Podwójny sukces
W dniach 24-27 maja 2012 Zespół „Figiel ” oraz kilku uczestników z WTZ Janowica uczestniczyło w VII Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej "Szukałem Was" - Zakopane 2012 w kategoriach: muzyka - Łukasz Lisek, teatr – zespół - w składzie – Kasia Piasecka, Kasia Kozdra, Daniel Leus, Ela Jaszuk, Łukasz Lisek, Małgosia Wnętrzak osoby dodatkowo biorące udział w wyjeździe – Madzia Porębska, Basia Piskorska, Iwonka Magdziarz ;opiekunowie – p. M.Lisek-Zięba, p. K. Magdziarz.
Organizator Festiwalu: Burmistrz Miasta Zakopane, Parafie Zakopiańskie, Miejska Galeria Sztuki i Zakopiańskie Centrum Edukacji.
Grupa przed teatrem
Program festiwalu
24 maja czwartek
godz. 16.00 Msza Święta – Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach
godz. 17.30 Otwarcie festiwalu. Koncert zespołu „Chuhu”
godz. 19.00 Obiadokolacja
25 maja piątek
godz. 7.30 Śniadanie
godz. 9.00 Msza Święta w Kościele Św. Krzyża,
godz. 10.00 Przesłuchania: Muzyka, Teatr
godz. 10.30 – 14.00 Warsztaty plastyczne
godz. 16.00/17.00 Obiadokolacja
godz. 19.00 Bal Chrześcijański
26 maja sobota
godz. 7.30 Śniadanie dla mieszkających w internacie
godz. 9.00 Msza Święta – kaplica Zamoyskich w Zespole dworsko- parkowym w Kuźnicach
godz.10.00-11.00 Zwiedzanie zespołu dworsko- parkowego w Kuźnicach
godz.11.00 -14.00 wycieczka do Pustelni Brata Alberta na Kalatówkach
godz. 12.00 Warsztaty Muzyczne, Warsztaty Teatralne, Warsztaty plastyczne
godz. 16.00/17.00 Obiadokolacja
godz. 18.00 Koncert Laureatów i prezentacja wystawy nagrodzonych prac plastycznych
27 maja niedziela
godz. 7.30 Śniadanie
godz. 9.30 Msza Święta. Kościół Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1
Zakończenie Festiwalu.
Młodzież z naszych warsztatów odniosła podwójny sukces. Zespół za prezentację teatralną „Psychomachia” zdobył I nagrodę, natomiast solista II nagrodę (jury nie przyznało I nagrody). Nasza grupa kiedy usłyszała wyniki „szalała radości.
Zespół „Figiel” przed swoim występem
Radość nasza jest wielka bo to festiwal dla osób pełnosprawnych, organizowany w ramach promocji miasta Zakopanego. (Dokonywana była wstępna kwalifikacja na podstawie przesłanej prezentacji na CD). Zespół prezentował na festiwalu spektakl „Psychomachia”. Jeden ze średniowiecznych toposów, przedstawiający walkę cnoty i występku o duszę ludzką. Walka złych i dobrych duchów (aniołów i diabłów) o duszę ludzką w walce tej zwycięża dobro.
Łukasz w czasie występu
Łukasz zaprezentował piosenki o tematyce religijnej do własnej aranżacji – „Hymn o miłości „ i „Nie mówisz nic Matko”.
VII Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej "Szukałem Was" to okazja do spotkania. Chrześcijanie (dzieci, młodzież, dorośli) z całej Polski spotkali się, aby:
- wspólnie się modlić,
- pogłębiać swoją wiarę,
- bawić się,
- zwiedzać Zakopane,
- dzielić swoimi talentami.
Bal Chrześcijański - poprowadzony był przez profesjonalistów. W rytmie muzyki chrześcijańskiej bawili się wszyscy uczestnicy festiwalu. Wszystko zostało perfekcyjnie przygotowane przez organizatorów. W towarzystwie didżejów uczestnicy balu nauczyli się wiele zabaw, kroków tanecznych, wspaniałych piosenek, uczestniczyli też w konkursach muzycznych. Bal chrześcijański i cały Festiwal poświęcony był, pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II.
Rozpoczęcie balu – p. dyrektor festiwalu z didżejem w 1 parze
Warsztaty - muzyczne, teatralne i plastyczne prowadzone były przez profesjonalistów w każdej kategorii.
warsztaty muzyczne
Koncert Laureatów - Teatr
Grand Prix - Spektakl "Przyjaciel" w wykonaniu grupy Teatru "A" z MDK w Opolu Śląskim
I nagroda – Zespół „Figiel” PSOUU Łęczna WTZ Janowica
odbiór nagrody – kat. teatr
przekazanie upominku od naszego wtz burmistrzowi miasta i p. dyrektor festiwalu
przewodnicząca jury kat. muzyka ogłasza wyniki
Jury festiwalu VII Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej "Szukałem Was" to profesjonaliści w każdej kategorii.
Organizatorzy festiwalu zapewnili uczestnikom zwiedzanie miasta, codzienne liturgie mszy św. (każda msza w innym kościele), dały możliwość poznania miasta, historii i bogactwa.
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach – rzymskokatolickie sanktuarium maryjne w Polsce, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. Głównym elementem jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej. Świątynia została konsekrowana przez Jana Pawła II 7 czerwca 1997 w czasie VI pielgrzymki do Polski. Obok kościoła znajduje się istniejąca od lat 50. kaplica XX wieku. W niej umieszczona została figura Matki Bożej Fatimskiej ofiarowana przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. 21 października 1987 została ona ukoronowana przez papieża Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie.
Krzeptówki
Zwiedzanie zespołu dworsko- parkowego w Kuźnicach.
Kuźnice - najwyżej położona dzielnica miasta Zakopane. Znajduje się tu dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch i początek wielu popularnych tatrzańskich szlaków.
Atrakcją Kuźnic jest odrestaurowany zespół parkowo-dworski.
Zakopane - stolica Polskich Tatr, na północny Zakopanego wznosi się pasmo Gubałówki, a na południe najbardziej znana polska góra - Giewont. Zakopane jest ważnym ośrodkiem kulturalnym. Znajduje się tu wiele muzeów i galerii. Z miastem związanych było wiele znanych osobistości jak Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski czy Stanisław Ignacy Witkiewicz, którego imię nosi zakopiański teatr.
Festiwal był wspaniałym świętem młodości i radości, pełnym zabawy, ale też refleksji nad wiarą i kondycją współczesnego człowieka.
Dziękujemy za miłe przyjęcie i wspaniale spędzony czas.
wspólne zdjęcie na dowiedzenia
Wypowiedzi uczestników wyjazdu.
Daniel – ,,bałem się, że sobie nie poradzimy, zapomnieliśmy zabrać naszego napisu rozpoczynającego przedstawienie (rekwizyt – litery z nazwą zespołu, w rytm muzyki wychodzą poszczególne osoby) ale p. Maria świetnie i szybko wymyśliła zmianę w rozpoczęciu i nikt nie wiedział z oglądających że coś jest nie tak. Podobały mi się warsztaty teatralne, wszyscy mieliśmy stracha bo trzeba było bez pomocy instruktora/opiekuna zagrać rolę którą wymyślił prowadzący. Podobał mi się wieczorem spacer pod Giewont. Pani Maria z nami wszędzie chodziła i jest wyrozumiała, mówimy do niej „Mamuśka”.
Kasia – „podobało mi się bardzo. Wiele zawdzięczam warsztatom, mogłam być w wielu miejscach. Ten festiwal może komuś wydawać się że tylko modliliśmy się a my, owszem modliliśmy się ale i zwiedzaliśmy. Był bal , fajne noclegi, dobre jedzenie. Nasza Pani Marynia zabrała nas na długi spacer po koncercie laureatów, mówiła że idziemy do Krzyża na Giewont (w nocy). Chciałam tam pójść ale bałam się, że nie dam rady bo mam trochę kłopoty z chodzeniem. Spacer był super a nasza pani żartowała. Nawet nie bolały mnie z bardzo nogi na drugi dzień.
Madzia – ,,było super, kupiłam sobie pamiątki i brałam udział w zajęciach (warsztatach), w czasie balu wygrałam konkurs (należało podać tytuł bajki słysząc muzykę), Łukasz też wygrał i dostał fajną nagrodę - bęben (orginalny instreument perkusyjny Djembe Mainl HDJ-3M),,
Pani Krystyna - (mama jednej z uczestniczek – osoby nie mówiącej),, dzięki tobie nasze dzieci jeżdżą, tyle w tobie siły, jak ty dajesz radę... Cieszę się, że mogłam z wami pojechać, to co zobaczyłam jest nie do opowiedzenia. Dziękuję za wszystko, moja Iwonka jest nie tą samą osobą co była. Modlę się za ciebie chcę żebyś długo służyła naszym dzieciom.
Łukasz – pan burmistrz nas zaprosił na przyszły rok do Zakopanego, będę się uczył innej piosenki, przyjedziemy?. Pani profesor (przewodnicząca jury muzycznego) mnie pochwaliła i dziękowała za przyjazd. Pani Asi zadedykowałem piosenkę w kościele „Dobrze że jesteś” i wszyscy potem zaśpiewali ze mną (dyrektor festiwalu p. Joanna Staszak – naczelnik Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego) i na pożegnanie też śpiewałem. Uczyłem się na warsztatach, poznałem fajnych kolegów. A na balu tańczyłem i odgadłem w konkursie muzycznym, z jakiej bajki to piosenka.
jury muzyczne
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. ( Jan Paweł II)
Władze Miasta Zakopanego - zapraszając nas do siebie („nie szufladkując”) podzieliło się z nami tym co ma, jesteśmy bardzo szczęśliwi że mogliśmy być u Was te kilka dni.
„Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać” ( Jan Paweł II)
Dziękuję rodzicom za zrozumienie i włączenie się w organizację wyjazdu. Dla tych uśmiechów warto było pojechać...
Maria Lisek-Zięba
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz