czwartek, 21 lipca 2016

Święto Chleba i Makaronu

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie po raz drugi było organizatorem Dnia Chleba i Makaronu. 17 lipca 2016 r. święto zgromadziło wiele osób w tym delegację z Węgier, władze samorządowe powiatowe i lokalne. Program wspólnego świętowania był bogaty. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Po powitaniu wszystkich zebranych przez Wójta Gminy Ludwin pana Andrzeja Chabrosa, rozpoczęła się część artystyczna z programem:
  • Biesiada sarmacka
  • Program artystyczny Oliwii Polak
  • Program polski
  • Program włoski
  • Program autorski Tadeusza Łukasza Liska
  • Biesiada Huculska
  • Pokazy Stowarzyszenia Chorągwi Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego - musztry, fechtunku, konkurs strzelania z łuku
  • Koncert Grupy „ Krywań ”
  • Dyskoteka
Ludwińskie święto to prezentacja firm:
  • Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Ludwinie
  • Wytwórni Makaronu Domowego Pol-Mak S.A
Od momentu rozpoczęcia imprezy każdy mógł wziąć udział w loterii fantowej, oglądać stoiska z wyrobami, dokonywać zakupów, słuchać, prowadzić rozmowy z wystawcami, nawiązywać kontakty, układać hasła związane z imprezą, mierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi, brać udział w konkursach, degustować wędliny, pieczywo, wina domowej roboty ..., dokonywać zakupów wystawianych produktów, artykułów.
Warsztat Terapii Zajęciowej z Janowicy – PSOUU Łęczna  podczas święta prezentował prace wykonywane przez uczestników poszczególnych pracowni podczas zajęć. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się pluszaki. Oczywiście były  też podpałki ekologiczne do grilla i kominka.
Podczas świętowania można się było zaopatrzyć w makaron z Wytwórni Makaronu Domowego Pol-Mak S.A, pyszne pieczywo, promocja zachęcała do większych zakupów.



Prowadzenie  programu - II Dnia Chleba i Makaronu przypadło w udziale panu Leonardowi Marczukowi z Zamościa. Program artystyczny zawierał znane i mniej znane piosenki patriotyczne, ludowe, folkowe.



Na zaproszenie pani Ani Czarneckiej, dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu, w części artystycznej wziął udział solista warsztatu Łukasz Tadeusz Lisek ze specjalnie przygotowanym folkowym programem autorskim. Zadanie Łukasza było nie łatwe, bo występował przed znanym zespołem „Krywań”. Łukasz  swoim śpiewem zauroczył publiczność, owacjom nie było końca a po zejściu ze sceny był proszony do zdjęć i otrzymał wiele podziękowań, w tym od grupy węgierskiej.



W repertuarze Łukasza znalazły się utwory: Róża, Nie pójdę do domu, Pod mostem na moście, Zaświeć księżycu, Kochaj ile sił.



Pogoda nie zniechęciła mieszkańców Ludwina i okolicznych miejscowości do świętowania. Nie zabrakło też letników. Zaraz po występie  Łukasza, do tańca zachęcał wszystkich zespół „ Krywań ”, gwiazda wieczoru . Krywań do Ludwina przyjechał z Zakopanego, liczy ponad 40 lat, łączy muzykę popularną z folklorem podhalańskim. Halina Jawor to wokalistka zakopiańskiej grupy, obdarzona wspaniałym, mocnym i zmysłowym głosem, zachęcała do wspólnego śpiewania, tańca i zabawy. Organizatorzy święta, jak przystało na gospodarzy, wszystkich ugościli na „bogato”. Czego tam nie było, same pyszności.

 Muzyka to jedyny język przekazu, który jednoczy wszystkie kraje i wszystkie kultury,
dzięki niej można skleić stłuczone na tysiące kawałków lustro,
w którym wszyscy możemy zobaczyć się i zrozumieć nawzajem.
Vinum et musica leatificant cor. Wino i muzyka rozweselają serce.

To był przyjemnie spędzony czas, wśród znajomych i przyjaciół, z wieloma atrakcjami.
 Maria Lisek-Zięba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz