poniedziałek, 28 września 2015

Warto pracować. Konferencja "Usłysz nasze głosy: obywatel na pierwszym miejscu"

W dniach 17-18.09.2015 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy - PSOUU Łęczna uczestniczyli w konferencji podsumowującej projekt PSOUU Koło w Jarosławiu „Usłysz nasze głosy: obywatel na pierwszym miejscu”.
 

 Na zaproszenie jarosławskiego Koła psycholog - Katarzyna Kuzioła oraz Uczestnicy: Katarzyna Kozdra, Małgorzata Wnętrzak i Adam Czerniak pojechali na Podkarpacie, aby razem z pozostałymi Uczestnikami i osobami wspierającymi, wymieniać doświadczenia, dzielić się spostrzeżeniami, brać udział w pracy grup warsztatowych oraz podsumowywać projekt self – adwokatury.
Pierwszego dnia uroczystego otwarcia konferencji i przywitania uczestników dokonała Prezes Zarządu Głównego PSOUU – p.Joanna Janocha i przewodniczący Koła w Jarosławiu – p.Mariusz Mituś.



Następnie zostaliśmy podzieleni na 4 grupy warsztatowe: self-adwokatura, niezależność życiowa, aktywność zawodowa, aktywny wypoczynek i rekreacja, pasje. Intensywna, twórcza, ciekawa i inspirująca praca grupowa przyczyniła się do sformułowania wielu wniosków, skonstruowania wstępnego kierunku dalszych działań i podsumowała efekty projektu. Wśród Uczestników wszystkich grup znajdowali się bowiem self-adwokaci, którzy dzielili się celnymi spostrzeżeniami, aktywnie uczestniczyli w dyskusjach moderowanych, swobodnie wypowiadali własne zdanie. Ich otwartości, ciekawości poznawczej i pewności siebie można im pozazdrościć i pogratulować. Jak usłyszeliśmy, odkrycie w sobie tych cech i potencjału nie było łatwe i szybkie. Dzięki wytrwałości, wsparciu, wyrzuceniu ze słownika słowa „nie da się” ze zwykłych uczestników terapii stali się self-adwokatami. Często podkreślali to w swoich wypowiedziach: Jestem self-adwokatem, liderem. To brzmi dumnie!
Self – adwokatura jest to proces polegający na przygotowaniu osób niepełnosprawnych intelektualnie do samodzielnego życia w społeczeństwie. Self-adwokaci uczą się samodzielnie mówić o swoich potrzebach oraz o sposobach na ich zaspokojenie. Dzięki temu stają się bardziej świadomi, potrafią wskazać swoje zalety, możliwości, mierzą się z trudnościami, rozpoznają swoje cele, a przez otoczenie spostrzegani są jako osoby bardziej niezależne. Umiejętność ta jest początkiem samodzielności. Planowane są zmiany statutowe w tym zakresie.
Wśród uczestników konferencji byli, oprócz osób niepełnosprawnych, rodzice i kadra na co dzień współpracująca z osobami niepełnosprawnymi. Pozwoliło to na bezpośrednią wymianę doświadczeń, spojrzenie na jedną sprawę z kilku punktów widzenia. Rozmowa jest niezwykłą wartością, podobnie jak aktywne słuchanie, aby „usłyszeć nasze głosy....”



Zwieńczeniem pierwszego intensywnego acz interesującego i kreatywnego dnia było spotkanie integracyjne i występ grupy „Teatr cienie” w Restauracji ADM. Niezwykłe doświadczenie, pełne emocjonalności, zagadek, zmuszające do refleksji nad własnymi wyborami i wartościami, które prowokowało zadanie sobie pytania „Co jest dla mnie ważne?”, co mam w swoim zamkniętym pudełku...i co tak pilnuję i strzegę.
Pierwszy dzień zakończył się wspólną kolacją podczas której mieliśmy możliwość pogłębionych dyskusji, dzielenia się spostrzeżeniami i naszymi doświadczeniami, ale także swobodnie poruszanych tematów okraszonych pozytywnym nastrojem i humorem.
Drugi dzień konferencji był bardzo intensywny. Pośród eleganckiego tłumu dostrzegaliśmy lekko zdenerwowane ale szczęśliwe twarze jarosławskich self-adwokatów. To był ICH dzień. Opowiadali o swoich obecnych działaniach, planach na przyszłość, napotykanych trudnościach i sposobach radzenia sobie, zaprezentowali i podsumowali projekt. Na ich twarzach gościło zadowolenie, duma, satysfakcja. Za każdym razem słyszeliśmy „Warto pracować!”, „Warto walczyć o swoje”, „Wyrzuć ze słownika – nie da się”, „Chcę być samodzielny”. Bezpośrednie wywiady z osobami niepełnosprawnymi poprzedzane były reportażami telewizyjnymi z bohaterami. Ich wypowiedzi nagradzane były gromkimi, zasłużonymi brawami.





Wśród „selfowych” bohaterów pojawili się zagraniczni prelegenci – gość honorowy Sami Helle z Finlandii (basista słynnego już z Eurowizji zespołu punkowego) i Harry Roche z Wielkiej Brytanii.



Obydwaj opowiadali o swoich doświadczeniach, zmaganiach z polityką, z lokalnym środowiskiem, „łamaniu stereotypów”, pokonywaniu murów, potrzebie integracji i działań w ogóle. Biła od nich niezwykła energia, która zarażała. Szereg i wielość działań jakie obydwaj podejmują, aby zaistnieć w rzeczywistości osób „zdrowych” była niewiarygodna. Chcą być po prostu usłyszani!
Bogaty w emocje i wiedzę dzień zakończyła dyskusja plenarna, podsumowująca tematykę poruszaną na warsztatach i konferencji.
Podziękowaniom, gratulacjom i słowom zachwytu nie było końca.


Dziękujemy, że mogliśmy „usłyszeć nasz głos...” wśród nas, w codziennej gonitwie, w szumie spraw i złapać wiatru w żagle aby wypłynąć na morze osiągnięć i przezwyciężania fal pt. „nie da się”.
Dziękujemy Wam drodzy Przyjaciele! To spotkanie to nowe wyzwanie dla nas, nadszedł czas aby zacząć pracę w zakresie Platformy Self-Adwokatów w naszym Kole.
Katarzyna Kuzioła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz