wtorek, 19 czerwca 2012

Szlachetne zdrowie...


Uroczyste zakończenie realizacji zadania

Niedziela 17 czerwiec to wyjątkowy dzień dla członków PSOUU Koło w Łęcznej, uczestników - WTZ w Janowicy, pracowników, wszyscy uczestniczyli w Pikniku Rodzinnym organizowanym przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej w Nadrybiu, zakończyliśmy realizację zadania publicznego – szkolenie - działalność edukacyjna i promocyjna zachowań prozdrowotnych i prospołecznych pod nazwą „Szlachetne zdrowie - żyję zdrowo”. Zadanie realizowane było w formie wsparcia przez Gminę Puchaczów i obejmowało:
Rodzaje działań objęte projektem:
- przeprowadzenie pięciu warsztatów z zakresu: zdrowia psychicznego (stres, przemoc), aktywności fizycznej, higieny osobistej, zasad zdrowego odżywiania, sposobu spędzania wolnego czasu, zmiany nawyków
- indywidualne konsultacje z psychologiem, rehabilitantem (wady postawy),
- przeprowadzenie pięciu warsztatów plastycznych z zakresu  w/w wiedzy,
- zorganizowanie konkursu plastycznego zakresu  wiedzy o zdrowym stylu życia,
- przygotowanie poradnika jak dbać o zdrowie - „ABC - dbam o zdrowie”,
- wyjazd 16 uczestników  projektu na 1 dniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie wycieczka jako aktywność fizyczna,
- rozstrzygnięcie konkursu plastycznego,
- przygotowanie poczęstunku - degustacja zdrowej żywności,
- uroczyste spotkanie podsumowujące dla wszystkich uczestników projektu w czasie „Pikniku Rodzinnego”- degustacja zdrowej żywności,
- wręczenie nagród i upominków w czasie Pikniku Rodzinnego organizowanego przez szkołę, przez Pana Adama Grzesiuka Wójta Gminy Puchaczów, Panią Marię Paryła – dyrektora szkoły
W przedsięwzięciu wzięło udział 120 uczniów nadrybskiej szkoły, pochodzących z terenu Gminy Puchaczów.
Zajęcia prowadzone w formie interaktywnych warsztatów to wiele emocji dla uczniów i nowe spojrzenie na aktywność fizyczną, zdrowy styl życia.



warsztat interaktywny - zajęcia w grupach

Zajęcia plastyczne prowadzone w formie warsztatowej związane były tematycznie z zajęciami 
edukacyjnymi, uczyły kunsztu pracy malarskiej (plastycznej).


uczniowie w czasie warsztatu plastycznego

Wycieczka dla 16 uczniów ( 3 opiekunów) była sprawdzianem wytrwałości, najpierw grupa odwiedziła Kałków -Godów (Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski) następnie idąc drogą golgoty - budynek wysoki na 33 metry, w którym usytuowane są kaplice upamiętniające martyrologię narodu polskiego. Uczniowie poznawali karty historii tej odległej i „naszych czasów”, obejrzeli ruchomą Panoramę Dziejów.


w Kałkowie

Następny etap to
wejście na Święty Krzyż szlakiem królewskim z Nowej Słupi ,zwiedzanie muzeum Misjonarzy Oblatów, Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, udział w błogosławieństwie Relikwiami Krzyża (według legendy opactwo benedyktyńskie założył Bolesław Chrobry w 1006 r. Od XIV w. nazywane Świętym Krzyżem, jako że przechowywane są tu relikwie drzewa krzyża świętego, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus, podarowane w XI w. przez św. Emeryka, syna Stefana I, króla węgierskiego), podziwianie Puszczy Jodłowej z miejsca widokowego na gołoborzu i zejście na obiad do Jodłowego Dworu a tam po obiedzie kolejna niespodzianka – wizyta w wiosce "BabyJagowo". Świętokrzyskie czarownice poprowadziły grupę do jaskini zbója Madeja, chatki Jasia i Małgosi, chaty Baby Jagi i tunelu strachów.


"BabyJagowo"

Łysa Góra (Święty Krzyż, Łysiec, 594 m n.p.m.) – szczyt w Górach Świętokrzyskich, objęty ochroną w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego, drugi szczyt (po Łysicy).Na szczycie znajdują się: skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, tzw. gołoborze, ścisły rezerwat przyrody obejmujący las jodłowo-bukowy, pozostałości pogańskiego wału kultowego, opactwo pobenedyktyńskie Święty Krzyż oraz Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż o wysokości 157 m.

zejście do huty szklanej

widok klasztoru
 
Uczniowie poznali wiele legend związanych z Ziemią świętokrzyską min. – o Pielgrzymie Emeryku, Legendę o gołoborzu, O sabatach czarownic i powstaniu gołoborza, O zbóju Madeju, O dwóch siostrach z łysickiego pałacu i źródle św. Franciszka.
Wycieczka w góry świętokrzyskie celowo została zaplanowana. Specyficzny mikroklimat - duża odległość od dróg , urzekające walory krajobrazu, piesza wędrówka, idealnie wpasowały się w realizowane zadanie. W drodze powrotnej uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

pamiątkowe zdjęcie ze świętokrzyskimi Baba Jagami

W konkursie plastycznym wzięło udział 60 uczniów. Komisja oceniająca prace plastyczne przyznała
nagrody i wyróżnienia w 2 kategoriach – grupa młodsza – klasy I-III i grupa starsza klasy IV-V.
Przyznane zostały dwa - I miejsca, dwa - II miejsca, dwa - III miejsca oraz 14 wyróżnień. Wszyscy uczniowie uczestniczący w szkoleniu otrzymali upominki. Nagrody, upominki i dyplomy wręczone zostały podczas występów artystycznych. Pani dyrektor szkoły wręczyła podziękowania za współpracę min wójtowi Gminy Puchaczów, naszym warsztatom...


prace konkursowe

Piknik Rodzinny to nie tylko zabawa, wszyscy uczestnicy rozpoczęli świętowanie udziałem w liturgii mszy świętej, następnie na placu szkolnym były prezentacje zaproszonych solistów i grup artystycznych. Program tegorocznego święta Rodzin był bardzo bogaty. Podczas pikniku uczestnicy podziwiali: przedszkolaki z tańcami, grupy „Euro” i „Duet” - Cyców,” Podwodne życie”, „Martyna”, „Contry”, Łukasza Liska, Bębniarzy z WTZ Janowica, grupę gimnastyczną, tańce cygańskie, pokazy strażackie, mecz o Puchar Starosty Łęczyńskiego, konkurs dla rodzin. Było też stoisko przygotowane w ramach realizowanego zadania „Szlachetne zdrowie - żyję zdrowo” - degustacja zdrowej żywności (stoisko bardzo oblegane), prezentacja różnych prac plastycznych w tym naszych warsztatów.


stoisko degustacja

Każdy uczestniczący w Święcie Rodzin  mógł znaleźć coś dla siebie – coś dla ciała, coś dla duszy.


Występ Łukasza i zespołu „Bębniarzy”

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy strażackie łącznie z deszczem z „sikawek” strażackich, przydało się bo pogoda była bardzo upalna.

Piknik Rodzinny w Nadrybiu jest imprezą cykliczną organizowaną co roku. Tegoroczne spotkanie to VII edycja organizowana pod honorowym patronatem Starosty Łęczyńskiego i Wójta Gminy Puchaczów pod hasłem „Żyjmy Zdrowo i Bezpiecznie”.

Dziękuję dyrekcji szkoły, nauczycielom, uczniom, rodzicom za umożliwienie realizacji zadania, panu wójtowi Gminy Puchaczów za powierzenie i finansowanie zadania, pracownikom PSOUU Koło w Łęcznej za jego realizację. Dziękuję naszym członkom koła, uczestnikom warsztatu za niezawodne uczestnictwo w Pikniku i liturgii mszy św. a Łukaszowi i „Bębniarzom” za bardzo ciekawy występ.


uczestnicy pikniku

„Wszystko, co nas spotyka - zdrowie czy cierpienie,
dobro czy zło, chleb czy głód,
przyjaźń ludzka czy niechęć,
dobrobyt czy niedostatek - wszystko to w ręku Boga może działać ku dobremu.”

Wierzę w to dobro, przyjaźń ludzką, szczególnie po tym spotkaniu… 
Niezbadane są wyroki boskie  to On kieruje naszymi drogami… 

Miej czas na to, aby pomyśleć - to źródło mocy.
Miej czas na modlitwę - to największa siła na ziemi.
Miej czas na uśmiech - to muzyka duszy.

Ten uśmiech, ta muzyka duszy niech ogarnie nas wszystkich
M.Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz