W dniach 11-15.09.2017 zespół „Figiel” z WTZ Janowica – PSONI Łęczna prezentacją teatralną „Miłość w czterech żywiołach” uczestniczył w XV Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych w Tczewie. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie.
Aby stać się uczestnikiem Przeglądu należało przejść kwalifikacje wysyłając na nośniku elektronicznym spektakl, który kwalifikowała do XV edycji specjalnie powołana komisja. Do udziału w przeglądzie zakwalifikowały się 33 grupy z kraju i zagranicy (z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Bośni i Hercegowiny).
Prezentacje sceniczne oceniało jury w składzie: Jarosław Wojciechowski – CK w Gdyni, Krystian Nechrebecki – aktor i reżyser, Natalia Kuropatinska – pedagog specjalny SOSW Tczew.
Prezentacje sceniczne odbywały się przez trzy dni (wtorek, środę i czwartek), dodatkową atrakcją dla uczestników festiwalu był występ gwiazdy Natalii Szroeder. Uroczyste otwarcie festiwalu odbyło się we wtorek (12.09.). Tego dnia dla uczestników przeglądu wystąpiła Natalia Szroeder – wokalistka, dla której udział w programie „Szansa na sukces” było przełomem w karierze. Piosenkarka włączyła do wspólnego śpiewania całą widownię znajdującą się w sali widowiskowej Tczewskiego Centrum Kultury i Sztuki.
Opiekę nad grupami na miejscu w Gołuniu sprawował niezastąpiony p. Leszek Sykut, człowiek orkiestra, był wszędzie i miał ogląd na każdą sytuację. Dzięki Leszku.
Prezentacje teatralne odbywały się na sali widowiskowej Centrum Kultury w Tczewie, natomiast noclegi zapewnione były w Gołuniu, niewielkiej turystycznej miejscowości położonej na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego wśród lasów i nad jeziorem Gołuń.
Hotel
Grupy codziennie dojeżdżały by zaprezentować swoje programy artystyczne i oglądać innych. Organizatorzy zapewnili uczestnikom Festiwalu różne atrakcje, tj. warsztaty artystyczne, biesiadę kaszubską czy dyskotekę. Warsztaty to próba własnych zdolności plastycznych, malowanie toreb na zakupy. Każdy mógł namalować co tylko zapragnął używając dostępnych szablonów czy własnej wyobraźni. Prowadzący warsztaty zadbali aby każdy miał materiały do pracy.
Wspólna Biesiada Kaszubska, czyli grillowanie, poznawanie kuchni kaszubskiej, degustacja przepysznych dań oraz zabawa.
Biesiada
Zabawa
Podczas pobytu na festiwalu jeden z uczestników naszego Warsztatu, Łukasz Lisek miał urodziny. Jubilat kończył 35 lat. Przy śniadaniu zostało odśpiewane dla niego „Sto lat”, zagraniczni goście dołączyli się do tych życzeń, dając różne drobne upominki. Solenizant obdarował swoich gości słodyczami.
Grupa Teatralna Figiel z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy zaprezentowała spektakl pt. „Miłość w czterech żywiołach”, który został opracowany podczas międzynarodowych warsztatów teatralnych na Węgrzech.
Program artystyczny był bardzo różnorodny tematycznie, na wysokim poziomie. Grupy występujące zaskakiwały pomysłowością tematyczną, strojami oraz bardzo dobrą grą aktorską.
Od lat dobrym aniołem tczewskich przeglądów jest Wojciech Rinc – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Tczewie. Wielkie dzięki Wojtku za to co robicie. Łączenie grup polskich i zagranicznych to przykład wielkiej integracji i nie występuje tu bariera językowa. Wszystko jest dopracowane jak w przysłowiowym szwajcarskim zegarku.
Podczas zakończenia zaprezentował się Teatrzyk ze Stumilowego lasu z Tczewa, który wprowadził wszystkich w zachwyt swoją morską opowieścią.
Zespół „Figiel” odbierający nagrody.
Wszystkie grupy otrzymały nagrody a uczestnicy torby podróżne, koszulki okolicznościowe i torby na zakupy ozdobione podczas warsztatów plastycznych. Jurorzy oceniając występy dostrzegli i nagrodzili zespoły za różne formy, aktywności, plastykę, wrażliwość, doskonałość itp.
Uczestnicy zespołu „Figiel” o festiwalu:
Kasia K. – Fajne było przedstawienie o kwiecie paproci i „Teatrzyk ze Stumilowego Lasu”. Fajna była atmosfera na koniec. Podobał mi się koncert Natalii Szroeder.
Jola F. – Podobało mi się jak została przedstawiona woda, fajny był statek i dzieci w wodzie. Przedstawienie „Pan Twardowski” mi się podobało. Bardzo fajne było wejście na scenę po odbiór nagród.
Łukasz L. – Bardzo podobał mi się występ pani Natalii Szroeder, trochę na nim tańczyłem. Fajne były występy grup z Ukrainy, Kaliningradu i Gruzji. Odebraliśmy nagrodę na scenie i zrobiliśmy szoł (podziękowanie dla organizatorów). Fajne były warsztaty, gdzie narysowałem sowy, miło było mi podczas urodzin gdzie grupy zagraniczne składały mi życzenia.
Kasia P. – podobało mi się jak tańczyli, dzieci występowały, byli piraci. Była miłość.
Magda P. – podobało mi się przedstawienie grupy „Jaś i Małgosia”. Inne grupy ładnie tańczyły. Fajne było przedstawienie z kogutem.
Adam C. – mi się podobało przedstawienie z drzewem, które było ścinane piłami mechanicznymi oraz przedstawienie ze ślubem. Fajne było też przedstawienie, które mówiło o wypadku i śpiączce. Podobał mi się także występ grupy z Żytomierza, która na koniec dała jeszcze jeden występ.
Magda K. – Podobało mi się pokazanie nam jak bić brawo osobom głuchym. Dyskoteka była fajna.
Marcin Sz. – Ślub mi się podobał. Był zespół Jaś i Małgosia z przedstawieniem „Dziewczynka z zapałkami”. Fajne było przedstawienie o Pinokiu.
Waldek B. – Zaniemówił z wrażenia.
Daniel L. – podobało mi się przyjęcie nas przez organizatorów. Spodobał mi się spektakl z ptakami więzionymi w klatkach i uratował je ptak, który był kulawy. Fajna była biesiada kaszubska. Najbardziej smakowało mi mięso w grilla i ziemniaki. Dziękuję za opiekę pani Marysi i pani Elizie i dziękuję panu Wiesiowi za bezpieczną jazdę.
Eliza Cyfra – jestem pod wrażeniem atmosfery jaka panowała przez cały czas trwania festiwalu – otwartości i szybkiej reakcji organizatorów w sytuacjach kryzysowych. Podczas tych kilku dni towarzyszył mi ogrom emocji, które odbierałam patrząc na scenę i występy poszczególnych grup z kraju i zagranicy. Ważna dla mnie jest możliwość uczestniczenia w tego typu przedsięwzięciach, gdzie mogę zobaczyć i podziwiać pracę innych osób zajmujących się teatrem terapeutycznym, podpatrzeć coś czy wymienić się doświadczeniem.
Wsparcia finansowe festiwalu: PFRON, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Tczew, Powiat Tczew.
Patronat honorowy: Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu RP, Krzysztof Michałkiewicz – Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Józef Poltrok - Konsul Honorowy Republiki Litewskiej, PFRON, Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Tadeusz Dzwonkowski – Starosta Powiatu Tczewskiego, Mirosław Pobłocki, - Prezydent Miasta Tczewa, Jesgo Ekscelencja Ryszard Kasyna – Biskup Pepliński.
Patronat medialny: Tcz.pl – Internetowy Serwis Informacyjny Miasta Tczewa, Radio Tczew, TeTka.pl, Magazyn „Nasze sprawy”, Świętojańska, Niepełnosprawni.pl.
„Sztuka jest manifestacją wzruszenia, a wzruszenie językiem zrozumiałym dla wszystkich”. William Somerest Maugham
Wyjazd na Przegląd Teatrów Wspaniałych do Tczewa to duże wydarzenie dla naszego zespołu „Figiel”. To przygotowania, próby, koszty związane z wyjazdem, daleka droga, różne przeciwności ( zgoda rodziców na wyjazd). To wszystko stało się prawie nieistotne widząc przyjezdne grupy i to co zobaczyliśmy. Jestem zadowolona ze zdyscyplinowaniem naszej młodzieży i aktywnością podczas pobytu, tak na warsztatach jak i podczas oglądania spektakli ( grupa nasza obejrzała wszystkie spektakle). Oglądanie spektakli to możliwości samodzielnego doboru repertuaru w jakim grupa chciałaby się odnaleźć na przyszłość. Przebywanie z grupami zagranicznymi to nawiązanie kontaktów, wymiana doświadczeń. Podpisanie porozumienia o współpracy (przedstawiciele wszystkich grup podpisały porozumienie o współpracy) to szansa przy aplikowaniu o środki finansowe. Bardzo podobał mi się ład i porządek organizacyjny, wielkie dzięki wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Nie sposób podziękować każdemu z imienia i nazwiska więc dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy WSZYSTKIM.
„Człowiek jest wielki nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi”.
Jesteście wielcy…
Maria Lisek-Zięba, Eliza Cyfra
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz