czwartek, 14 września 2017

Dożynki Gminne 2017

"Plon przynieśli, plon! Przynieśli nam wieniec, kłosów naszej ziemi, ślicznie przewijany wstęgami krasnemi!" (Maria Konopnicka)

W dniu 03 września Gmina Puchaczów była organizatorem Gminnych Dożynek. Pomimo nie sprzyjającej pogody nic nie przeszkodziło by barwny korowód przeszedł główną ulicą Puchaczowa. Korowód prowadził ministrant niosący krzyż a za nim Orkiestra Dęta z Mełgwi, księża, w pięknych strojach ludowych starostowie dożynek – państwo Maria i Zbigniew Kołodziejowie, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje zagraniczne z Ukrainy i Białorusi, przedstawiciele gminy Puchaczów, Kół Gospodyń Wiejskich w strojach ludowych. W korowodowym orszaku nie zabrakło również delegacji Ochotniczych Straży Pożarnych. Uroku dodawały mu przepiękne wieńce dożynkowe wykonane przez mieszkańców z różnych miejscowości z Gminy Puchaczów.

Fot. Gmina Puchaczów

Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. celebrowaną przez proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Puchaczowie ks. Adama Siomaka i ks. Piotra Kasprzaka.

Tradycją dożynek jest obrzęd dzielenia się chlebem, w którym udział wzięli wszyscy zebrani. W ślad za Starostami Dożynek i zastępcą Wójta, ruszyły władze delegacji zagranicznych częstując mieszkańców przywiezionymi regionalnymi wypiekami.

Fot. Gmina Puchaczów

Kolejna część programu to występy artystyczne. Jako pierwszy zaprezentował się zespół „TO MY” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Puchaczowie. Wokalistki w swoim programie miały znane utwory.

Jako kolejni zaprezentowali się uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Koło w Łęcznej. Zespół „Bębnoludy” (prowadzony przez p. Marię Lisek-Zięba) oraz solista Łukasz Lisek. Zespół zaprezentował znane utwory z instrumentalnej muzyki światowej na instrumentach perkusyjnych (przeszkadzajki - tamburyna, clavesy, kije deszczowe, marakasy, bębny …). Zespół zaprosił na scenę klika osób z widowni do wspólnego muzykowania. Placówka prezentowała też swój dorobek poprzez prezentacje prac wykonywanych podczas zajęć w różnych pracowniach.

Fot. Gmina Puchaczów

Łukasz wykonał piosenki: Oj nie,nie,nie; Tu jest twoje miejsce, Skandal w rodzinie, Kochaj ile sił, w swojej aranżacji. Swoim śpiewem porwał zebranych do tańca.

Kolejną prezentację artystyczną wykonał zespół „Lachowickie Stroje” z Białorusi.

Występ uczestników Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Bogdance pokazał wszystkim jak wspaniale odnajdują się seniorzy w nowej roli. Zaprezentowali oni swoje zdolności wokalne i przedstawienie pt. „Rzepka”.

Fot. Gmina Puchaczów

Występ zespołu „Rokiczanka” zachwycił publiczność i zachęcił do śpiewanie znanych utworów „Kukułeczka” czy „Lipka” a kabaret „Weźrzesz” rozbawił publiczność.

Dożynkom towarzyszyły liczne konkursy w różnych kategoriach.
W kategorii „Ciasto tradycyjne”
I miejsce- Janina Wójcik – „Ciasto marchwiowe”
II miejsce- Aneta Wronisz – „Sernik”
III miejsce- Anna Kot –KGW Ostrówek „Buraczak”

W kategorii „Nalewka tradycyjna”


I miejsce- Aneta Wronisz- „Nalewka z derenia”
II miejsce- Joanna Barszczewska –„Zdrowa aroniowa”
III miejsce- Agnieszka Sokołowska – „Porzeczkowo-winogronowa”

W kategorii „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”


I miejsce- KGW Brzeziny
II miejsce- KGW Ciechanki
III miejsce- KGW Ostrówek

Gwiazdą wieczoru Gminnych Dożynek w Puchaczowie był zespół „Power Play”. Artystów powitały tłumy fanów. Gwiazdy muzyki disco podbiły serca publiczności świetnym kontaktem z widownią, która wraz z nimi śpiewała najbardziej znane przeboje „ Co ma być to będzie”, „Lubisz to lubisz”, czy „Wole Ole”..

Wojciech Brakowiecki był konferansjerem tegorocznego świętowania w Puchaczowie.


Dożynki, inaczej Święto Plonów, to etniczne święto Słowian.


Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dożynki mają długą tradycję na ziemiach polskich. Wieniec dożynkowy nazywany „plonem” uosabia wszystkie zebrane plony i urodzaj. Wielu ludziom trudno jest docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. O rolnikach tak bardzo pięknie powiedział Papież Jan Paweł II „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika”. Tym rękom które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.”

„W chłopie żyje i odradza się naród, z niego czerpie swą siłę państwo. On najwięcej daje, najmniej wymaga. Bez niego nie ma i nie może być zdrowego narodu i silnego państwa.”


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz