czwartek, 21 lipca 2016

Turystyka bez barier

„Poznaję Lublin i okolice - turystyka bez barier” to dwudniowa wycieczka zorganizowana dla osób niepełnosprawnych przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Łęcznej. Wycieczka - zadanie współfinansowane ze środków Województwa Lubelskiego (wspieranie korzystania z walorów turystycznych województwa lubelskiego osób niepełnosprawnych).
Dwudniowa wycieczka turystyczno – krajoznawcza z racji pogody została rozdzielona na dwa pojedyncze dni.
Głównym cel wycieczki było poznanie Lublina i okolic, zabytków i miejsc pamięci narodowej oraz walorów turystycznych i środowiska przyrodniczego. Mieliśmy na uwadze również cele zdrowotno - rekreacyjne takie jak: wędrówka, rekreacja, wysiłek fizyczny. Pierwszego dnia program zawierał zwiedzanie następujących miejsc :
  1. Wojciechów: Muzeum Kowalstwa; Wieża zabytkowa, kościół; Warsztaty w kuźni; Mini zoo.
Pan Roman w swojej kuźni to jak czarodziej, żelazo w jego rękach zachowywało się jak guma. Młoty, jego pióra, pisały piękne literki a ich stukot przypominał piękną muzykę. Dziękujemy za wspaniałą lekcję historii.
  1. Nałęczów: Park Zdrojowy; Muzeum Małachowskich.
  1. Lublin: Stare Miasto, podziemia; Muzeum Wsi Lubelskiej; Muzeum na Majdanku; Kaplica Zamkowa (Kaplica Trójcy Świętej)
 Zamek Lubelski inaczej Zamek Królewski w Lublinie. Tak blisko do niego a tak niewiele o nim wiemy. Opiekowali się nim  Jagiellonowie podczas budowy. Pod opieką Jana Długosza, wychowali się synowie Kazimierza IV Jagiellończyka – Święty Kazimierz, Władysław II Jagiellończyk, Zygmunt I Stary. Obradował w nim Sejm, podpisano w nim Unię Lubelską w 1569 roku. Warto zobaczyć XIII-wieczną wieżę - czyli romański donżon, a przede wszystkim Kaplicę Zamkową pw. św. Trójcy, która jest jednym z najcenniejszych zabytków w Polsce. Wśród eksponatów znajdujących się na zamku są między innymi: uzbrojenie polskie i obce, monety i medale na ziemiach polskich, obrazy oraz wiele innych ciekawych przedmiotów.

Dzień drugi

W zamian za zwiedzanie Muzeum na Majdanku i Muzeum Wsi Lubelskiej uczestnicy zdecydowali się na zwiedzanie okolic Nałęczowa:
  1. Sadurki: dworzec- Drewniany budynek stacji zachował się do dziś bez większych zmian. Wewnątrz oryginalna boazeria w poczekalni i kasetonowy strop, na zewnątrz oryginalna stolarka okienna oraz drzwi.
  2.  Kębło – miejsce objawienia Matki Boskiej Kębelskiej w 1278 roku, które zapoczątkowało kult. Sanktuarium Matki Bożej.
  3. Wąwolnica – Kościół pw św. Wojciecha. Kościół jest budowlą w stylu neogotyckim, murowaną z czerwonej cegły, trójnawową. Wewnątrz znajdują się, dostosowane stylistyką do budowli, ołtarze: główny z figurą Matki Bożej Wąwolnickiej oraz ołtarze boczne z obrazami Jezusa Miłosiernego, św. Stanisława Kostki i św. Józefa i św. Franciszka.  W roku 2001 papież Jan Paweł II wyniósł go do godności bazyliki mniejszej.
  4.  Rąblów: park miniatur, park linowy, wyciąg narciarski - trzy trasy zajazdowe. To urocze miejsce upodobała sobie zwierzyna, zwłaszcza ptaki..
Labirynt linowy
Labirynt różany
5. Drzewce: aleja lipowa, dwór
6. Bronice: pałac, park
7. Końskowola: Kościół Farny pw. Znalezienia Krzyża Św. i św. Andrzeja Apostoła, kościół św. Anny, dwór Tęczyńskich. Ksiądz Emil opowiedział nam historię kościołów i zachęcił do obejrzenia pięknego ogrodu przed plebanią.

Kościół w Końskowoli

Każde z odwiedzanych miejsc budziło wielkie zaciekawienie. Bardzo trafnym pomysłem była wizyta w parku miniatur i labiryntów w Rąblowie. Pod okiem opiekunów uczestnicy wycieczki zmagali się z liczeniem, wyszukiwaniem odpowiednich kolorów, kształtów, rozwiązywaniem logicznych krzyżówek, wyszukiwaniem wyrazów. Nagroda w postaci dyplomu zachęcała do trudu dojścia do końca labiryntu i odszukania wszystkich ukrytych skrzyń  (w skrzyni -a było ich siedem, był stempel, który należało odcisnąć na bilecie i z kompletem znaczków należało zgłosić się po odbiór biletu).
W wycieczce wzięło udział 30 osób niepełnosprawnych, podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Łęcznej oraz 10 opiekunów. Region został wybrany ze względu na bardzo atrakcyjne i unikalne walory - wartości  historyczne. Warsztaty to poznanie trudu pracy kowala - zawodu rzadko spotykanego w obecnych czasach a jakże przydatnego, poznanie piękna artystycznego. Mimo bliskości od miejsca zamieszkania do miejsc objętych programem wycieczki niewiele osób niepełnosprawnych odwiedziło do tej pory te miejsca. Zorganizowana wycieczka pozwoliła na pokazanie osobom niepełnosprawnym tego co jest piękne w naszej Ojczyźnie w zasięgu ”ręki”.

I chodzą ludzie podziwiać szczyty gór i wzdęte fale morza,
i szerokie nurty rzek, i przestwór oceanu,
i kręgi gwiezdne, a siebie zaniedbują.

Rodzice i opiekunowie, w „pędzie” dnia codziennego, ale także obawiając się nie akceptacji, nie zawieźliby swoich dorosłych niepełnosprawnych pociech na tę trasę, aby pokazać te piękne i  urokliwe miejsca.  Wyjazd dał też możliwość obserwacji uczestników wycieczki w różnych sytuacjach, jak sobie radzą: w kościele, podczas obiadu, w toalecie, podczas jazdy. A także sprawdzenia ich kondycji.

Na drzewie dobrych intencji jest wiele kwiatów, lecz mało owoców.

Wiele osób niepełnosprawnych nie podziwia piękna naszej Ojczystej Ziemi, to brak wiary w siebie i brak zaufania rodziców. Zróbmy wszystko aby każde drzewo miało wiele owoców.
Dziękujemy za otrzymane dofinansowanie zadania, dzięki temu „przybywa owoców na drzewie dobrych intencji”.
 Maria Lisek-Zięba



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz