środa, 2 września 2015

Podkarpackie Pożegnanie Lata

Przyjaciele są jak ciche anioły, 
które podnoszą nas, 
kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać.

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy na zaproszenie dyrektora Domu Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu, pana Tomasza Półchłopka i kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej PSOUU w Haczowie, pana Tomasza Boka gościli w dniach 26-28 sierpień 2015 r na Podkarpaciu. Dziękujemy Wam Przyjaciele.
W dniu 27.08.2015 podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy – zespół „Bębnoludy” oraz solista Łukasz Lisek uczestniczyli w X Podkarpackim Festiwalu Rekreacji i Zabawy - Pożegnanie Lata.
Impreza została zorganizowana przez Dom Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kaplicy DPS. Następnie wszyscy zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy DPS z Podkarpacia udali się na plac DPS-u gdzie miały miejsce min. występy artystyczne, zawody sportowe, pokazy policji, straży pożarnej, ratownictwa medycznego, konkursy, prezentacje prac osób niepełnosprawnych, sztuczne ognie.


Uczestnicy WTZ Janowica w Haczowie.

Uroczystego rozpoczęcia Festiwalu dokonali, przeor Konwentu Brat Michał Ryszarda Zięba, Prowincjał Zakonu Bonifratrów Brat Eugeniusz Kret, dyrektor rzeszowskiego oddziału PFRON p. Maciej Szymański, dyrektor DPS Iwonicz p. Tomasz Półchłopek, burmistrz Gminy Iwonicz p. Witold Kocaj.
Najpierw wszyscy zaproszeni zostali na poczęstunek dla ciała - kawę, herbatę, ciasto, obiad.


Nasza grupa w oczekiwaniu na obiad.

Opiekunki wyjazdu i uczestnicy WTZ Janowica.

Następny był posiłek dla ducha.
Festiwal rozpoczęli gospodarze prezentacją na temat zdrowego stylu życia, w wykonaniu podopiecznych DPS-u Iwonicz. Następnie instruktorka fitness zaprosiła wszystkich zebranych na krótkie zajęcia aktywizujące.

„Kto śpiewa, dwa razy się modli”.

Podczas festiwalu zaprezentowały się zaproszone zespoły min:

1.      Zespół „Rodzinne Gniazdo” DPS Krosno ul Żwirki i Wigury z prezentacją fragmentów twórczości popularno-ludowej Regionu Podkarpackiego oraz własnej.
2.      Grzegorz Samporski DPS Krosno ul. Kletówki – solista zaśpiewał utwory: „Bo lato rozpala”, „Kareta Złota”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”
3.      DPS Zebrzydowice – podopieczni zaprezentowali się w skeczu „W redakcji pisma dla kobiet”
4.      Izabela Kociuba – znana na Podkarpaciu solistka zaprezentowała utwory: „Tears in heaven”, „Dmuchawce latawce wiatr”, „Teodoro Cottrau”’ Św. Tomasz z Akwinu”, „Alleluja”
5.      WTZ Haczów – uczestnicy warsztatu zaprezentowali utwory: „Chodź pomaluj mój świat, „Tyle słońca w całym mieście”
6.      PSOUU WTZ Janowica Łęczna
-  Łukasz Lisek swoim wykonaniem znanych piosenek ( Kochaj ile sił, Pod mostem na moście, Alleluja – wersja Waldemara Koconia) porwał do tańca zebranych, rozruszał wszystkich. Goście z zachwytem wsłuchiwali się w utwory Łukasza, które sam zaaranżował.


Łukasz Lisek

 -   Zespół „Bębnoludy” zaprezentował polki świata, kankana, utwór z udziałem publiczności muzyczne wykonanie w całości na instrumentach perkusyjnych. To co się działo podczas występu to istny szał radości. Kolorowe stroje, rytmiczna muzyka porwała wszystkich a zespół otrzymał niesamowite brawa.


„Bebnoludy”

Razem z naszym zespołem zagrali min. dyrektor DPS – p. Tomasz Półchłopek, goście z Niemiec, konferansjer ...


7.      DPS Iwonicz zespół „Black Crows” – zaprezentował utwory: Modlitwa końca mojego wieku”, „Piosenka pisana nocą”, „Zła mgła”, Stąpamy po pewnym gruncie”, „Kazimierz Wierzyński”, „Dorosłe dzieci”, „Zegarmistrz światła”.
8.      Gość festiwalu -Salvatore di Pasquale zaśpiewał po włosku piosenkę Cesera.

„Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp,
tam dobre serce mają.
Źli ludzie, wierzaj mi,
ci nigdy nie śpiewają”.  J.W. Goethe

Gwiazdą wieczoru był Kortez. Jest to początkujący artysta, ale jego utwory już podbijają serca słuchaczy radiowej "Trójki". Muzyka Korteza jest prosta, szczera i minimalistyczna.
Po występach rozpoczęła się zabawa taneczna, podczas której grał zespół „Optimum”. Wszyscy goście wyszli na parkiet i bardzo dobrze się bawili.

Między występami cały festiwal urozmaicały takie atrakcje jak: ścianka wspinaczkowa, (z naszej grupy Madzia P. okazała się najlepszą, wspięła się na szczyt bez pomocy), karabinki laserowe, plac fitness, rekreacyjna jazda konna, nordic walking, pokaz gaszenia pożaru przez Straż Pożarną, konkurs plastyczny na temat bezpieczeństwa na drodze zorganizowany przez Policję, pokaz pierwszej pomocy zorganizowany przez Stację Pogotowia Ratunkowego oraz bardzo oblegana przez wszystkich uczestników tężnia - ścianka solankowa, która dawała ukojenie w upalny dzień.


Festiwal zakończył się pokazem sztucznych ogni.

Jednak nasza przygoda na „zakończenie lata” rozpoczęła się dzień wcześniej. Pani Kierownik (M.Lisek-Zięba) na samym początku zabrała nas do Rymanowa na obiad do Naszej Chaty.


Odpoczynek w Rymanowie-Nasza Chata.

Restauracja prowadzona jest przez Zakład Aktywizacji Zawodowej w Rymanowie Zdrój. Następnie zmęczeni, ale zauroczeni miastem, obejrzeliśmy najciekawsze miejsca Rymanowa Zdroju.
Wieczorem udaliśmy się na nocleg do zaprzyjaźnionego WTZ PSOUU w Haczowie. Tam Pan Tomasz Bok - kierownik WTZ przyjął nas bardzo serdecznie i ugościł kawą, herbatą, przepysznym ciastem i nie tylko. Nasze zaopatrzenie w suchy prowiant zabrany na wyjazd okazało się zbędne. Gościnni, serdeczni pracownicy i uczestnicy WTZ rozpieszczali nasze podniebienia własnymi produktami wykonanymi w pracowni kulinarnej – dżemy, kompot, sałatki, ciasto, lecco.

Nasza młodzież zintegrowała się podczas pobytu w WTZ w Haczowie z tamtejszą młodzieżą z warsztatu. Jedni drugim opowiadali w jakich są pracowniach co robią, oczywiście były pamiątkowe zdjęcia i zaproszenie gospodarzy do WTZ w Janowicy.
Ostatniego dnia pobytu pan Tomasz zabrał nas do Kościoła Wniebowzięcia NMP w Haczowie. Jest to największy gotycki drewniany kościół w Europie i jednocześnie najstarszy drewniany kościół w Polsce. Byliśmy pod wielkim wrażeniem tak dużej drewnianej konstrukcji i atmosfery, która skłaniała do modlitwy. Ksiądz proboszcz opowiedział nam historię jaka wiąże się z tym miejscem. Następnie ksiądz oprowadził nas po nowym kościele, który stoi tuż obok. Tam po krótkim zwiedzaniu Łukasz razem z księdzem proboszczem zaczęli śpiewać pieśni religijne. I tak wszyscy wraz z Panią Ulą ( przewodniczącą Zarządu Koła ) i Panem Tomkiem dołączyliśmy się do śpiewania.


W nowym kościele w Haczowie.
*
             28 lipca br. w Konwencie Bonifratrów w Iwoniczu odbyło się uroczyste zamknięcie projektu "Pod Bezpiecznym Dachem współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej, Innowacyjny rozwój infrastruktury DPS w Iwoniczu", w ramach którego: zmodernizowano kuchnię i pralnię, urządzono ogród - powstał fitness ogrodowy, tężnia, jacuzzi, oczko wodne, boisko sportowe, poletka zielno-kwiatowe, wybudowano budynek do hipnoterapii, altanę wielofunkcyjną oraz wyposażono pracownię terapeutyczną w sprzęt komputerowy.
Patrząc na zrealizowane zadanie cieszymy się Drodzy Przyjaciele wspólnie z Wami z tego sukcesu, udało się tak wiele zrobić dla TYCH SŁABSZYCH.
*
Dziękujemy bardzo organizatorom festiwalu z Iwonicza za zaproszenie, Panu Tomkowi- kierownikowi WTZ w Haczowie i jego pracownikom za ugoszczenie nas, za zabezpieczony nocleg, troskę o wszystko oraz Pani Kierownik WTZ Janowica za zorganizowanie wyjazdu a panu Tomkowi Półchłopek za możliwość pokazania umiejętności uczestników WTZ w Janowicy.
Tak nie wiele potrzeba aby sprawić radość innym.
Tomku jeśli kiedyś poczujesz, że nie chcesz nikogo słuchać po prostu zadzwoń do mnie. Obiecuję być wtedy z Tobą i być cicho, ale mogę też jeśli będzie trzeba, płakać razem z Tobą.

Maria lisek-Zięba
Aneta Wawszczak
 P.S.
Uczestnicy wyjazdu piszą swoją relację.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz