecezji Krakowskiej Kraków;
13. Kworce "Telewizyjna przygoda Andrusia Telemaniaka" - DPS Gdańsk ;
14. „Mimi Liczi" SSPdP w SOSW Tczew;

Prezentacjom przyglądało się jury min w składzie: Aleksandra Meller, Anna Iwasiuta, Rafał Ostrowski - aktorzy Teatru Muzycznego z Gdyni.
Zwieńczeniem Przeglądu był Koncert Finałowy 14 czerwca, w którym uczestniczyło wielu gości, min. p. Zofia Vasiliauskienie - Dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Socjalnych w Taurogach - Litwa, p. Dariusz Majorek - Dyrektor Pomorskiego PFRON, Przedstawiciel Konsula Republiki Litewskiej w Gdańsku - Janusz Dziugiewicz.
Koncert Finałowy uświetniały występy taneczne zespołu z Żytomierza, Teatrzyku ze Stumilowego Lasu", Przedszkolaki na Euro", zespołu muzycznego Summer Band który tworzą uczniowie i pracownicy SOSW w Tczewie.
W czasie koncertu  zostały wręczone wyróżnienia i nagrody dla występujących grup. Wszyscy uczestnicy X Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych otrzymali upominki (plecak, koszulka okolicznościowa, długopisy).
Siedem grup to laureaci nagród:
1. Starosty Tczewskiego;
2. Jury;
3. Prezydenta Miasta Tczewa - Figiel "Psychomachia" PSOUU Koło w Łęcznej (nagroda urządzenie wielofunkcyjne drukarka/kopiarka);
4. Marszałka Województwa Pomorskiego;
5. PFRON - Teatr muzyczny Arlekin "Hamlet" SOSW nr 3 Bydgoszcz;
6. Konsula Litwy z siedzibą w Gdańsku - Adakavas Theatre Rag baby Ann "Ziemia - nasz dom" Taurogi, Litwa;
7. Nagroda specjalna/główna;

Organizatorzy przeglądu przygotowali plenerową wystawę fotograficzną (dostępna od 5 czerwca 2012r), możliwość obejrzenia prezentacji grup - "10 lat Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych" w Fabryce Sztuki oraz Przystań - Bulwar nad Wisłą.

Oglądanie wystawy fotograficznej Bulwar nad Wisłą – nasza prezentacja Janosik.

W programie tczewskiego przeglądu była: biesiada, prezentacje teatrów, warsztaty sceniczne, ognisko integracyjne, podpisanie przez przedstawicieli wszystkich grup:
UMOWY O MIĘDZYNARODOWEJ WSPÓŁPRACY I PARTNERSTWIE ZAWARTEJ POMIĘDZY PLACÓWKAMI,ORGANIZACJAMI I INSTYTUCJAMI ZAJMUJĄCYMI SIĘ OSOBAMI NIEPEŁNOSPRAWNYMI.

podpisywanie umowy

zabawa w czasie biesiady, nasi uczestnicy 

Wszystkie przedstawienia dostarczyły oglądającym wiele emocji, zabawy i wzruszeń. Poruszały tematy lekkie i codzienne, ale także tematy trudne zmuszające do refleksji i wielu poważnych przemyśleń.
Co raz trudniej jest organizować takie spotkania jak to, trudności finansowe odczuwają wszyscy, a szkoda...
Dziękuję organizatorom, wszystkim ludziom, którzy się przyczynili, że Przegląd Teatrów Wspaniałych w Tczewie miał kolejną edycję.
Dziękujemy Wam bardzo, NASI PRZYJACIELE, za to że mogliśmy być u Was.
Panu Prezydentowi Miasta dziękuję, dziękujemy za piękną nagrodę.

Pozdrawiamy wszystkich bardzo serdecznie a szczególnie Pana Wojtka Rinc (dyrektor SOSW, z-ca prezesa Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego) oraz p. Leszka Sykut – „dusza wszystkich przeglądów - „człowiek orkiestra” On „matkował” wszystkim grupom.

p. Leszek Sykut, ostatnie nasze chwile przed wyjazdem z Gołunia

Ten słowa dedykuję wszystkim pracownikom SOSW i Stowarzyszenia.

„Bóg nie obiecywał nieba bez chmur, ścieżek życia usłanych różami.
Bóg nie obiecywał słońca bez deszczu, radości bez smutku, pokoju bez bólu.
Bóg obiecywał siłę na każdy dzień, odpoczynek po trudach.
Wojtku...
Życie nie daje nam tego co chcemy, tylko to,  co ma dla nas”

Pozdrawiamy Cię Wojtku serdecznie, życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
PS.
Dziękuję rodzicom naszej młodzieży za zrozumienie - pomoc w organizacji wyjazdu poprzez wsparcie finansowe.
Więcej informacji w relacji uczestników.

Maria Lisek-Zięba 

sobota, 9 czerwca 2012

Zimno ... a co tam


PSOUU Koło w Łęcznej 2 czerwca 2012r. razem z kołem świdnickim świętowało Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Świdniku.

Zespół Śpiewaczy Podzamcze

W Muszli Koncertowej  na ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego pomimo nie najlepszej pogody zebrało się wielu mieszkańców Świdnika, grupy zaproszone z Łęcznej, Milejowa, Mełgwi aby wspólnie świętować Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Organizatorzy zadbali aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Festynowi towarzyszyła  wystawa prac osób niepełnosprawnych, stoisko kosmetyczne firmy „Oriflame”, „Skokoladn”, były też zabawy dla dzieci, loteria, poczęstunek i nagrody dla uczestników Wiosennego Przeglądu Piosenki Świdnik 2012.

Rozpoczęci Festynu zapoczątkował Zespół Śpiewaczy Podzamcze wystąpiły też zespoły:
1. Taneczny Miejskiego Centrum Profilaktyki w Świdniku,
2. Leszczyniaków,
3. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
4. Jawor,
5. Tańca Fux.
Uczestnicy Wiosennego Przeglądu Piosenki prezentowali swój dorobek artystyczny, na scenie muszli  zaprezentowali się:
1. Łukasz Lisek PSOUU Łęczna WTZ Janowica
2. „Ach To My” WTZ PSOUU
3. Świdnik, „Motyle” PSOUU WTZ Świdnik
4. „Figiel” PSOUU Łęczna, WTZ Janowica
5. Iwona PSOUU Serwin ŚDS Milejów,
6. „Pod Parasolem” WTZ SIS Mełgiew

Łukasz po występie z nagrodą 
Łukasz zaprezentował piosenki do własnej aranżacji  - „Labamba”, „Nikt na świecie nie wie”, „Rudy się żeni”.

Podczas Łukasza występu jego koleżanki i koledzy świetnie się bawili.

Zespół „Bębiarski”

Nasz Zespół „Figiel” tym razem wystąpił w roli Zespołu „Bębniarskiego” i zaprezentował autorską suitę skomponowaną przez instruktora pracowni muzycznej naszego WTZ w Janowicy p. Jacka Sribniaka. W zespole grają też „dziewczyny” Kasia i Madzia są świetne w tej roli.

 
Bębniarze - odbiór nagrody 

Zimno nie zniechęciło wykonawców do skracania swoich występów. Jestem pełna podziwu dla tych co mieli na sobie „lekkie ubrania”. W myśl powiedzenia „ ... możesz jeśli myślisz, że możesz”- wszystko jest możliwe.
Wszyscy występujący otrzymali po swoich występach gorący bigos , herbatę i smaczne ciasto.
W świdnickim świętowaniu wytrwale uczestniczył Burmistrz Miasta.
Dziękujemy Kołu w Świdniku za kolejne spotkanie i wspólne świętowanie.

Czym dla ptaka są skrzydła, tym dla człowieka przyjaźń: wznosi go ponad proch ziemi.
Podobnie jak rzeczy pierwszej potrzeby - ognia i wody - przyjaźni potrzebujemy przez cały czas. 

Dziękuję, dziękujemy za Waszą PRZYJAŹŃ.
Maria Lisek-Zięba

Podwójny sukces

Podwójny sukces 

W dniach 24-27 maja 2012 Zespół „Figiel ” oraz kilku uczestników z WTZ Janowica uczestniczyło w VII Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej "Szukałem Was" - Zakopane 2012 w kategoriach: muzyka - Łukasz Lisek, teatr – zespół - w składzie – Kasia Piasecka, Kasia Kozdra, Daniel Leus, Ela Jaszuk, Łukasz Lisek, Małgosia Wnętrzak osoby dodatkowo biorące udział w wyjeździe – Madzia Porębska, Basia Piskorska, Iwonka Magdziarz ;opiekunowie – p. M.Lisek-Zięba, p. K. Magdziarz. 
Organizator Festiwalu: Burmistrz Miasta Zakopane, Parafie Zakopiańskie, Miejska Galeria Sztuki i Zakopiańskie Centrum Edukacji.

Grupa przed teatrem
Program festiwalu
24 maja czwartek
godz. 16.00 Msza Święta – Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach
godz. 17.30 Otwarcie festiwalu. Koncert zespołu „Chuhu”
godz. 19.00 Obiadokolacja
25 maja piątek
godz. 7.30 Śniadanie
godz. 9.00 Msza Święta w Kościele Św. Krzyża,
godz. 10.00 Przesłuchania: Muzyka, Teatr
godz. 10.30 – 14.00 Warsztaty plastyczne
 godz. 16.00/17.00 Obiadokolacja
godz. 19.00 Bal Chrześcijański
26 maja sobota
godz. 7.30 Śniadanie dla mieszkających w internacie
godz. 9.00 Msza Święta – kaplica Zamoyskich w Zespole dworsko- parkowym w Kuźnicach
godz.10.00-11.00 Zwiedzanie zespołu dworsko- parkowego w Kuźnicach
godz.11.00 -14.00 wycieczka do Pustelni Brata Alberta na Kalatówkach
godz. 12.00 Warsztaty Muzyczne, Warsztaty Teatralne, Warsztaty plastyczne
godz. 16.00/17.00 Obiadokolacja
godz. 18.00 Koncert Laureatów i prezentacja wystawy nagrodzonych prac plastycznych
27 maja niedziela
godz. 7.30 Śniadanie 
godz. 9.30 Msza Święta. Kościół Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1
Zakończenie Festiwalu.

Młodzież z naszych warsztatów odniosła podwójny sukces. Zespół za prezentację teatralną „Psychomachia” zdobył I nagrodę, natomiast solista II nagrodę (jury nie przyznało I nagrody). Nasza grupa kiedy usłyszała wyniki „szalała radości.

Zespół „Figiel” przed swoim występem

Radość nasza jest wielka bo to festiwal dla osób pełnosprawnych, organizowany w ramach promocji miasta Zakopanego. (Dokonywana była wstępna kwalifikacja na podstawie przesłanej prezentacji na CD). Zespół prezentował na festiwalu spektakl „Psychomachia”. Jeden ze średniowiecznych toposów, przedstawiający walkę cnoty i występku o duszę ludzką. Walka złych i dobrych duchów (aniołów i diabłów) o duszę ludzką w walce tej zwycięża dobro.

Łukasz w czasie występu

Łukasz zaprezentował piosenki o tematyce religijnej do własnej aranżacji – „Hymn o miłości „ i „Nie mówisz nic Matko”.
VII Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej "Szukałem Was" to okazja do spotkania. Chrześcijanie (dzieci, młodzież, dorośli) z całej Polski spotkali się, aby:
  • wspólnie się modlić,
  • pogłębiać swoją wiarę,
  • bawić się,
  • zwiedzać Zakopane,
  • dzielić swoimi talentami.

Bal Chrześcijański - poprowadzony był przez profesjonalistów. W rytmie muzyki chrześcijańskiej bawili się wszyscy uczestnicy festiwalu. Wszystko zostało perfekcyjnie przygotowane przez organizatorów. W towarzystwie didżejów uczestnicy balu nauczyli się wiele zabaw, kroków tanecznych, wspaniałych piosenek, uczestniczyli też w konkursach muzycznych. Bal chrześcijański i cały Festiwal poświęcony był, pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II.

Rozpoczęcie balu – p. dyrektor festiwalu z didżejem w 1 parze

Warsztaty - muzyczne, teatralne i plastyczne prowadzone były przez profesjonalistów w każdej kategorii.

warsztaty muzyczne

Koncert Laureatów - Teatr
Grand Prix - Spektakl "Przyjaciel" w wykonaniu grupy Teatru "A" z MDK w Opolu Śląskim
I nagroda – Zespół „Figiel” PSOUU Łęczna WTZ Janowica 


odbiór nagrody – kat. teatr
 przekazanie upominku od naszego wtz  burmistrzowi miasta i p. dyrektor festiwalu

przewodnicząca jury kat. muzyka ogłasza wyniki 

Jury festiwalu VII Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej "Szukałem Was" to profesjonaliści w każdej kategorii.

Organizatorzy festiwalu zapewnili uczestnikom zwiedzanie miasta, codzienne liturgie mszy św. (każda msza w innym kościele), dały możliwość poznania miasta, historii i bogactwa.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach – rzymskokatolickie sanktuarium maryjne w Polsce, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. Głównym elementem jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej. Świątynia została konsekrowana przez Jana Pawła II 7 czerwca 1997 w czasie VI pielgrzymki do Polski. Obok kościoła znajduje się istniejąca od lat 50. kaplica XX wieku. W niej umieszczona została figura Matki Bożej Fatimskiej ofiarowana przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. 21 października 1987 została ona ukoronowana przez papieża Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie.


Krzeptówki

Zwiedzanie zespołu dworsko- parkowego w Kuźnicach.


Kuźnice - najwyżej położona dzielnica miasta Zakopane. Znajduje się tu dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch i początek wielu popularnych tatrzańskich szlaków.
 Atrakcją Kuźnic jest odrestaurowany zespół parkowo-dworski.

Zakopane - stolica Polskich Tatr, na północny Zakopanego wznosi się pasmo Gubałówki, a na południe najbardziej znana polska góra - Giewont. Zakopane jest ważnym ośrodkiem kulturalnym. Znajduje się tu wiele muzeów i galerii. Z miastem związanych było wiele znanych osobistości jak Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski czy Stanisław Ignacy Witkiewicz, którego imię nosi zakopiański teatr. 

Festiwal był wspaniałym świętem młodości i radości, pełnym zabawy, ale też refleksji nad wiarą i kondycją współczesnego człowieka. 
Dziękujemy za miłe przyjęcie i wspaniale spędzony czas.


wspólne zdjęcie na dowiedzenia

Wypowiedzi uczestników wyjazdu.
Daniel – ,,bałem się, że sobie nie poradzimy, zapomnieliśmy zabrać naszego napisu rozpoczynającego przedstawienie (rekwizyt – litery z nazwą zespołu, w rytm muzyki wychodzą poszczególne osoby) ale p. Maria świetnie i szybko wymyśliła zmianę w rozpoczęciu i nikt nie wiedział z oglądających że coś jest nie tak. Podobały mi się warsztaty teatralne, wszyscy mieliśmy stracha bo trzeba było bez pomocy instruktora/opiekuna zagrać rolę którą wymyślił prowadzący. Podobał mi się wieczorem spacer pod Giewont. Pani Maria z nami wszędzie chodziła i jest wyrozumiała, mówimy do niej „Mamuśka”.
Kasia – „podobało mi się bardzo. Wiele zawdzięczam warsztatom, mogłam być w wielu miejscach. Ten festiwal może komuś wydawać się że tylko modliliśmy się a my, owszem modliliśmy się ale i zwiedzaliśmy. Był bal , fajne noclegi, dobre jedzenie. Nasza Pani Marynia zabrała nas na długi spacer po koncercie laureatów, mówiła że idziemy do Krzyża na Giewont (w nocy). Chciałam tam pójść ale bałam się, że nie dam rady bo mam trochę kłopoty z chodzeniem. Spacer był super a nasza pani żartowała. Nawet nie bolały mnie z bardzo nogi na drugi dzień.
Madzia – ,,było super, kupiłam sobie pamiątki i brałam udział w zajęciach (warsztatach), w czasie balu wygrałam konkurs (należało podać tytuł bajki słysząc muzykę), Łukasz też wygrał i dostał fajną nagrodę - bęben (orginalny instreument perkusyjny Djembe Mainl HDJ-3M),,
Pani Krystyna - (mama jednej z uczestniczek – osoby nie mówiącej),, dzięki tobie nasze dzieci jeżdżą, tyle w tobie siły, jak ty dajesz radę... Cieszę się, że mogłam z wami pojechać, to co zobaczyłam jest nie do opowiedzenia. Dziękuję za wszystko, moja Iwonka jest nie tą samą osobą co była. Modlę się za ciebie chcę żebyś długo służyła naszym dzieciom.
Łukasz – pan burmistrz nas zaprosił na przyszły rok do Zakopanego, będę się uczył innej piosenki, przyjedziemy?. Pani profesor (przewodnicząca jury muzycznego) mnie pochwaliła i dziękowała za przyjazd. Pani Asi zadedykowałem piosenkę w kościele „Dobrze że jesteś” i wszyscy potem zaśpiewali ze mną (dyrektor festiwalu p. Joanna Staszak – naczelnik Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego) i na pożegnanie też śpiewałem. Uczyłem się na warsztatach, poznałem fajnych kolegów. A na balu tańczyłem i odgadłem w konkursie muzycznym, z jakiej bajki to piosenka.

jury muzyczne
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. ( Jan Paweł II)
Władze Miasta Zakopanego -  zapraszając nas do siebie („nie szufladkując”) podzieliło się z nami tym co ma, jesteśmy bardzo szczęśliwi że mogliśmy być u Was te kilka dni.

„Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać” ( Jan Paweł II)


Dziękuję rodzicom za zrozumienie i włączenie się w organizację wyjazdu. Dla tych uśmiechów warto było pojechać...

Maria Lisek-Zięba